Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła

Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła

W przypadku ekologicznych źródeł energii jednym z kluczowych elementów jest efektywność działania danej technologii. Jako że są to rozwiązania, które wspierają środowisko naturalne, będą jeszcze skuteczniejsze w tym działaniu, jeśli będą mieć wyższą sprawność. Z tego powodu dobiera się pozostałe elementy systemu, żeby optymalizować uzyski. To inne podejście niż nieefektywne spalanie węgla kamiennego, co znacznie częściej miało miejsce w przeszłości. Jednym z najciekawszych rozwiązań ekologicznych wykorzystywanych do ogrzewania jest pompa ciepła. W tym przypadku również bardzo istotny jest taki dobór systemu, żeby optymalizować uzyski. Instalacja pompy ciepła będzie jeszcze korzystniejsza finansowo, gdy odpowiednio dobierzemy grzejniki. W jaki sposób to zrobić w kontekście powietrznej pompy ciepła?

Urządzenie niskotemperaturowe

Kluczem do zrozumienia doboru grzejników jest zdanie sobie sprawy, że pompa ciepła jest urządzeniem, które działa efektywniej w przypadku wykorzystania niższych temperatur. Czy to oznacza, że nasz dom będzie w tej sytuacji mniej ogrzewany? Nie do końca jest to prawdą, chociaż warto stosować większe powierzchnie oddawania ciepła. Piece węglowe często działają w temperaturze zasilania 75 °C, podczas gdy temperatura powrotu wynosi 65 °C. W praktyce oznacza to 10 °C różnicy (którą w termodynamice oznaczamy deltą). Ta kwestia w przypadku powietrznej pompy ciepła jest taka sama. Inne są wartości, ponieważ to ekologiczne urządzenie będzie skuteczne, jeśli temperatura zasilania będzie wynosić 55 °C, a powrotu 45 °C. Wymaga to zastosowania grzejników, które w tej sytuacji poradzą sobie najlepiej. Ponadto warto zauważyć, że operowanie pompy ciepła na niższych temperaturach oznacza mniejsze zużycie prądu, a więc również niższe koszty eksploatacyjne. Warto dodać, że temperatura zasilania na poziomie 65 °C również jest możliwa w przypadku powietrznej pompy ciepła. Problemem będzie właśnie obniżenie efektywności.

Ogrzewanie płaszczyznowe

Sposób działania pompy ciepła (tzn. efektywne operowanie na niższych temperaturach) sprawia, że jest to skuteczne rozwiązanie w połączeniu z wykorzystaniem ogrzewania płaszczyznowego. Instalacja pomp ciepła jest więc często połączona z decyzją o ogrzewaniu podłogowym lub ściennym. Wykorzystanie większej powierzchni oraz niższej temperatury to optymalizacja procesów. Ponadto ogrzewanie podłogowe prowadzi do uzyskania sprzyjającego mikroklimatu dla mieszkańca. Rozkład temperatur jest zbliżony do naturalnego. Oprócz tego tradycyjne grzejniki operują dzięki konwekcji, co sprawia, że większa ilość energii niekoniecznie trafia w to miejsce, gdzie byłaby najskuteczniejsza. Te wszystkie powody sprawiają, że ogrzewanie płaszczyznowe idealnie nadaje się do współpracy z powietrzną pompą ciepła.

Tradycyjne grzejniki

Czy w takim razie pompa ciepła może współpracować z tradycyjnymi grzejnikami? Z technicznego punktu widzenia nie ma żadnych przeszkód do stworzenia takiego systemu. Niestety prowadzi to do obniżenia efektywności urządzenia, a więc również większych kosztów. Takie rozwiązania są czasem wykorzystywane, gdy inwestor nie chce dokonywać przebudowy całej instalacji. Pamiętajmy jednak, że ogrzewanie płaszczyznowe będzie najskuteczniejsze, jeśli zostanie przewidziane przed wykonaniem posadzek. W przypadku standardowych grzejników warto wybrać trochę dłuższe, jeśli to powietrzna pompa ciepła jest źródłem ciepła.

Pozostałe skuteczne rodzaje grzejników

Ciekawą alternatywą jest wykorzystanie klimakonwektorów. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania urządzenia zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia. Efektywność będzie niższa niż w przypadku ogrzewania podłogowego, ale nadal jest to ciekawa alternatywa. Niektóre klimakonwektory dostarczają również możliwość filtracji powietrza, więc wyróżniają się one taką niecodzienną zaletą. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie grzejników kanałowych. Dużą zaletą tego rozwiązania jest połączenie wykorzystania stosunkowo dużej powierzchni oraz nowoczesnego wyglądu.

Źródło ciepła jako element systemu

Pompa ciepła jest efektywnym źródłem ciepła, które dodatkowo dobrze współpracuje z innymi technologiami. Jednym z nich jest połączenie z fotowoltaiką. W takiej sytuacji energia produkowana przez panele jest przekazywana do zasilania urządzenia grzewczego. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła obniża zapotrzebowanie na energię budynku. Z tego powodu możliwe będzie dobranie pompy o mniejszej mocy. To prowadzi z kolei do obniżenia kosztów. Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to najczęściej od 17000 do 35000 złotych. Rezultatem jest otrzymanie skutecznego systemu.

Jakie grzejniki do niskotemperaturowych źródeł ciepła?

Kluczem do zrozumienia tego, jakie grzejniki będą optymalnie współpracować z powietrzną pompą ciepła, jest to, że jest to urządzenie niskotemperaturowe. Najefektywniej współdziała to z ogrzewaniem płaszczyznowym. Spośród niego najczęściej stosowane jest ogrzewanie podłogowe, chociaż ścienne również jest pełnoprawne. Powietrzna pompa ciepła może również współpracować z niskotemperaturowymi grzejnikami. Ciekawą alternatywą są również klimakonwektory.