Tapety zawsze w modzie

Tapety są bardzo często używanym elementem dekoracyjnym stosowanym w aranżacji wnętrz. Choć nam Polakom kojarzą się głównie z PRL-owskim kiczem to warto jednak pomyśleć o nich, jako o ciekawym dopełnieniu wystroju. Współcześnie tapety w niczym nie przypominają swoich smutnych poprzedniczek więc warto wykorzystać je w swoich mieszkaniach, które często pozbawione są wyrazu. Tapety ścienne mogą być doskonałą dekoracją i akcentem, który indywidualizuje nasze wnętrze

Po co nam tapety?

W czasach słusznie minionych tapety ścienne były używane jako forma dekoracji, ocieplenia pomieszczenia i ukrycia niedoskonałości ścian. Chociaż dzisiaj używa się ich przede wszystkim w tym pierwszym celu to nic nie stoi na przeszkodzie, by ukryły nam dziury czy źle pomalowane ściany. Nie trzeba od razu organizować wielkiego remontu, do którego będziemy potrzebować ekipy budowlanej, wystarczy, że sami położymy tapety. Zdarza się, że mocując obraz źle wywiercimy dziury i doprowadzi do znacznego uszkodzenia ściany. Dzięki tapecie w łatwy sposób do ukryjemy. Oczywiście wcześniej musimy zakryć ubytek, ale wystarczy gips, który każdy z łatwością nałoży.

Kiedyś kładziono tapety ścienne we wszystkich możliwych pomieszczeniach, zarówno w salonach, sypialniach jak i przedpokojach czy toaletach. Najczęściej były to białe lub beżowe materiały z wzorkami czy tłoczeniami, które bardzo szybko płowiały zostawiając bardzo smutny widok. W wielu mieszkaniach znajdziemy ich ogromne ilości z podklejanymi rogami, co nie wygląda zbyt estetycznie. Dzisiaj najwyższa jakość materiałów sprawia, że tapety są niezwykle trwałe i nie blakną  nawet przy dużej ekspozycji na słońce. I co najważniejsze dostaniemy je w przeróżnych kolorach, wzorach i deseniach, które spokojnie dopasujemy do naszych wnętrz.  

Pomysły na wykorzystanie tapet 

Obecnie rzadko wykorzystuje się tapety ścienne do obłożenia całej powierzchni. Zazwyczaj wybiera się jedną centralną ścianę lub nawet tylko jej część, by położyć wyróżniający się wzór, który przykuje uwagę i będzie ważnym elementem dekoracyjnym. Taki fragment to niski koszt i niewielka ilość pracy

Bardzo ciekawym pomysłem jest położenie tapety w sypialni za zagłówkiem łóżka. Zazwyczaj to pomieszczenie pomalowane jest na stonowane kolory. Boimy się mocnych barw i nie umiemy ich stosować. Tapety mogą nam pomóc stworzyć ciekawą przestrzeń. Wystarczy położyć jeden pasek z charakterystycznym kwiatowym wzorem, by nadać sypialni stanowczy charakter. 

Tak samo możemy wykorzystać tapetę w salonie. Tutaj najczęściej kładzie się ją na ścianie za telewizorem. I również mamy ogromne możliwości wykorzystania ich, by podkreślić charakter wnętrza. Często zdarza się, że w salonach mamy niewielkie wnęki lub ścianki oddzielające okna i to również są odpowiednie powierzchnie, by położyć tapety.

Tapetowy zawrót głowy

Wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu z artykułami do dekoracji wnętrz, by przekonać się jak wiele dostępnych jest wzorów i kolorów tapet. Wykonane są też z różnych materiałów, ale najczęściej wybierane są papierowe ze względu na ich trwałość i stosunkowo niską cenę. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem tapet i nie wiemy, na jaki kolor i wzór się zdecydować to warto przejrzeć dostępne gotowe projekty, które nas zainspirują. Stanowcze wzory i desenie wyglądają wspaniale, ale trudno je dobrać. Muszą one współgrać zarówno z kolorami ścian jak i meblami i dodatkami dekoracyjnymi. Dlatego często lepiej kupić próbki i dopasować je do ścian.

Przy zakupie tapet musimy zdawać sobie sprawę z różnicy oświetlenia w wielkich sklepach i naszych mieszkaniach. Po przyniesieniu tapety do domu może się okazać, że kolor różni się zupełnie od tego, co dostrzegliśmy w markecie. Odbiór koloru może się różnić w zależności od ciepłej lub zimnej  barwy oświetlenia, jego natężenia i zestawienia z innymi elementami. Dlatego czasem może się zdarzyć, że kilkakrotnie będziemy musieli oddawać zakupione materiały. Pamiętajmy więc, żeby ich nie otwierać, by móc je w łatwy sposób zwrócić do sklepu i odzyskać pieniądze.

Jak położyć tapety

Tapety ścienne wcale nie są takie trudne do ułożenia, ale wiele osób nie może sobie poradzić z dopasowaniem ich do siebie. Dlatego koniecznie muszą to robić dwie osoby. Przede wszystkim musimy ułożyć tapety wzorem, jeśli kładziemy kilka pasków obok siebie. W innym przypadku taka tapeta tylko oszpeci nasze pomieszczenie. Najlepiej takie paski ułożyć obok siebie na podłodze i odpowiednio dociąć zostawiając oczywiście odpowiedni margines. Dokładne docięcie zostawiamy na koniec.

Wcześniej zadbajmy o dobre przygotowanie ścian, wystarczy je umyć wodą z płynem i pozwolić wyschnąć. Kiedy mamy przygotowane tapety to musimy posmarować je odpowiednim klejem. Najlepiej nałożyć go pędzlem. Pierwszy pasek kładzie się najłatwiej, wystarczy przejechać poziomicą i zadbać, by wszystkie rogi dobrze się trzymały. Kolejne paski musimy nałożyć idealnie, by pasowały wzorem do pozostałych. Jeśli tapeta się odklei to wystarczy nanieść kolejną warstwę kleju i docisnąć.