Gdzie warto wybrać się na zakupy po ekskluzywną odzież?

Luksusowa odzież znajdująca się w kanonach mody ekskluzywnej i premium staje się coraz popularniejsza wśród Polaków. Okazuje się, że są oni coraz bardziej pozytywnie nastawieni do wyszukiwania oryginalnych propozycji stylistycznych z wyższych półek, zamiast ograniczania się do produktów pochodzących ze zwykłych sklepów sieciowych. Wzrost wartości tego rynku widoczny jest z roku na rok, ale główną zasługą nie są polskie firmy a to, że Polacy coraz częściej udają się na zakupy za granicę. Chcąc się dobrze ubrać, można to oczywiście zrobić także w Polsce, ale będzie to dużo trudniejsze. Gdzie więc warto ubrać się na zakupy po odzież ekskluzywną?

Włochy i Francja – kolebka mody ekskluzywnej i premium

Powszechnie przyjęło się sądzić, że Włochy są kolebką mody ekskluzywnej. Jest w tym dużo prawdy, gdyż Mediolan słynie z pokazów mody znanych na całym świecie, a przechadzając się jego ulicami, można niemal na każdym kroku znaleźć butiki z modą ekskluzywną i premium. To tutaj odbywają się regularne pokazy mody, a wiodące agencje modelek mają w tym mieście swoje siedziby. Włoscy projektanci z całą pewnością są jednymi z bardziej rozpoznawalnych na świecie i często wiodą prym w modowym światku. Włochy nie są jednak jedynym zagłębiem, w którym organizuje się liczne pokazy mody, a projektanci urządzają swoje studia. Niczym w tej kwestii nie odbiega Francja. Paryż również słynie z umiłowania do ekskluzywnych ciuchów i luksusowych produktów z pokrewnych branż. Nie brakuje to prestiżowych restauracji, zdarzeń kulturalnych o światowym zasięgu, a za czym idzie także przedstawicieli licznych sklepów i butików z ekskluzywną odzieżą. Tu również regularnie odbywają się znane na całym świecie pokazy mody, a prestiżowe agencje modelek i firmy działające w tej branży lokują tu swoje biura i siedziby.

Stany Zjednoczone, a moda ekskluzywna i premium

W zestawieniu krajów, w których dobrze rozwinęła się branża ekskluzywnej mody, nie może zabraknąć największego mocarstwa na świecie i zagłębia światowych gwiazd, jakim są Stany Zjednoczone Ameryki. To właśnie stąd pochodzi wiele światowej klasy gwiazd i celebrytów, którzy często lubują się w modzie ekskluzywnej i premium tak jak i w towarach luksusowych innych rodzajów. W niektórych regionach USA popularność tej branży jest jednak ponadprzeciętna. Prym wiedzie tu mekka światowej kinematografii, jaką jest Hollywood w Los Angeles. Tutaj swoje posiadłości zlokalizowała duża część osób lubujących się w prestiżowych ciuchach, a przez to świetnie odnaleźli się tu projektanci mody i ich butiki. Poza Los Angeles, bardzo wiele salonów najbardziej prestiżowych projektantów na świecie i marek mody ekskluzywnej i premium odnalazło się w Nowym Jorku. Tam również nie brakuje klientów doceniających produkty luksusowe oraz wydarzeń kulturalno społecznych, które dają możliwość prezentowania luksusowych kreacji przed całym światem.

Czy w Polsce można nabyć produkty marek premium?

Produkty niektórych projektantów i marek często są mocno ograniczane i limitowane. Ich produkcja raczej rzadko jest masowa, co czyni je jeszcze bardziej ekskluzywnymi. Niestety ma to swoje ograniczenia, a dystrybucja takich produktów nieco odbiega od tego, co jest znane z handlu produktami bardziej popularnymi dostępnymi w standardowych sklepach sieciowych. Bardzo często, aby nabyć produkty z określonej kolekcji, trzeba udać się fizycznie do butiku danej marki lub projektanta, bo nie ma możliwości nabyć towaru przez Internet. Butików mody ekskluzywnej i premium  jest siłą rzeczy relatywnie mało, więc często czynnikiem ograniczającym jest odległość. Lokalizowane są one bowiem tam, gdzie znajdują się klienci na tego typu produkty. W Polsce niestety nie można znaleźć butików najbardziej znanych projektantów mody, gdyż lokalizują oni swoje lokale w krajach i miastach, w których ten rynek jest bardziej rozwinięty. Nie ulega jednak wątpliwości, że także w Polsce można znaleźć butiki wielu globalnych marek premium, które kojarzone są z luksusem. Polska na tym tle nie wypada blado i w Warszawie można znaleźć wiele sklepów sygnowanych kultowymi markami i nazwiskami znanymi w modowym świecie. Także Polscy projektanci starają się nadążać za światowymi trendami i regularnie wprowadzają na rynek swoje propozycje związane z modą ekskluzywną, co nadaje tej branży większe różnorodności.

 

Gdzie wybrać się na zakupy za granicę po odzież ekskluzywną?

Jeśli ktoś przeszuka wszystkie, polskie salony sprzedaży, a także sklepy Internetowe, które mimo wszystko znoszą znaczną część ograniczeń geograficznych, warto pomyśleć nad tym, aby udać się na zakupy za granicę. W krajach, które słyną z obecności rynku branż ekskluzywnej i premium często organizuje się coroczne wyprzedaże, na których swoje produkty oferują najbardziej prestiżowe marki na świecie. Można się na nie wybrać do Londynu, Mediolanu, Paryża lub nawet do USA na popularny Fashion Week. Jest to bardzo popularny sposób na kompletowanie swojej garderoby wśród osób, które ponadprzeciętnie interesują się modą.