Jak zacząć nurkowanie?

Jak zacząć nurkowanie?

Nurkowanie to dość specyficzna czynność, która nieprawidłowo wykonywana może być bezpośrednim zagrożeniem, jednakże dla osób doświadczonych lub pod okiem zawodowców często jest to fantastyczna rozrywka. Dlaczego warto zdecydować się na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem? Jak zacząć nurkowanie? Jak kurs nurkowania wygląda w praktyce? Co robić, aby wciąż rozwijać swoje umiejętności i stać się jeszcze lepszym nurkiem? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Jak zacząć nurkowanie?Dlaczego warto zdecydować się na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat nurkowania, warto wcześniej zastanowić się nad tym, dlaczego rozpoczęcie tej pięknej przygody jest godne uwagi. W praktyce dużo w tym przypadku zależy od indywidualnych preferencji. Dla jednych najważniejsza jest możliwość obejrzenia świata podwodnego. Zanurzamy się bowiem na dość duże głębokości, dzięki czemu zapoznajemy się z roślinnością, a także z gatunkami zwierząt, które tam występują. Inni natomiast traktują to jako możliwość pracy nad własnym ciałem, ewentualnie szansa na znalezienie spokoju. Nie da się ukryć, że chęć poszukiwania miejsc zaginionych pod wodą jest niekiedy ogromna, bowiem przygody są niezapomniane. Eksploracja i nurkowanie w nieznanych wodach jest zachwycające, w końcu jesteśmy ludźmi i charakteryzujemy się ciekawością świata już od zarania dziejów. Jak widać każda osoba może znaleźć nieco inny powód, który spowoduje, że wybierze się ona na kurs nurkowania dla początkujących– bowiem to właśnie od niego powinniśmy rozpocząć zabawę. Wykonywanie tego typu czynności na własną rękę może okazać się niebezpieczne dla zdrowia lub życia. Wbrew pozorom poziom trudności jest zdecydowanie wyższy, niż w przypadku tradycyjnego zanurzania się na kilka sekund w basenie. Warto mieć na uwadze, że nurkowanie bez odpowiedniego przygotowania z pewnością nie jest zalecane.

Jak zacząć nurkowanie?

Zanim zaczniemy nurkować na własną rękę i czerpać z tego przyjemność, niezbędny okaże się specjalistyczny kurs na nurka. Bez niego podwodna podróż jest niebezpieczna- należy o tym pamiętać. Na kursie przejdziemy niezbędne szkolenie, dzięki któremu otrzymamy pierwszy stopień nurkowy, który nosi nazwę Open Diver Diver. W praktyce jest to stopień, który uprawnia nas do nurkowania na głębokość oscylującą w granicach 18 metrów. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z tego kursu, warto wcześniej odwiedzić Intro Nurkowe. Jest to miejsce, dzięki któremu w praktyce zapoznamy się z nurkowaniem. Zostaniemy zaznajomieni ze sprzętem nurkowym, jednocześnie spędzimy przynajmniej kilkadziesiąt minut pod wodą. Na podstawie takich doznań możliwe jest podjęcie decyzji co do tego czy nurkowanie jest dla nas. Jeśli tak, od razu zapiszmy się na kurs. W przypadku, gdy tego typu rozrywka jednak nie będzie nam odpowiadała, wówczas odpuśćmy sobie ją- w ten sposób zaoszczędzimy chociaż ciężko zarobione pieniądze. 

Kurs nurkowy – jak wygląda w praktyce?

Po wcześniej wspomnianym intro mamy pewność do tego czy nurkowanie jest dla nas. Jeśli ciężkie warunki nie zniechęciły nas, wówczas nie czekajmy- w możliwie najszybszym czasie udajmy się na kurs nurkowy. Kiedy uda nam się go ukończyć, wówczas będziemy mogli na własną rękę cieszyć się z możliwości nurkowania, zachowując przy tym maksymalne bezpieczeństwo. Jak jednak przebiega kurs nurkowy? Otóż w pierwszej kolejności jesteśmy zaznajamiani z teorią, która wbrew pozorom ma ogromne znaczenie. Później czekają nas ćwiczenia na basenie, a także na wodach otwartych, czyli w jeziorze. Na kursie łączona jest wiedza z zakresu nurkowania razem z praktycznymi ćwiczeniami- w ten sposób przygotowujemy się do pierwszych kroków w nurkowaniu. Pomimo wszystko należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zajęcie partnerskie. Co to oznacza w praktyce? Pod wodę powinniśmy każdorazowo wybierać się z jednym partnerem albo nawet z całą grupą. Dlatego też być może warto zachęcić znajomych? W trakcie trwania kursu otrzymamy niezbędny sprzęt, bez którego ukończenie kursu nie będzie możliwe. 

Co robić, aby stać się jeszcze lepszym nurkiem?

Co, jeśli ukończyliśmy już kurs, jednakże chcielibyśmy wciąż szlifować swoje umiejętności? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna- ćwicz więcej! Powtarzaj wcześniej wykonywane ćwiczenia, nurkuj, ale przede wszystkim ciesz się z tego, że możesz przebywać pod wodą. Tego typu czynności powinny być wykonywane wspólnie z centrum nurkowym, wybierając się na różne wspólne wyjazdy. Nie ma nic piękniejszego, niż możliwość wspólnego rozwijania pasji. Pamiętajmy o tym, że możemy także wybrać się na kolejne kursy, tym samym kontynuując szkolenie. Kiedy czynność ta będzie nam się podobać, wówczas nie będziemy zwracać uwagi na sprzęt i miejsce- będziemy chcieli to robić w każdej chwili. Spędzanie wolnego czasu pod wodą to doskonała rozrywka, tym bardziej, jeśli możemy robić to na własną rękę, razem z najbliższymi przyjaciółmi.