Pedicure – co to?
Pedicure najczęściej kojarzy się z malowaniem paznokci. Zabieg ten jednak nie ogranicza się wyłącznie do przyozdobienia płytki paznokciowej, lecz obejmuje wiele różnych czynności. Przebieg wizyty zależy od charakteru wybranego zabiegu. Wyróżnia się bowiem dwa rodzaje pedicure – kosmetyczny (pielęgnacyjny) i podologiczny (leczniczy). Co to jest pedicure leczniczy, a czym charakteryzuje się pedicure pielęgnacyjny? Odpowiadamy!
Chcąc wykonać pedicure kosmetyczny, trzeba zadzwonić do kosmetyczki, z kolei na pedicure podologiczny należy umówić się do podologa. Choć oba zabiegi mają jeden cel – zadbać o stopy, poprawiając ich ogólną kondycję i wygląd – to ich przebieg różni się od siebie.
Pedicure kosmetyczny a pedicure leczniczy – czym się różnią?
Różnice między jednym a drugim rodzajem pedicure można zauważyć w zakresie czynności wykonywanych podczas wizyty. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się one podobne, ale ich cel jest zupełnie inny.
Na czym polega pedicure kosmetyczny?
Pedicure kosmetyczny wykonuje się celem oczyszczenia i wypielęgnowania paznokci oraz skóry. Zabieg rozpoczyna zmiękczająca naskórek kąpiel stóp. Dalsze postępowanie zależy od tego, jaki jest stan wyjściowy paznokci i skóry. Jeśli paznokcie pokryte są lakierem, pedicurzystka najpierw go usuwa, a później skraca i opiłowuje płytki, nadając im kształt.
Zabieg pedicure w gabinecie kosmetycznym, oprócz czynności wymienionych wyżej, może dodatkowo obejmować takie działania jak:
- usunięcie zrogowaciałego naskórka z podeszwy stóp,
- oczyszczający i wygładzający peeling,
- relaksacyjny i odprężający masaż,
- nałożenie na skórę i paznokcie kremu.
Warto w tym miejscu podkreślić, ze pedicure kosmetyczny może zostać wykonany wyłącznie na zdrowych stopach.
Pedicure podologiczny – co to jest?
Wizytę w gabinecie podologicznym rozpoczyna wywiad z pacjentem, którego zadaniem jest dotrzeć do przyczyny występowania określonej dolegliwości, postawić jednoznaczną diagnozę i zaplanować przebieg terapii. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów podolog może skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Podolog współpracuje z lekarzami różnych specjalizacji, np. ortopedą czy dermatologiem.
Pedicure leczniczy pod pewnymi względami podobny jest do kosmetycznego, ale jego zakres jest nieco szerszy. Podolog podobnie jak kosmetyczka usuwa warstwę zrogowaciałego naskórka, a oprócz tego jeszcze eliminuje pojedyncze zmiany skórne takie jak odciski, modzele czy nagniotki. Takie zmiany nieestetycznie wyglądają i dodatkowo powodują ból i dyskomfort, dlatego ważne jest, aby się ich w odpowiedni sposób pozbyć.
Specjalista z zakresu podologii niweluje także problem pękających pięt. Przyczyny pękającej skóry w obrębie pięt mogą być różne, a podolog pomaga ustalić tą właściwą i doradza, jak ją wyeliminować. Pedicure leczniczy kończy odprężający masaż stóp, na życzenie pacjenta paznokcie mogą zostać pomalowane lakierem. Jeśli zajdzie taka konieczność, na stopy zakładane są specjalne opatrunki. Na koniec podolog udziela jeszcze rad i wskazówek dotyczących zasad pielęgnacji i higieny skóry i paznokci u stóp.
Polecamy szczególnie:
- kosmetyki arkada https://kerpro.pl/arkada.html
- produkty podologiczne https://kerpro.pl/frezarki-podologiczne.html
- autoklaw kosmetyczny cena https://kerpro.pl/autoklawy-kosmetyczne-i-medyczne.html
Pedicure – wskazania
Jak już wiesz, są dwa rodzaje pedicure. Do skorzystania z pedicure leczniczego są nieco inne wskazania niż w przypadku pedicure kosmetycznego. Sprawdź zatem, kiedy umówić się na pedicure do podologa, a kiedy do kosmetyczki.
Wskazania do wykonania pedicure kosmetycznego
Pedicure kosmetyczny ma za zadanie sprawić, że stopy będą prezentować się schludnie i estetycznie. Dlatego na taki zabieg najlepiej umówić się wtedy, gdy:
- skóra i paznokcie prezentują się nieestetycznie,
- płytki paznokciowe są nierówne i pofalowane,
- skóra stóp jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku,
- w obrębie podeszwy stóp występują zgrubienia i zrogowacenia.
