Jak leczyć uzależnienie od dopalaczy?
Dopalacze to substancje, które w przeciwieństwie do narkotyków można nabyć legalnie. Nie ma się więc co dziwić temu, że sięga po nie tak wiele osób. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że po dopalacze najczęściej sięgają ludzie młodzi, którzy chcą spróbować czegoś nowego. Niestety, sięganie po dopalacze bardzo często niesie za sobą opłakane skutki. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Są to jednak na szczęście dość rzadkie przypadki. Mimo to, najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie się od tego typu środków z daleka. W przeciwnym bowiem razie narażamy swoje zdrowie i życie. Ponadto, trzeba liczyć się z możliwością uzależnienia. Uzależnienia zaś bardzo trudno jest leczyć.
Co warto wiedzieć o dopalaczach?
Jak już zaznaczono na wstępie, dopalacze bardzo często powodują zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Ze względu na to, że ich kupno jest zgodne z prawem, wiele osób po nie sięga. Gdzie można zakupić tego typu środki? Otóż dopalacze możemy zakupić zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Niestety, cena jaką musimy za nie zapłacić nie jest zbyt wygórowana. Z tego też względu wiele osób może pozwolić sobie na zakup tego typu środków. Dopalacze mogą posiadać naprawdę przeróżną formę. Czasami mają one formę suszu, innym razem tabletek, a jeszcze innym proszku. Można spotkać się również z dopalaczami w formie cukierków czy lizaków. Niestety, bez względu na formę, dopalacze stanowią mieszaninę silnie działających i często nieprzebadanych substancji. Co takiego w nich znajdziemy? Bardzo często syntetyczne pochodne THC, które naturalnie występuje w marihuanie. Ponadto, dopalacze są często wzbogacane dodatkiem opioidów, a także benzodiazepin. Warto mieć świadomość tego, że połączenie kilku tak silnie działających substancji może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Dopalacze zmieniają nie tylko samopoczucie psychiczne, ale również i samopoczucie fizyczne. Efekt działania dopalaczy może się utrzymywać nawet do kilkunastu godzin. Warto mieć świadomość tego, że każdy organizm może zareagować na dany dopalacz nieco inaczej. Należy więc być przygotowanym na niebezpieczeństwo związane z zażywaniem środków, których składu nie znamy zbyt dobrze.
Jak objawia się uzależnienie od dopalaczy?
Wiele osób błędnie uważa, że jednorazowe zażycie dopalaczy nie jest niebezpieczne. Wiele młodych osób traktuje jednorazowe zażycie dopalaczy jako ciekawą przygodę. Niestety, ta przygoda może doprowadzić do uzależnienia. Rzadko kto poprzestaje bowiem na jednorazowym zażyciu dopalaczy. Najczęściej ludzie sięgają po nie regularnie, co prędzej czy później prowadzi niestety do uzależnienia. O tym, jak szybko do uzależnienia dojdzie decyduje kilka czynników. Przede wszystkim, każdy z nas ma inne predyspozycje do wpadnięcia w nałóg. Bardzo często już po pierwszym zażyciu pojawiają się przykre objawy. Może dojść do rozwinięcia się tak zwanego zespołu abstynencyjnego. Może on objawiać się nudnościami, drżeniem mięśni, osłabieniem, a także rozdrażnieniem czy agresją. Bardzo częste jest także odczuwanie myśli samobójczych i autodestrukcyjnych po odstawieniu dopalaczy. Należy więc liczyć się ze zwiększonym ryzykiem samookaleczeń lub prób samobójczych u osób, które odstawiły dopalacze. Wiele osób pragnie również sięgnąć po dopalacze ponownie, co wiąże się z dużym ryzykiem uzależnienia. Najlepszym sposobem byłoby więc unikanie dopalaczy. Jeżeli jednak po nie sięgnęliśmy i występują u nas objawy uzależnienia, należy zastanowić się nad tym, jak radzić sobie z tym problemem. Okazuje się, że możliwości jest całkiem sporo. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że terapia uzależnień do najłatwiejszych nie należy.
Jaką terapię warto podjąć w przypadku uzależnienia?
Uzależnienie od dopalaczy można leczyć zarówno w ośrodku zamkniętym, jak i w warunkach ambulatoryjnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że leczenie uzależnień od tego typu substancji może być niełatwe. Na pewno warto byłoby zastanowić się nad tym, który rodzaj terapii jest lepszy. W przypadku poważnego uzależnienia najlepszym rozwiązaniem będzie terapia w ośrodku zamkniętym. Leczenie w ośrodku zamkniętym może rozpocząć się od nieprzyjemnego, ale koniecznego detoksu. Będzie on jednak odbywał się pod czujnym okiem wykwalifikowanego personelu. Trzeba także mieć na uwadze to, że istnieją zarówno ośrodki prywatne, jak i ośrodki państwowe leczenia uzależnień. Warto więc zdecydować, jaki ośrodek będzie lepszy. Państwowe ośrodki są przepełnione, więc na miejsce trzeba by trochę poczekać. Miejsce w prywatnych ośrodkach można bardzo często uzyskać od zaraz. Leczenie uzależnienia od dopalaczy w warunkach ambulatoryjnych również jest możliwe. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż taka terapia wymaga najczęściej miesięcy lub lat. Psychoterapia uzależnień powinna odbywać się nie rzadziej niż raz w tygodniu. Warto udać się do psychoterapeuty, który zna się na leczeniu uzależnień. Dobrym pomysłem będzie także konsultacja z psychiatrą. Doświadczony psychiatra pomoże uporać się z myślami samobójczymi czy autodestrukcyjnymi.