Budowa hal magazynowych. Co uwzględnić, co jest ważne?

Budowa hal magazynowych. Co uwzględnić, co jest ważne?

Budowa hal magazynowych. Co uwzględnić, co jest ważne? Posiadanie magazynu to konieczność dla firm produkcyjnych. Zwykle jest to sporych rozmiarów hala. Potrzebować jej dla siebie mogą i inne firmy np. spedycyjne czy handlowe.

Budowa hali to poważne i kosztowne wyzwanie. Inwestycja ta powinna być przemyślana. Trzeba zastanowić się nad różnymi kwestiami.

Precyzyjne określenie potrzeb związanych z halą

Jednym z najważniejszych zagadnień jest wielkość hali. Jej kubatura musi być odpowiednia dla ilości przechowywanych rzeczy. Wymagania co do wielkości tego obiektu wiążą się też z tym, czy jest to tylko hali magazynowej budowa. Mogą być potrzebne i pomieszczenia o innym przeznaczeniu. Jeśli w planach są pomieszczenia socjalne czy biurowe, to obiekt musi być odpowiednio większy.

Ważne kwestie do rozstrzygnięcia to: jak szybko ma powstać hala i czy ma być obiektem trwałym. Odpowiedź na te pytania pozwala wybrać najlepszy jej typ. Ważne jest także, czy potrzebna może być rozbudowa powierzchni magazynu. Pomimo tego, że dobrze szacuje się potrzeby związane z magazynowaniem, może być to konieczne.

Potrzeby określa się na teraz i na najbliższą przyszłość. Mogą się one zmienić i niezbędna będzie większa powierzchnia magazynowa. Można ocenić, czy taka potrzeba zaistnieje. Zależy to np. od specyfiki działalności, od jej rozmachu, od planów.

 

Zobacz również:

Jaki rodzaj hali magazynowej wybrać?

Najszybciej postawi się halę namiotową. Jest to też najtańszy rodzaj hali. Chroni rzeczy przed kurzem ulicznym, przed pyłem i przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Materiał rozpostarty na metalowym stelażu wykonany jest z PCV. Hale te wytrzymują silne wiatry. Mogą służyć przez cały rok. Traktuje się je zazwyczaj jako obiekty tymczasowe.

Gdy hale mają służyć przez wiele lat, to zamawia się stalowe albo murowane. Jeśli stalowe tworzy się jako konstrukcje stałe, to koszt obu jest podobny. Warunki, jakie można zapewnić wewnątrz, są takie same.

Gdy są do wyboru opcje: stalowe hale magazynowe budowa albo tradycyjne, wybiera się stalowe. Szybciej się je stawia. Łatwo można je rozbudować. Można zyskać duże powierzchnie bez pionowych podpór. Ich przewagą nad murowanymi jest łatwiejszy demontaż i możliwość zwrotu dużej części wartości hali.

Można sprzedać halę, a jest zapotrzebowanie na używane konstrukcje. Inna możliwość to sprzedaż elementów, z jakich składa się obiekt. To stal i w dużej ilości, więc ma swoją wartość.

Hala wykonana ze stali, podobnie jak namiotowa, nie ogranicza mobilności firmy. Konstrukcję stalową można zdemontować, sprzedać i odzyskać sporą część nakładów na nią poniesionych.

Można przetransportować ją w inne miejsce. Firma nie jest więc tak bardzo związana z gruntem. Choć jest to obiekt stały, to takiej hali magazynowej budowa nie ogranicza firmy w jej działaniach. Może się przenieść, może zrezygnować z magazynu albo go rozbudować.

Rozbiórka obiektu murowanego jest trudniejsza. Nie odzyskuje się takiej części nakładów. Rozbudowa też nie jest łatwa.

Budowa hali a koszty, jakie trzeba ponieść

Tańsze są obiekty tymczasowe, czyli hale namiotowe oraz lekkie konstrukcje stalowe. Gdy jednak potrzebny jest obiekt na stałe, to trzeba wydać więcej. Ważne jednak, by koszt postawienia magazynu nie był dużo wyższy, niż powinien. Trzeba wybrać firmę, która ma w ofercie hal magazynowych budowę za rozsądne pieniądze.

Porównując ceny hal, trzeba mieć pewność, że firmy podały wartość całości inwestycji. Cena podana przez jedną może być dużo niższa, ale okaże się, że trzeba później zapłacić np. za wstawienie okien i drzwi. Trzeba porównywać koszty obejmujące ten sam zakres prac, by ocenić, gdzie jest taniej.

Kwestie związane z użytkowaniem magazynu

Budując halę magazynową, trzeba pomyśleć o przyszłości, a nie tylko o samym etapie jej stawiania. To, czy konieczne może być jej powiększenie, to tylko jedno z zagadnień. Ważne jest to wszystko, co wiąże się z użytkowaniem hali. Jej wnętrze powinno pozwalać na wygodną i bezpieczną pracę.

Ważne jest zapewnienie odpowiedniej wielkości poszczególnych obszarów np. ciągów komunikacyjnych. Całość wewnątrz i na zewnątrz powinna wyglądać estetycznie. Ważne jest dobre oświetlenie przy pracy. Trzeba zadbać o oszczędności związane z późniejszą eksploatacją hali.

O to wszystko powinna się zatroszczyć osoba robiąca projekt. Usługi hale magazynowe budowa i projektowanie są ze sobą powiązane. Jedną i drugą zamawia się w tej samej firmie. Ważne, by była to firma doświadczona, kompetentna i rzetelna.

Z budową hali wiążą się pewne normy. To nie tylko te, które nakłada prawo budowlane. W takim miejscu pracują ludzie, więc są też normy związane z zapewnieniem odpowiednich warunków pracy. W firmie, w której zamawia się budowę hali, muszą pracować ludzie, którzy je znają.

Inwestycja będzie satysfakcjonująca, jeśli precyzyjnie określi się potrzeby. Rodzaj obiektu, jaki się wybierze, to najczęściej hala stalowa albo namiotowa.

Wybierając wykonawcę, trzeba zwrócić uwagę na koszty, ale też na profesjonalizm tej firmy. Budując halę, trzeba mieć na uwadze i ten etap, i to, co wiąże się z jej użytkowaniem.

angielski francuski niemiecki hiszpański