Jak odpowiednio przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych?

Jak odpowiednio przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych?

Jak odpowiednio przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych? Odnawialne źródła energii elektrycznej stają się coraz bardziej popularne – zwłaszcza teraz, gdy zwiększa się świadomość społeczna związana z powolnym wyczerpywaniem się paliw kopalnianych. Na montaż instalacji fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej osób, niekoniecznie z pobudek pro-ekologicznych, a częściej ze względu na możliwość oszczędzenia na coraz droższym prądzie.

Czy jednak każdy może sobie pozwolić na tego typu rozwiązanie? Jak przygotować się do jego wdrożenia i co sprawdzić, zanim się na nie zdecydujemy? To wszystko, ale i wiele innych aspektów, poruszymy w naszym artykule.

Na co zwrócić uwagę jeszcze zanim sięgniemy po instalacje fotowoltaiczne?

Zanim w ogóle pomyślimy o czymś takim, jak montaż instalacji fotowoltaicznych powinniśmy realnie zweryfikować możliwość czerpania energii ze słońca na naszej działce. W kwestii miejsca najważniejsze okazuje się sprawdzenie, czy w jego okolicy nie znajdują się wysokie i potężne gabarytowo obiekty, które zmniejszyłyby efektywność całego rozwiązania poprzez zasłanianie słońca. Mowa tutaj przede wszystkim o wysokich drzewach i budynkach. Sama ich obecność nie jest jednak tak istotna, jak rzucany przez nie cień – warto zbadać, w jakich godzinach będzie on trafiał na nasz budynek i miejsce przeznaczenia paneli fotowoltaicznych. Da nam to sporo do myślenia, a analizę będziemy mogli przedstawić znającej się na rzeczy firmie specjalistycznej.

Jak odpowiednio przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych?
Jak odpowiednio przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych?

Ważne w procesie przygotowawczym jest również określenie stopnia zużycia energii elektrycznej w naszym domu. Pamiętajmy, że solary – mimo wielu swoich zalet – nie zawsze są możliwe do rozbudowywania. Jeżeli nie będą dostarczały nam odpowiedniej względem naszych potrzeb ilości energii, mogą okazać się nieefektywne (a przynajmniej nie tak, jak wcześniej zakładaliśmy).

W tym wszystkim liczy się również stan naszego dachu. Instalacja fotowoltaiczna zawsze jest dla niego obciążeniem – jeden moduł potrafi ważyć nawet 20 kilogramów, a większość z nich zostanie rozłożona na niewielkiej powierzchni. Dodając to do siebie może wyjść na to, że instalacja się u nas nie sprawdzi.

Warto też zwrócić uwagę na cenę całego rozwiązania. Nie ma co się oszukiwać – jest to opcja dość droga w niemal każdym przypadku. Wpływa na nią jednak wiele różnych czynników, w tym przede wszystkim:

  • wybór konkretnej firmy – konkurencja na rynku fotowoltaicznym jest ogromna, a od wyboru konkretnego montażysty w głównej mierze zależy cena całej usługi, przynajmniej pod kątem jej montażu (za panele trzeba zwykle zapłacić u producenta, albo też u montażysty, który w sprzedaży pośredniczy);
  • powierzchnia naszego dachu – jeżeli jest duża, zapewne będziemy chcieli wykorzystać ją w całości. To z kolei przyczyni się do dalszych wydatków;
  • miejsce przeznaczenia – montaż instalacji fotowoltaicznych na dachu zwykle wiąże się z większym wydatkiem (bo i większe jest ryzyko firmy, która się go podejmuje – za prace na wysokościach dodatkowo płaci się wszędzie);

Gdzie zainstalować panele fotowoltaiczne?

Najczęstszym miejscem przeznaczenia paneli fotowoltaicznych jest dach. To on przyciąga do siebie największą ilość promieni słonecznych, a także jest naświetlony przez zdecydowanie najdłuższą część dnia. Nie zawsze jednak jego powierzchnia pozwala na umiejscowienie na nim bądź co bądź dużych modułów fotowoltaicznych. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich zrezygnować – możemy bowiem po prostu zmienić ich miejsce przeznaczenia. Nim tak właściwie może być każda odpowiednio naświetlona część naszej działki – ogródek, podwórko czy nawet ściana budynku.

Zobacz także:

Co możemy zyskać stawiając na fotowoltaikę?

Oprócz wspomnianych przez nas już we wstępie korzyści finansowych płynących z oszczędzaniu na zużyciu prądu, montaż instalacji fotowoltaicznych jest w stanie przynieść mnóstwo innych korzyści. Zaliczyć do nich można między innymi:

  • zapewnienie przyszłości dzieciom – instalacje fotowoltaiczne są w stanie przetrwać co najmniej kilka pokoleń – jednorazowa inwestycja wiąże się więc z wieloletnimi oszczędnościami; kto wie, być może kiedyś będzie można na tym zarabiać?
  • podniesienie wartości domu czy działki – panele fotowoltaiczne w dzisiejszych czasach są w stanie wywindować cenę działki lub domu w górę o kwotę znacznie większą, aniżeli ich koszt;
  • uniezależnienie się od paliw kopalnianych – w niepewnych czasach istotne jest, aby być jak najbardziej samowystarczalnym i niezależnym od firm zewnętrznych – fotowoltaika doskonale się w tym sprawdza;
  • czyste źródło energii – korzystanie z paneli słonecznych nie generuje żadnych zanieczyszczeń, co z kolei sprawia, że jest przyjaźniejsze naszej planecie.

Podsumowanie

Istnieje wiele przyczyn tego, że na montaż instalacji fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej ludzi. Może to wynikać z zalet całego rozwiązania, jego popularności (a nawet “boom na solary”, jeśli można to tak nazwać), ale i z dotacji, które rząd wciąż zapewnia osobom i firmom decydującym się na solary. Jeśli i my dysponujemy właściwym budżetem, który pozwoli nam na jego przeprowadzenie, nie wahajmy się. Jak uważa wielu analityków, to najwyższy czas, aby wejść w tę branżę, zanim tak właściwie stanie się droga.