Zabieg pedicure wykonywany w gabinecie kosmetycznym nie tylko pielęgnuje, ale też relaksuje, dlatego warto korzystać z niego regularnie co 4-6 tygodni.
Wskazania do wykonania pedicure’u podologicznego
Pedicure podologiczny będzie lepszym wyborem wtedy gdy w obrębie zmian występują niepożądane zmiany o podłożu chorobowym lub sprzyjające rozwojowi różnych schorzeń. Podolog w odróżnieniu od kosmetyczki dysponuje nie tylko odpowiednimi narzędziami, ale przede wszystkim wiedzą w zakresie postępowania w wyżej wymienionych przypadkach.
Główne zalecenia do umówienia się na pedicure leczniczy to:
- odciski, modzele, nagniotki,
- kurzajki (brodawki),
- pękająca skóra pięt,
- wrastające paznokcie.
Pedicure podologiczny można wykonywać także co kilka tygodni w ramach profilaktyki chorób stóp. Taka forma pielęgnacji jest zalecana pacjentom szczególnie narażonym na ich rozwój, w tym m.in. sportowcom, osobom otyłym, seniorom czy osobom cierpiącym na choroby przewlekłe lub które borykają się z wadami w zakresie budowy stóp.
Pedicure – jak przygotować się do zabiegu?
Przed umówioną wizytą, na której ma zostać wykonany pedicure, należy zadbać o to, by stopy były czyste i suche. Najlepiej zatem umówić się na taki dzień i taką godzinę, aby do gabinetu można było udać się bezpośrednio z domu. Dzięki temu niedługo przed umówionym zabiegiem będzie można umyć stopy. W ten sposób zaoszczędzić można sobie niepotrzebnego stresu i dyskomfortu związanego choćby z przykrym zapachem wynikającym z noszenia obuwia przez cały dzień.
Czy trzeba obciąć paznokcie i usunąć zrogowaciały naskórek?
Poza podstawową higieną powinno się ograniczyć ingerencję w stan skóry i paznokci do absolutnego minimum. Próba samodzielnego obcięcia paznokci czy usunięcia kłopotliwych zmian na stopach, zamiast poprawić stan stóp, może nawet go pogorszyć, a co za tym idzie, utrudnić podologowi pracę.
Czy powinno się usunąć lakier?
Masz pomalowane lakierem paznokcie i zastanawiasz się, czy trzeba go zmyć przed wizytą u podologa lub kosmetyczki? Możesz, ale wcale nie musisz tego robić. Zarówno jeden, jak i drugi specjalista bez problemu poradzi sobie z jego usunięciem. Mają oni bowiem do dyspozycji narzędzia, które umożliwiają sprawne usuwanie hybryd, akrylu i żelu. Jeśli jednak usuniesz stylizacje, z pewnością ułatwisz podologowi lub kosmetyczce pracę, co za tym idzie, wizyta będzie nieco krótsza.
Pedicure – ile trwa wizyta?
Czas trwania zabiegu w dużej mierze zależy od czynności, jakie podczas wizyty będą wykonywane. Jeśli procedura będzie mieć charakter wyłącznie pielęgnacyjny lub profilaktyczny, wizyta powinna trwać ok. 60 minut. Czas ten może wydłużyć się, gdy zamiast czynności pielęgnacyjnych wdrożone zostanie leczenie konkretnej przypadłości. Najlepiej zapytać o szczegóły podczas umawiania wizyty.
Pedicure – o czym jeszcze warto wiedzieć?
Aby lepiej zrozumieć różnicę między jednym a drugim rodzajem pedicure, warto jeszcze przeanalizować kim jest podolog, a kim kosmetyczka. Specjalista podolog może być absolwentem uczelni wyższej, kierunku kosmetologia o specjalizacji podologia albo studiów podyplomowych. Bez względu na to, jaką szkołę skończył, posiada kwalifikacje do świadczenia usług podologicznych. Kosmetyczka, choć skończyła kosmetologię, to nie ma odpowiednich kwalifikacji i wiedzy z dziedziny podologii. Poza tym do wykonywania pedicure kosmetycznego nie trzeba mieć ukończonych żadnych studiów, wystarczy jedynie odpowiedni kurs.
Nie mając wiedzy i doświadczenia w zakresie leczenia chorób stóp, pedicurzystka może nieświadomie zaszkodzić pacjentowi i narazić go na jeszcze większe problemy. Wynika to również z braku odpowiednich narzędzi oraz stosowania nieodpowiednich procedur dezynfekcyjnych, których należy przestrzegać w gabinecie podologicznym.
Chcesz mieć pewność, że Twoje stopy znajdą się w dobrych rękach? Koniecznie sprawdź kwalifikacje osoby, do której umawiasz się na zabieg. Profesjonalni podolodzy i kosmetyczki udostępniają takie informacje na swój temat w miejscu pracy lub w internecie, zatem dotarcie do nich nie powinno sprawić Ci większych trudności.