Jak odpowiednio przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych?
Jak odpowiednio przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznych? Odnawialne źródła energii elektrycznej stają się coraz bardziej popularne – zwłaszcza teraz, gdy zwiększa się świadomość społeczna związana z powolnym wyczerpywaniem się paliw kopalnianych. Na montaż instalacji fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej osób, niekoniecznie z pobudek pro-ekologicznych, a częściej ze względu na możliwość oszczędzenia na coraz droższym prądzie.
Czy jednak każdy może sobie pozwolić na tego typu rozwiązanie? Jak przygotować się do jego wdrożenia i co sprawdzić, zanim się na nie zdecydujemy? To wszystko, ale i wiele innych aspektów, poruszymy w naszym artykule.
Na co zwrócić uwagę jeszcze zanim sięgniemy po instalacje fotowoltaiczne?
Zanim w ogóle pomyślimy o czymś takim, jak montaż instalacji fotowoltaicznych powinniśmy realnie zweryfikować możliwość czerpania energii ze słońca na naszej działce. W kwestii miejsca najważniejsze okazuje się sprawdzenie, czy w jego okolicy nie znajdują się wysokie i potężne gabarytowo obiekty, które zmniejszyłyby efektywność całego rozwiązania poprzez zasłanianie słońca. Mowa tutaj przede wszystkim o wysokich drzewach i budynkach. Sama ich obecność nie jest jednak tak istotna, jak rzucany przez nie cień – warto zbadać, w jakich godzinach będzie on trafiał na nasz budynek i miejsce przeznaczenia paneli fotowoltaicznych. Da nam to sporo do myślenia, a analizę będziemy mogli przedstawić znającej się na rzeczy firmie specjalistycznej.
Ważne w procesie przygotowawczym jest również określenie stopnia zużycia energii elektrycznej w naszym domu. Pamiętajmy, że solary – mimo wielu swoich zalet – nie zawsze są możliwe do rozbudowywania. Jeżeli nie będą dostarczały nam odpowiedniej względem naszych potrzeb ilości energii, mogą okazać się nieefektywne (a przynajmniej nie tak, jak wcześniej zakładaliśmy).
W tym wszystkim liczy się również stan naszego dachu. Instalacja fotowoltaiczna zawsze jest dla niego obciążeniem – jeden moduł potrafi ważyć nawet 20 kilogramów, a większość z nich zostanie rozłożona na niewielkiej powierzchni. Dodając to do siebie może wyjść na to, że instalacja się u nas nie sprawdzi.
Warto też zwrócić uwagę na cenę całego rozwiązania. Nie ma co się oszukiwać – jest to opcja dość droga w niemal każdym przypadku. Wpływa na nią jednak wiele różnych czynników, w tym przede wszystkim:
- wybór konkretnej firmy – konkurencja na rynku fotowoltaicznym jest ogromna, a od wyboru konkretnego montażysty w głównej mierze zależy cena całej usługi, przynajmniej pod kątem jej montażu (za panele trzeba zwykle zapłacić u producenta, albo też u montażysty, który w sprzedaży pośredniczy);
- powierzchnia naszego dachu – jeżeli jest duża, zapewne będziemy chcieli wykorzystać ją w całości. To z kolei przyczyni się do dalszych wydatków;
- miejsce przeznaczenia – montaż instalacji fotowoltaicznych na dachu zwykle wiąże się z większym wydatkiem (bo i większe jest ryzyko firmy, która się go podejmuje – za prace na wysokościach dodatkowo płaci się wszędzie);
Gdzie zainstalować panele fotowoltaiczne?
Najczęstszym miejscem przeznaczenia paneli fotowoltaicznych jest dach. To on przyciąga do siebie największą ilość promieni słonecznych, a także jest naświetlony przez zdecydowanie najdłuższą część dnia. Nie zawsze jednak jego powierzchnia pozwala na umiejscowienie na nim bądź co bądź dużych modułów fotowoltaicznych. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich zrezygnować – możemy bowiem po prostu zmienić ich miejsce przeznaczenia. Nim tak właściwie może być każda odpowiednio naświetlona część naszej działki – ogródek, podwórko czy nawet ściana budynku.
Zobacz także:
Co możemy zyskać stawiając na fotowoltaikę?
Oprócz wspomnianych przez nas już we wstępie korzyści finansowych płynących z oszczędzaniu na zużyciu prądu, montaż instalacji fotowoltaicznych jest w stanie przynieść mnóstwo innych korzyści. Zaliczyć do nich można między innymi:
- zapewnienie przyszłości dzieciom – instalacje fotowoltaiczne są w stanie przetrwać co najmniej kilka pokoleń – jednorazowa inwestycja wiąże się więc z wieloletnimi oszczędnościami; kto wie, być może kiedyś będzie można na tym zarabiać?
- podniesienie wartości domu czy działki – panele fotowoltaiczne w dzisiejszych czasach są w stanie wywindować cenę działki lub domu w górę o kwotę znacznie większą, aniżeli ich koszt;
- uniezależnienie się od paliw kopalnianych – w niepewnych czasach istotne jest, aby być jak najbardziej samowystarczalnym i niezależnym od firm zewnętrznych – fotowoltaika doskonale się w tym sprawdza;
- czyste źródło energii – korzystanie z paneli słonecznych nie generuje żadnych zanieczyszczeń, co z kolei sprawia, że jest przyjaźniejsze naszej planecie.
Podsumowanie
Istnieje wiele przyczyn tego, że na montaż instalacji fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej ludzi. Może to wynikać z zalet całego rozwiązania, jego popularności (a nawet „boom na solary”, jeśli można to tak nazwać), ale i z dotacji, które rząd wciąż zapewnia osobom i firmom decydującym się na solary. Jeśli i my dysponujemy właściwym budżetem, który pozwoli nam na jego przeprowadzenie, nie wahajmy się. Jak uważa wielu analityków, to najwyższy czas, aby wejść w tę branżę, zanim tak właściwie stanie się droga.