Czym jest pamięć RAM i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Niezależnie od tego, w jaki sposób używamy komputera, jednym z niezbędnych do prawidłowej pracy procesów, który wykonuje urządzenie, jest przetwarzanie danych. Dane te podzielić możemy na stałe oraz tymczasowe. Druga z kategorii obsługiwana jest przez podzespół, który nazywamy pamięcią RAM. Dzięki niej możliwe jest przechowywanie aktualnie potrzebnych danych, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu pracy konkretnego programu.

Czym jest pamięć RAM i jaką pełni funkcję?

Pamięć RAM to skrót od angielskiego określenia Random Access Memory. W wolnym tłumaczeniu oznacza to pamięć o dostępie swobodnym, czy też pamięć operacyjną. W praktyce oznacza to, że moduł ten przechowuje dane, do których dostęp musi być natychmiastowy. Jednocześnie informacje gromadzone w ten sposób nie są przechowywane na stałe tak jak np. cały czas dostępne pliki znajdujące się na dysku twardym. Mają one służyć przede wszystkim procesom działania programów oraz samego systemu. Co za tym idzie, pamięć RAM  w odpowiada za płynne działanie, wydajność komputera i szybkość jego działania. Podczas startu systemu, czy oprogramowania ich elementy ładowane są do pamięci RAM, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe ich uruchomienie. Wydaje się to szczególnie istotne, gdy pracujemy np. z kilkoma programami naraz i potrzebujemy szybkich reakcji sprzętu. Dobrze dobrana pamięć przyda się więc nie tylko programiście, grafikowi, ale także osobie, która jest pasjonatem gier.

Rodzaje pamięci RAM

Wraz z rozwojem technologii i innych podzespołów komputera takich jak procesory i karty graficzne, zmianom podlegają również standardy pamięci operacyjnej. Najstarsze generacje, czyli DDR i DDR2 wypadły już w zasadzie z obiegu ze względu na mało wydajną szybkość zapisu i odczytu. Używane obecnie standardy to DDR3 i DDR4, które w porównaniu do ich poprzedników działają kilkukrotnie szybciej przy jednoczesnym mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Co ważne pomimo podwyższenia najważniejszych parametrów urządzenia nie zwiększyły swoich rzeczywistych wymiarów. Oznacza to, że w takim samym module możliwe jest spakowanie znacznie większej ilości danych. Omawiając najnowsze z modeli, warto wspomnieć o ich parametrach. Pamięć RAM w standardzie DDR3 może być wyposażona w pojemność nawet 16 GB, a prędkość zapisu i odczytu takiego modułu mieści się w zakresie od 800 do 2400 MT/s. W przypadku DDR4 pamięć może osiągać wartość do 64 GB a szybkość do 3200 MT/s. Pojawiła się już również zapowiedź najnowszego standardu DDR 5, który ma zastąpić swojego poprzednika i zaoferować jeszcze lepszą przepustowość przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Jednak na standaryzację tego modelu przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Podstawowe parametry pamięci RAM, czyli na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Wybierając pamięć RAM do naszego komputera, musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Pierwsze, co przychodzi nam do głowy w kontekście wyboru nowej pamięci operacyjnej, jest jej pojemność. Jest to zdecydowanie istotna, aczkolwiek nie najważniejsza rzecz, którą musimy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kompatybilność danej karty z płytą główną. Nie mamy tu bowiem do czynienia z uniwersalnością i pamięć RAM musimy dopasować do konstrukcji płyty głównej. Po pierwsze istotne jest sprawdzenie rodzaju złącza oraz to jaki standard jest obsługiwany. Sprawdzamy też pojemność oraz ilość slotów, jeżeli bierzemy pod uwagę rozszerzenie pamięci operacyjnej o dodatkowe moduły. Oprócz tego należy zapoznać się z informacją na temat tego, czy konkretna karta pamięci będzie współpracować z procesorem. Poza aspektami wymienionymi wyżej warto zapoznać się z parametrami takimi jak częstotliwość taktowania, timingi oraz chłodzenie. Pierwszy z nich określa częstotliwość pamięci, która wpływa na jej wydajność. Osobom wymagającym poleca się wybór pamięci o taktowaniu od 2400 MHz wzwyż. Kolejny z parametrów, czyli timingi, określa opóźniania funkcji pamięci. Im niższe, tym lepiej dla nas. Ostatnią rzeczą jest chłodzenie. W przypadku, gdy komputer jest dość intensywnie eksploatowany np. do gier czy zastosowań profesjonalnych, warto zaopatrzyć się w pamięć RAM wraz z chłodzeniem. Pozwala ono lepiej pracować karcie pamięci i zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii.

Dedykowana pamięć RAM

Zanim rozpoczniemy poszukiwania pamięci idealnej, warto sprawdzić, czy do modelu komputera, z którego korzystamy, nie została stworzona tzw. pamięć dedykowana. Jest ona przystosowana i specjalnie stworzona do danego modelu sprzętu. Mamy wówczas pewność, że będzie idealnie dopasowana i nie musimy już martwić się doborem modułu odpowiadającego danym parametrom. Otrzymujemy sprzęt sprawdzony i przetestowany na konkretnym komputerze i dostosowany do posiadanego przez nas sprzętu. O tym, czy pamięć operacyjna jest przeznaczona do danego modelu, często możemy dowiedzieć się z informacji dołączonej przez producenta do płyty głównej. Jest to pewna i sprawdzona informacja, która znacznie ułatwia użytkownikowi wybór konkretnego modelu.