Sklep jeździecki

Czy sklep jeździecki to tylko fanaberia dla bogaczy czy jednak przydatny przystanek w drodze każdego jeźdźca do stadniny? Jakiego asortymentu możesz się tam spodziewać i czym kierować się przy wyborze poszczególnych produktów? Krótki poradnik dla nowicjuszy czym są sklepy jeździeckie.

Koń czy jeździec?

Asortyment sklepu jeździeckiego może kojarzyć się z modnymi strojami do jazdy konnej oraz drogimi, niepotrzebnymi dodatkami. Prawda jest zgoła odmienna. Sklepy tego typu zawierają szereg wielu specjalistycznych produktów zarówno dla konia, jak i jeżdżących na nim ludzi. Liczne akcesoria pomogą nam np. uniknąć otarć oraz drobnych urazów, a naszego konia ochronią przed stadem owadów. Takie miejsca jednak również podlegają pod zasady marketingu i nie zabraknie tam upominków, kubków, breloczków czy profesjonalnej prasy. Cały asortyment jest więc bardzo szeroki i tylko od naszych potrzeb zależy z czym ze sklepu wyjdziemy.

Stacjonarnie czy internetowo?

Jazda konna to coraz bardziej popularny sport i sposób na spędzanie wolnego czasu. Nic dziwnego, że coraz więcej osób potrzebuje zaopatrzyć się w sprzęt niezbędny do realizacji swojego hobby. Sprzedawcy rozumieją ten popyt oraz zasady współczesnej sprzedaży, więc nie dziwi obecność wielu internetowych sklepów jeździeckich. Za ich wyborem na pewno przemawia wygoda – możemy przeglądać i zamawiać produkty o dowolnej porze, w wybranym przez siebie miejscu (byle tylko mieć dostęp do Internetu). 

Niewykluczone, że już następnego dnia paczka trafi pod nasze drzwi. Czy jednak każdy powinien zaopatrywać się w takich sklepach? Mimo barwnych opisów marek i produktów, początkujący powinni udać się do sklepu stacjonarnego lub skontaktować się z profesjonalistami telefonicznie. Oni podpowiedzą co najbardziej będzie potrzebne na start, a czego nie warto kupować, jeśli nie wiemy czy jazda konna to chwilowa przygoda czy wybór na dłużej. Oczywiście, konsultacje przeprowadzamy w kilku sklepach, by zminimalizować ryzyko trafienia na nieuczciwego handlarza. Kilka minut tego wysiłku może zaoszczędzić nam wiele kłopotu i pieniędzy.

Internetowa droga to rozwiązanie dla osób zaznajomionych z tematem jeździectwa oraz profesjonalistów, którzy szukają bardzo konkretnych produktów. Osoby, które “są w temacie” nie są tak podatne na barwny język opisów i z własnej praktyki potrafią ocenić, czy prezentowane przedmioty będą niezawodne w jeździe konnej.

Co znajdziemy na półkach sklepu jeździeckiego?

Jak już wspomnieliśmy, asortyment jest bardzo rozległy i w tym podpunkcie postaramy się go dokładniej omówić. Na początek, będą to ubrania, które ułatwią nam jazdę. Spodnie bryczesy o lejach silikonowych lub skórzanych, które pozwolą nam się lepiej utrzymać w siodle oraz wysokie buty o kształcie dopasowanym do ostróg to podstawa. Dla zaawansowanych jeźdźców znajdą się też specjalne stroje na zawody jeździeckie. Najważniejszym punktem jest jednak nasze bezpieczeństwo podczas jazdy – ochronę głowy i kręgosłupa zapewnią kamizelki i kaski. Przed otarciami i skręceniem kostek częściowo ochronią nas buty, ale można zainwestować w ochraniacze na kolana oraz łokcie. W sklepach jeździeckich znajdziemy również baty, siodła czy liny służące do treningu koni.

O naszego konia także należy zadbać. W sklepie cały dział będzie przeznaczony jego tresurze, ochronie oraz pielęgnacji. Elementy ubioru konia to czapraki pod siodło (chronią go przed otarciami), nauszniki, elementy odblaskowe do jazdy w lesie czy po drogach, ochraniacze nóg i kopyt czy derki do okrycia na noc. Do jazdy będziemy potrzebować zaś kantarów, uwiązów, wędzideł, strzemion czy pasów do lonżowania. Dla każdego jeźdźca równie ważne co jazda jest tzw. oporządzenie konia. Musimy dbać przecież o zwierzę, które słucha naszych poleceń i pokornie dźwiga nas do celu. W sklepach jeździeckich odnajdziemy grzebienie i szczotki do czesania, akcesoria podkuwnicze, rękawice czeszące czy kopystki do czyszczenia kopyt. 

Właściciele stadnin będą z kolei zainteresowani witaminami i paszą do karmienia. Produktami, które wspomagają konie w treningu czy szamponami i glinkami do mycia ich po skończonym wysiłku. Debiutanci mogą za to kupić swoim pupilom smakołyki i lizawki.

Co w dodatkach?

Niektóre sklepy jeździeckie prowadzą sprzedaż produktów przydatnych do prowadzenia stajni. Wszelkie pianki do oczyszczania narzędzi, smary do elementów metalowych, kremy do pielęgnacji wyrobów skórzanych to elementy niezbędne by zadbać o bieżącą konserwację sprzętu. Do stajni potrzeba jeszcze paśników dla koni, środków do czyszczenia oraz dezynfekcji, poideł, wieszaków na sprzęt jeździecki czy lamp owadobójczych. Wszystko to, by właściciele stadnin mogli należycie i kompleksowo zadbać o swoich podopiecznych.

W dodatkach umieszcza się również prasę i książki dotyczące jazdy konnej, treningu koni czy działania biomechaniki w ciałach dzielnych rumaków. Sprzedawcy umieszczają też akcesoria jeździeckie, takie jak kubki, breloczki, torby, pluszaki, notatniki, a nawet biżuterię – wszystko to, związane z konną pasją.