W przypadku urazu stawów i kości trzeba szybko zgłosić się do ortopedy
W przypadku urazu stawów i kości trzeba szybko zgłosić się do ortopedy – ortopedia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu mięśniowo-szkieletowego, a także eliminacją skutków urazów narządów ruchu i wsparcia. Urazy i choroby są głównymi źródłami bólu i dyskomfortu, które skłaniają ludzi do zwrócenia się o pomoc do ortopedy w Szczecinie. Głównym zadaniem tego specjalisty jest szybka diagnostyka, leczenie, obserwacja i profilaktyka chorób układu mięśniowo-szkieletowego, kości, stawów, ścięgien, więzadeł, mięśni i nerwów. Im szybciej pacjent zgłosi się do ortopedy, tym szybciej wróci do pełnej sprawności.
W przypadku urazu stawów i kości trzeba szybko zgłosić się do ortopedy
Ortopeda w Szczecinie leczy, począwszy od zwichnięć i złamań, a skończywszy na poważnych urazach. W przypadku różnych uderzeń, siniaków lub innych kontuzji fizycznych wymagana jest szybka konsultacja. Leczenie będzie wymagane w przypadku stwierdzenia następujących dolegliwości:
- Skręcenia, zwichnięcia
- Siniaki, otarcia i rany
- Złamania różnego rodzaju
- Zabiegi zakładania i usuwania gipsu
- Ból stawów i kręgosłupa (w tym osteochondroza)
- Ograniczenie ruchu w stawach
- Osteoporoza, zapalenie stawów i artroza
- Uszkodzenie mięśni
- Deformacje kończyn
- Wady kości długich
- Skolioza, płaskostopie.
Częste kontuzje fizyczne?
Urazy są nieuniknionym towarzyszem na ścieżce życia każdej osoby. Pomimo tego, że organizm jest wystarczająco silny i może wytrzymać bardzo duże obciążenia, wciąż istnieją okoliczności, w których energia oddziaływania zewnętrznego jest zbyt duża i dochodzi do złamań, zerwania więzadeł i mięśni. Dlatego ortopeda w Szczecinie przykłada dużo uwagi do każdej kontuzji, badając, diagnozując ją bardzo dokładnie. Dlaczego dochodzi do urazów?
Przez pojazdy, w wypadkach komunikacyjnych często dochodzi do złamań kości i uszkodzenia stawów. Nawet z pozoru niegroźny upadek z roweru może skończyć się urazem wymagającym szybkiej interwencji ortopedy. Urazy nasiliły się wśród miłośników sportów ekstremalnych, wskaźnik obrażeń rośnie z każdym rokiem. Ortopeda w Szczecinie zajmuje się leczeniem wszelkiego rodzaju urazów na wszystkich etapach opieki. Może to być doraźna opieka urazowa, która jest świadczona w gabinecie i polega na unieruchomieniu kontuzjowanej kończyny. Ortopeda leczy proste złamania w trybie ambulatoryjnym w przychodni ortopedycznej.
Szybka konsultacja z ortopedą pozwoli uniknąć poważnych powikłań
Podstawowym ogniwem świadczenia opieki urazowej jest wizyta w gabinecie lekarza ortopedy w Szczecinie. To do tego specjalisty zgłaszają się pacjenci po przebytym urazie o różnej etiologii i ich następstwach, a także osoby ze schorzeniami ortopedycznymi. W przypadku kontuzji, jeśli pacjent może samodzielnie poruszać się, a jego stan nie zagraża życiu, powinien skontaktować się ze specjalistyczną przychodnią ortopedyczną. Pomoc ortopedyczna jest udzielana w strefie anatomicznej – stopa i kostka, ramię i łokieć, ręka, kończyna górna, kończyna dolna.
Na poziomie pierwszej wizyty lekarskiej wyjaśniane są okoliczności urazu, ortopeda przeprowadza wstępne badanie i stawia diagnozę. W zależności od ciężkości urazu lekarz podejmuje decyzję o taktyce dalszego leczenia wykrytej patologii. W przypadku lekkich, nieskomplikowanych urazów wystarczy leczenie ambulatoryjnie: RTG, orteza lub gips. Pacjentowi udzielana jest pierwsza pomoc, podawane są zalecenia dotyczące leczenia, a termin kolejnej wizyty u ortopedy w Szczecinie jest wyznaczany w celu kontroli przebiegu leczenia.
Na pomoc ortopedy mogą liczyć osoby ze złamaniami, zwichnięciami, stłuczeniami, skręceniami. Ale nie tylko, ortopeda przyjmuje chorych ze zwyrodnieniowymi zmianami stawów, deformacjami kości, przewlekłą niestabilnością, a także infekcjami układu mięśniowo-szkieletowego. Ortopeda wykonuje zastrzyki dostawowe z lekami glukokortykosteroidowymi i zawierającymi kwas hialuronowy.
Z jakimi urazami zgłaszają się pacjenci do ortopedy?
To różne rany, które nie mają powikłań w postaci uszkodzenia wiązek nerwowo-naczyniowych i przebiegają bez procesów zapalnych. W tym przypadku pacjent jest poddawany oczyszczeniu zanieczyszczonej tkanki i szczepiony jest przeciw tężcowi. Następnie udaje się na opatrunek a leczenie kończy się zagojeniem rany i zdjęciem szwów.
Uszkodzenia aparatu torebkowo-więzadłowego stawów, jeśli nie dochodzi do naruszenia ich stabilności i zdolności podtrzymującej, a także nagromadzenia krwi w jamie stawowej, są również leczone ambulatoryjnie. Podczas pierwszej wizyty ortopeda zleca zdjęcie rentgenowskie uszkodzonego stawu, wykonuje szereg testów funkcjonalnych, aby wykluczyć podobną patologię, która ma niekorzystne rokowania w leczeniu zachowawczym. Leczenie tego typu urazów polega na unieruchomieniu stawu za pomocą gipsu lub bandaży mocujących, a także poprzez przepisanie terapii znieczulającej i przeciwzapalnej. Zwichnięcia stawów, których redukcja nie wymaga znieczulenia ogólnego, ale można je wykonać w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej są to zwichnięcia stawu barkowego.