Na co zwrócić uwagę przy zakupie radia samochodowego

Na co zwrócić uwagę przy zakupie radia samochodowego

Posiadanie radia w samochodzie stało się standardem i nie ma chyba kierowcy, który mógłby się bez niego obejść. Nowoczesne radia samochodowe oferują jednak nie tylko możliwość słuchania muzyki, ale także szereg innych ciekawych funkcji jak np. odczytywanie komunikatów o aktualnej sytuacji na drodze, korzystanie z internetu, czy łączenie się z telefonem i prowadzenie rozmów przy pomocy zestawu głośnomówiącego. Na co zwrócić uwagę wybierając radio samochodowe i czym kierować się przy zakupie?

Sposób montażu i podstawowe parametry

W pierwszej kolejności musimy skupić się na montażu i upewnić się jakiej wielkości wnękę na radio posiadamy w swoim samochodzie. Dostępne na rynku radia samochodowe sprzedawane są w dwóch standardowych wymiarach opisanych jednostką 1 DIN i 2 DIN. Jednostka DIN wskazuje na wielkość wnęki, w której montuje się urządzenie i określana jest normą ISO 7736. Zgodnie z nią 1 DIN to wnęka o wymiarze 180×50 mm, a 2 DIM 180×100 mm. Zdecydowanie częściej mamy do czynienia z pierwszym standardem. Jeżeli jednak mamy więcej miejsca możliwe jest dopasowanie radia z odtwarzaczem mp3 https://vobis.pl/rtv/audio-i-hifi/radia przy pomocy specjalnych ramek. Jeżeli mowa o sprzęcie mającym dostarczać nam rozrywki w postaci muzyki, niezwykle ważna jest jakość dźwięku. W związku z tym, parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest moc wyjściowa radia, która podawana jest w watach. Dobrze jest, by moc głośników była wyższa niż samego radia. Możliwe jest również wymiana głośników, tak by dostosować je do mocy radia i móc cieszyć się jeszcze lepszą jakością dźwięku. Pozostając w temacie dźwięku, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych funkcji. Nowoczesne radia samochodowe pozwalają na manipulacje w zakresie natężenia głośności w różnych częściach auta, wzmocnienia lub redukcji basów oraz korekcję dźwięku dopasowującą ustawienia do indywidualnego stylu muzyki. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na RDS (Radio Data System), czyli funkcję łączącą automatyczne dostrajanie częstotliwości oraz możliwość wyświetlania komunikatów takich jak np. informacje o piosence, czy stacji radiowej. Kolejną ważną rzeczą jest rodzaj plików, które odtwarzać będzie nasze urządzenie. Informacje na ten temat odnajdziemy w specyfikacji konkretnego modelu. Warto by radio samochodowe odtwarzało najpopularniejsze formaty plików takie jak mp3. Na koniec kwestia estetyki, czyli podświetlenie radia, które dobrać powinniśmy do stylistyki auta. Standardowo do wyboru mamy jednokolorowe lub wielobarwne wyświetlacze, a wybierać możemy spośród kolorów takich jak czerwony, zielony, biały czy niebieski.

Czytaj także:

Dodatkowe funkcje nowoczesnych urządzeń

Czasy radioodbiorników z odtwarzaczami kasetowymi odeszły już niemal w niepamięć. Nowoczesne radia samochodowe umożliwiają odtwarzanie plików z płyt CD i DVD, z pendrive’a, czy ze smartfona przy pomocy sieci Bluetooth. Ostatnia z opcji jest niezwykle przydatna i pozwala między innymi na korzystanie z zestawu głośnomówiącego. Dzięki sieci Bluetooth będziemy mieli możliwość sięgania do zasobów muzycznych znajdujących się np. na telefonie czy tablecie. Dla osób, które chcą rozszerzać działanie swojego zestawu audio w samochodzie, ważne będzie zwrócenie uwagi na dostępne w radio złącza oraz system wejść i wyjść. Dla przykładu, jeżeli radio wyposażone jest w gniazdo AUX, podłączyć będziemy mogli inne urządzenia takiej jak smartfon, zewnętrzny odtwarzacz mp3 czy iPod. Dobrze również, by urządzenie miało dostępny port USB. Korzystać wówczas będziemy mogli z pendrive’a, na którym możemy utworzyć indywidualnie skomponowane playlisty. Użytkownicy, którym zależy na możliwości rozszerzenia istniejącego systemu audio, ważne może się okazać wyposażenie radia w wyjścia do subwoofera czy wzmacniacza zewnętrznego. Dzięki pierwszemu z nich możemy poprawić jakość basów. Wzmacniacz z kolei pozwoli na wzmocnienie sygnału. Oprócz wymienionych wyżej funkcji dostępne w sklepach urządzenia mogą być wyposażone także w pilot, który umożliwi zdalne sterowanie ustawieniami radia bez angażowania uwagi kierowcy. Bardziej zaawansowane technologicznie modele posiadają także wysuwane ekrany. To rozwiązanie dla tych, którzy w aucie dysponują małą przegrodą na radio, a chcą korzystać z przejrzystego i czytelnego ekranu w większym rozmiarze.

Cena i opinie

Ze względu na bardzo duży wybór dostępnych radioodbiorników, podjęcie decyzji może być trudne. Pierwszym krokiem powinno więc być ustalenie sobie budżetu. Na rynku znaleźć możemy radia samochodowe, które kosztują kilkadziesiąt złotych, jak i takie, za które zapłacić będziemy musieli nawet tysiąc złotych. Znając kwotę, którą możemy przeznaczyć na zakup sprzętu, ograniczamy wybór tylko do tych modeli, które mieszczą się w budżecie. Warto przeanalizować również rodzaj funkcji, z których będziemy korzystać przy użytkowaniu radia. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest też posiłkowanie się aktualnymi rankingami, zestawieniami oraz opiniami użytkowników. Dzięki prześledzeniu aktualnych trendów możemy łatwiej dopasować jakość i funkcjonalność sprzętu do naszych preferencji.