Skuteczne zabiegi medycyny estetycznej na twarz

Medycyna estetyczna zyskuje z roku na rok na popularności, o czym świadczy stale rosnąca liczba gabinetów. Ceny zabiegów są zdecydowanie niższe niż dekadę temu. Dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na poprawę swojego wyglądu. Najczęściej wybieramy zabiegi, które szybko i skutecznie pomagają pozbyć się zmarszczek lub poprawić elastyczność skóry. Jakie zabiegi na twarz z zakresu medycyny estetycznej są obecnie na topie?

HIFU – lifting bez skalpela

HIFU jest mało inwazyjnym zabiegiem, wykorzystującym dwie technologie – elektroporację i ultradźwięki. Fala dźwiękowa wysłana przez urządzenie dociera na różne głębokości tkanek i zwiększa ruchliwość wewnątrzkomórkową. Komórki zostają podgrzane do temperatury 60-70 stopni, co prowadzi do powstania maleńkich poparzeń, które są w pełni kontrolowane przez specjalistę. Poprzez takie działanie uaktywniają się procesy odnowy i regeneracji. W zależności od głębokości zmarszczek lub stopnia zwiotczenia skóry, zaleca się wykonanie kilku zabiegów w miesięcznych odstępach. Po kuracji skóra ulega zagęszczeniu, zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. HIFU pomaga podnieść opadające policzki, powieki, poprawia rysy twarzy, niweluje zmarszczki wokół oczu oraz ust, usuwa blizny i przebarwienia. Efekty zabiegu HIFU utrzymują się nawet do 24 miesięcy i są porównywalne z rezultatami uzyskiwanymi w przypadku tradycyjnego liftingu.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej ostatnich lat. Zabieg działa rewitalizująco na skórę i polega na wykonaniu mikro nakłuć, przez które zostaje podany do skóry koktajl witaminowy. Najczęściej jest on wykonany na bazie kwasu hialuronowego, który występuje naturalnie w naszej skórze. Mikro urazy powstałe w wyniku nakłuć stymulują tkanki do procesów naprawczych. Skóra po zabiegu staje się bardziej jędrna i elastyczna, jest rozświetlona i odżywiona. Redukcji ulegają zmarszczki mimiczne oraz zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. Zaleca się zastosowanie serii zabiegów w kilkutygodniowych odstępach. Aby utrzymać efekty mezoterapii, warto powtarzać zabieg raz na pół roku.

Toksyna botulinowa

Nadal jednym z najpopularniejszych zabiegów jest zastrzyk z toksyną botulinową, powszechnie znaną jako botoks. Jest to nieinwazyjna metoda, która przynosi szybkie rezultaty. Istnieje możliwość znieczulenia miejsca zabiegowego kremem. Wskazaniem do zabiegu są zmarszczki na czole, wokół oczu oraz powstające w dolnej partii twarzy, czyli tak zwane “bruzdy marionetki”. Botox jest wstrzykiwany przy użyciu strzykawki z bardzo cienką igłą i cała procedura trwa około 15-20 minut. Toksyna botulinowa blokuje synapsy nerwowo-mięśniowe, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta, a zmarszczki zostają wygładzone. Końcowy efekt jest zauważalny po około 7 dniach i utrzymuje się do 6-8 miesięcy. Po zabiegu nie należy pochylać głowy do dołu ani masować miejsc, na które podano botoks.

Radiesse – alternatywa dla botoksu

Jest to nowa generacja wypełniaczy i alternatywa dla botoksu. Radiesse składa się z cząsteczek hydroksyapatytu wapnia, czyli składnika, który naturalnie występuje w naszych kościach i zębach. Dzięki temu jest w pełni bezpieczny dla organizmu. Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu za pomocą cienkiej igły w wybrane miejsca i trwa kilkanaście minut. Cząsteczki hydroksyapatytu stymulują przyrost naturalnego kolagenu. Preparat zwiększa sprężystość skóry, pozwala poprawić owal twarzy i nadać jej pożądany kształt litery V, który jest charakterystyczny dla młodej twarzy. Efekty zabiegu utrzymują się około 18 miesięcy i są widoczne od razy po wstrzyknięciu substancji.

Fotoodmładzanie

Zabieg polega na przykładaniu do skóry głowicy urządzenia emitującego intensywne, pulsujące światło. Światło prowadzi do podgrzania tkanek, co zwiększa ruchliwość komórek. Skróceniu ulegają włókna kolagenowe i zwiększa się ich produkcja. Fotoodmładzanie jest zabiegiem medycyny estetycznej, który wpływa na gęstość skóry. Staje się ona lepiej nawilżona, sprężysta, a zmarszczki ulegają wygładzeniu. W celu spłycenia zmarszczek należy zastosować kilka serii zabiegów.

Peelingi chemiczne

W przypadku skóry z delikatnie rysującymi się zmarszczkami, wystarczające mogą okazać się peelingi chemiczne. Preparaty wykorzystywane do zabiegów zawierają kwasy, na przykład kwas migdałowy, który ma na celu złuszczenie naskórka. Często jest to pełna kuracja, która odbywa się zarówno w gabinecie, jak również należy ją kontynuować w domowym zaciszu. W ostaniem czasie dużym zainteresowaniem cieszy się peeling Cosmelan. Peelingi chemiczne skutecznie zwiększają napięcie skóry, zmniejszają widoczność drobnych zmarszczek, blizn i przebarwień oraz oczyszczają ujścia kanałów łojowych. 

Nowoczesna medycyna estetyczna pomaga zachować młodość oraz pozbyć się mankamentów urody. Bez wątpienia umożliwia zwiększenie pewności siebie i pozwala cieszyć się pięknym wyglądem przez długi czas. Ten dział medycyny rozwija się niezwykle dynamicznie, na rynku pojawiają się stale nowe rozwiązania, które są coraz mniej inwazyjne, a przy tym pozwalają osiągnąć spektakularne i trwałe efekty.