Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?

Zapewne każdy z nas słyszał kiedykolwiek o uzależnieniu od hazardu. Problem ten wydaje nam się być błahy aż do momentu, kiedy zaczyna dotyczyć to naszych bliskich. Hazardzista powinien wybrać się możliwe najszybciej na specjalistyczną terapię, która może okazać się strzałem w dziesiątkę. Czym dokładnie charakteryzuje się uzależnienie od hazardu? Jakie objawy uzależnienia od hazardu możemy wyróżnić? Jakie mogą być przyczyny uzależnienia od hazardu? W jaki sposób pomóc hazardziście? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Uzależnienie od hazardu- co to jest?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat uzależnienia od hazardu, warto wcześniej zdecydować się na zdefiniowanie tego pojęcia. Otóż są to powtarzające się działania, które w żaden sposób nie są kontrolowane, jednocześnie wyrządzają szkodę zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla bliskich. Często zamiennymi określeniami jest patologiczny hazard, przymusowy hazard, nałogowe granie. Co godne podkreślenia- o diagnozie nie decyduje rodzaj uprawianej gry, ale sposób grania, który po pewnym czasie staje się sensem życia dla uzależnionego, a także główną motywacją życiową. Pomimo ponoszonych kosztów nałogowy hazardzista wciąż wraca do gry i nie jest w stanie poradzić sobie z tym problemem. Na podstawie ogólnodostępnych danych można wywnioskować, że ponad 380 000 osób jest uzależnionych, natomiast następne 200 000 jest poważnie narażonych na uzależnienie. W razie jakichkolwiek podejrzeń leczenie uzależnień od hazardu jest właściwie czymś obowiązkowym i koniecznym.

Objawy uzależnienia od hazardu- jakie możemy wyróżnić?

Skoro zdajemy sobie sprawę z tego, czym jest uzależnienie od hazardu, powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie są współczesne objawy uzależnienia od hazardu. Zwrócenie uwagi na te symptomy ma ogromne znaczenie, bowiem odwyk hazardowy powinien być wprowadzony na możliwie najwcześniejszym etapie. Do najbardziej powszechnych objaw możemy zaliczyć upośledzenie kontroli nad powstrzymywaniem się od grania. Regularnie dochodzi do zaabsorbowania hazardem- osoba uzależniona ma poczucie przymusu hazardowego grania. Coraz więcej czasu spędza ona na graniu po to, by zmaksymalizować własne zadowolenie. Notorycznie łamane są wszelkie postanowienia dotyczące inwestowanych kwot czy też czasu grania. Hazardzista wewnątrz przeżywa ogromny dyskomfort psychiczny. W późniejszym czasie jest to sposób na to, aby uciec od rzeczywistych problemów. Nie w sposób nie wspomnieć o fantazjowaniu, notorycznych kłamstwach, zaniedbywaniu obowiązków, a nawet popełnianiu występków przeciwko normom prawnym po to, by zdobyć pieniądze. Jeśli dostrzeżemy takie objawy u siebie bądź najbliższych, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być ośrodek leczenia hazardu.

Jakie mogą być przyczyny uzależnienia od hazardu?

Objawy uzależnienia od hazardu są często bardzo jednoznaczne i stosunkowo łatwo je rozpoznać. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie mogą być przyczyny występowania takiego zjawiska. Wiele osób z pewnością zastanawia się, dlaczego dana osoba popadła w nałóg hazardowy. Na podstawie specjalistycznych badań wywnioskowano, że wyróżnić możemy niektóre czynniki, które w znacznym stopniu zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Z pewnością godne uwagi są czynniki osobowościowe, wśród których wyróżnić możemy chociażby niskie poczucie własnej wartości, pociąg do ryzyka, uciekanie w świat fantazji, poczucie osamotnienia, potrzeba bycia kimś wyjątkowym, postrzeganie własnej wartości przez sukces finansowy, niedojrzałość emocjonalna. Dość powszechnymi czynnikami są także problemy z tworzeniem relacji z innymi, potrzeba bycia najlepszym, łatwość popadania w stan nudy, brak tolerancji. W przypadku takich cech musimy mieć na uwadze, że ośrodek leczenia uzależnień od hazardu może być dla nas niezwykle pomocny.

W jaki sposób pomóc hazardziście?

Bardzo często pojawiającymi się pytaniami są te, które dotyczą pomocy osobom uzależnionym. Specjaliści zalecają rozpoczęcie pracy od rodzinnej terapii- z udziałem uzależnionej osoby bądź bez niej. Nie da się ukryć, że rodzinne interwencje terapeutyczne, zmiana zachowań rodziny, a także dążenie do podjęcia leczenia może odnieść pożądany skutek. Odwyk od hazardu to bardzo istotna kwestia, bowiem z pewnością nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w wyniku której hazardzista popadł by w ogromne problemy zdrowotne lub finansowe. Często dotarcie do specjalisty bez wewnętrznej motywacji jest dość trudne i wymaga wielu poświęceń. Jednakże ośrodek uzależnień od hazardu to w zdecydowanej większości przypadków gwarancja skuteczności. Często takiej terapii towarzyszy również pomoc farmakologiczna, która będzie pomocna w najbardziej kryzysowych sytuacjach, gdy potrzeba do powrotu do hazardu będzie wysoka. Wiele ośrodków oferuje kompleksowy program leczenia, który z pewnością okaże się bardzo skuteczny w działaniach.