Jak leczyć depresję?

Leczenie depresji jest bardzo skomplikowanym procesem. Nie jest łatwo postawić tezę, która metoda leczenia będzie dobra. Każdy człowiek jest inny. Na jednych dana metoda zadziała, a na innych nie koniecznie. Ważna w leczeniu depresyjnym jest terapia. Zastosowanie znajdują też inne metody. Jakie? Jak radzić sobie z człowiekiem chorym na depresję? Jak mu pomóc?

Leczenie depresji farmakologicznie i psychoterapią

Najczęściej specjaliści podejmują się leczenia depresji farmakologicznie. Jest to podstawowa metoda wykorzystywana bardzo często. Jest wiele preparatów i leków przeciwdepresyjnych. Jednak trudno stwierdzić co na kogo zadziała. Preparaty mają różne stężenia, są pogrupowane według substancji i wykorzystywane w leczeniu depresji. Obecnie trudno stwierdzić, który preparat będzie najskuteczniejszy. Warto także przy przepisywaniu leków przeciwdepresyjnych wziąć pod uwagę wiek pacjenta, jego choroby współtowarzyszące, albo inne leki, które zażywa.

Podkreśla się, że leczenie farmakologiczne oddziałuje na psychikę osoby leczonej. Jednak dopiero  w połączeniu z terapią https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-indywidualna/ daje lepsze efekty. Najczęściej ludzie z depresją podejmują się łącznego leczenia. Różne rodzaje psychoterapii pomagają pacjenta z chorobą depresyjną. Jedną z takich metod jest psychoterapia psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, psychoanalityczna i terapia systemowa.
Ważnym elementem leczenia depresji terapeutycznie jest zastosowanie psychoedukacji. Taką metodą mogą być objęci nie tylko sami pacjenci. Udział w terapii powinny brać osoby z najbliższego otoczenia pacjenta. Psychoedukacja polega na uświadomieniu pacjentowi problemu  z jakim się zmaga. Rodzina pacjenta powinna zrozumieć problem i poznać metodę jak pomóc pacjentowi, a nie zaszkodzić.

Leczenie depresji u kobiet w ciąży

Zdarza się, że na depresję cierpią kobiety w ciąży. Co w takiej sytuacji? Jak leczenie depresji może wpłynąć na kobietę w ciąży? Kobiety w ciąży są bardzo wrażliwe, ponieważ hormony buzują i łatwo mogą ulec zniechęceniu.  Jeśli pojawiają się zaburzenia psychiczne u kobiet w ciąży warto rozważyć leczenie depresji metoda terapeutyczną. Jednak jeśli musi nastąpić podanie leku przeciwdepresyjnego powinny to być minimalne dawki aby nie zagrażało to płodowi.

Jak na depresję wpływa ruch i dieta?

Ruch i odpowiednia dieta także mogą pozytywnie wpłynąć na psychikę osoby chorej. Należy zwrócić uwagę, że osoby te nie bardzo chcą korzystać podczas problemów z ćwiczeń fizycznych czy z aktywności. Nie mają na nic siły ani energii. Jednak warto rozmawiać i zachęcać je do tego typu aktywności. Coraz więcej pojawia się doniesień, że metody te wpływają korzystnie na stan pacjentów. Oczywiście leczenie depresji jest bardzo trudne i jest to długi proces, ale nie trzeba się od razu poddawać. Znaczenie i wpływ na osobę z problemami ma też dieta. Odpowiednio zbilansowana dieta może pozytywnie wpłynąć na psychikę pacjenta. Nawet akupunktura jest stosowana podczas leczenia depresji. Na pewno po jakimś czasie przyniesie odpowiednie rezultaty.

Leczenie depresji elektrowstrząsami i inne metody

Leczenie depresji elektrowstrząsami to coraz bardziej znana metoda. Najczęściej stosuje się ją u osób, które mają silną depresję lub myśli samobójcze. Elektrowstrząsy nie kojarzą się zbyt dobrze, ale ta metoda ma swoje pozytywne odzwierciedlenie i jest skuteczna, a zarazem bezpieczna.  Można tym sposobem pomóc wielu ludziom borykających się z tym problemem.

Naukowcy poszukują coraz to nowszych metod na walkę z depresją. Coraz więcej osób boryka się z tą chorobą. Staje się ona bardzo powszechna. Nowoczesną metodą leczenia jest przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, która podobna jest do elektrowstrząsów. Obecnie dużo się mówi także o psychochirurgii. Ma na calu przerywanie połączeń neuronalnych, które źle funkcjonują i doprowadzają do depresji. Metoda ta jest już stosowana, ale nie na dużą skalę. Warto zauważyć, że w farmakologii też dochodzi do przełomu, ponieważ pojawiają się coraz nowsze leki. Nawet takie, które wcześniej nie sądzono, że mogą działać one antydepresyjnie. Po przebadaniu tych leków okazuje się, że można je stosować do leczenia depresji. Jednym z preparatów jest ketamina.  Obecnie przeprowadza się szereg badań aby sprawdzić czy rzeczywiście może być wykorzystywana do leczenia.

Pojawiają się też wątpliwości jak leczyć depresję, czy leczyć ją ambulatoryjnie, czy jednak w szpitalu. Niektórzy pacjenci nie potrzebują szpitalnego leczenia. Wystarczy dobrze dopasować leki i podjąć odpowiednią metodę leczenia terapeutycznego. Jednak są chorzy, którzy mają nasilone objawy i myśli samobójcze. Dlatego u takich osób ważne jest podjęcie odpowiednich kroków.  Wtedy konieczne staje się leczenie i pozostawienie chorego na depresję w specjalistycznym szpitalu. Chory na depresję pozostaje pod opieka lekarza, a rodzina może być trochę spokojniejsza. Być może znajdą się jeszcze inne metody, które pomogą w walce z depresją, która dosięga wiele ludzi obecnie. Już nie tylko starszych, ale i młodych. Jest to choroba cywilizacyjna.

 

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl