Jak właściwie przygotować się do odbioru mieszkania w stanie deweloperskim?
Jak właściwie przygotować się do odbioru mieszkania w stanie deweloperskim? Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim musimy mieć świadomość tego, że będziemy pierwszymi osobami, które w nim zamieszkają. Sam fakt, że zakupiliśmy nowe lokum, w którym rozpoczniemy nowy rozdział życia, z pewnością wywołuje u nas nie lada emocje – nie mówiąc już o momencie, w którym inwestycja dewelopera została skończona, a my możemy już odebrać klucze do nowego mieszkania w Warszawie, Krakowie czy gdziekolwiek indziej chcemy mieszkać.
Mimo, że jest to tak wspaniały i emocjonujący moment, powinniśmy zachować zimną krew i spokojny umysł, zdając sobie sprawę, jak istotny jest odbiór mieszkania i podpisanie protokołu potwierdzającego to. Tuż po złożeniu podpisu bowiem potwierdzamy, że przyjmujemy mieszkanie w takim stanie, w jakim się ono znajduje jednocześnie zaznaczając, że jesteśmy zadowoleni z każdego, nawet najmniejszego jego elementu.
Właśnie dlatego tak ważny jest ten krótki moment, kiedy to po raz pierwszy zobaczymy nasze lokum i stwierdzimy, że perfekcyjnie spełnia nasze najśmielsze oczekiwania. Jeden bowiem podpis, a wszelkie znalezione potem niedogodności musimy naprawiać na własną rękę. Zgłaszając je wcześniej i nie podpisując dokumentu zobowiązuje dewelopera do wprowadzenia wszelkich poprawek i naprawienia usterek.
Pomoc specjalisty
Choć wydawałoby się, że nowe mieszkania w Warszawie powstają w myśl nowoczesności i z zachowaniem najwyższych standardów budownictwa, nie możemy wykluczyć, że zostaną oddane z pewnymi usterkami. W końcu budują je ludzie, którzy – chcąc nie chcąc – są omylni. Najlepszym sposobem na to, aby odbiór mieszkania był korzystny dla nas jest zabranie ze sobą specjalisty. Powinien nim być doświadczony inżynier, który spojrzy na wszystko fachowym okiem, wyłapując wszelkie niedoskonałości. Te początkowo mogą wydawać się małe, ale w trakcie chociażby urządzania mieszkania czy też eksploatowania go może się okazać, że po prostu się zwiększą.
Jeżeli nie mamy do dyspozycji kogoś, kto specjalizuje się w mieszkaniach i jest w stanie pomóc nam swoim profesjonalizmem, warto, abyśmy na odbiór zabrali kolegę czy przyjaciela – osobę z zewnątrz, która spojrzy na mieszkanie z perspektywy trzeciej osoby, chłodnym okiem. Nowe mieszkanie w Warszawie z pewnością wywoła u nas sporo emocji, a sam fakt przeprowadzki może być czymś, co podekscytuje nas na tyle, że nie zwrócimy uwagi na detale. A diabeł tkwi właśnie w szczegółach, jak to się potocznie mówi. Rysy na płytkach czy pęknięcia w ścianach jest w stanie zauważyć nawet mało doświadczona osoba.
Wiele wad mieszkania nie da się jednak wychwycić na pierwszy rzut oka. Czy zwrócimy na przykład na odpowiednie wypoziomowanie ścian czy podłogi, bądź też grubość ocieplenia? To wszystko wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, co przemawia jednak za zabraniem ze sobą kogoś, kto spojrzy na to fachowym okiem.
Podstawy, na które trzeba zwrócić uwagę
Naturalnie rzecz biorąc zdarza się tak, że po prostu nie stać nas na zabranie fachowca, ciężko nam zgrać terminy odbioru z jego wolnym czasem, albo też o wszystko wolimy zadbać sami. Oczywiście, nie jest to niemożliwe – sami też możemy dokonać właściwej oceny stanu wykończonego przez dewelopera mieszkania. Nie możemy się poddawać żadnych emocjom i ekscytować się, że nasze nowe mieszkanie w Warszawie jest idealne, super i w ogóle. Nie musi takie być i dobrze wychwycić to zawczasu. Dlatego też musimy się przygotować, zanim wybierzemy się na spotkanie z przedstawicielem firmy deweloperskiej.
– zróbmy wywiad – na samym początku warto, jak to się mówi, „zasięgnąć języka”; jeśli znamy kogoś, kto kiedyś kupował już mieszkanie, podpytajmy go, jakie ewentualnie błędy popełnił przy odbiorze, czego żałuje, a jakie zastrzeżenia co do swojego własnego mieszkania miał; wszystkie te informacje mogą się przydać i w naszym przypadku;
– sporządźmy listę – najlepszym sposobem na to, abyśmy pamiętali o sprawdzeniu wszystkiego jest sporządzenie listy rzeczy najbardziej narażonych na wszelkiego rodzaju błędy; w jej sporządzeniu może pomóc ten, kto już kiedyś decydował się na nowe mieszkania Warszawa, najlepiej ten, kto korzystał z pomocy profesjonalisty; ten ostatni, jeżeli nie może pojawić się na miejscu, również może nam doradzić co do tego, co musimy sprawdzić;
– mieszkanie oglądajmy za dnia – w naturalnym świetle słonecznym łatwiej jest zwrócić uwagę na detale, które mogą się okazać niezauważalne w słabym świetle żarówki;
– dbajmy o detale – nie bójmy się ani nie uważamy za niestosowne czepianie się najmniejszych detali; za mieszkanie płacimy na tyle dużo, że każdy szczegół musi w nim być dopracowany do perfekcji; zgłaszajmy więc nawet najdrobniejsze ukruszenia, rysy czy cokolwiek, co budzi nasze wątpliwości; mamy prawo poprosić o zlikwidowanie tych wad;
– pamiętajmy, że my mamy władzę – jeżeli podpisaliśmy z deweloperem umowę, nie może on jej zerwać – tak naprawdę więc to my decydujemy, kiedy mieszkanie będzie kompletne – poprawki możemy zgłaszać cały czas, dopóki nie podpisaliśmy protokołu odbioru; pamiętajmy, że potem, choć nie możemy oczekiwać napraw bezpośrednio związanych z naszym mieszkaniem, przysługuje nam prawo do zwracania uwagi na błędy w budowie samego budynku.