Jak wybrać pościel w zależności od wieku dziecka?

Narodziny dziecka to bardzo ważny moment, który zmienia życie rodziny. Trzeba przygotować niemowlęciu wygodne miejsce do spania, przewijania i kąpania.  Łóżeczko powinno być co najmniej trójpoziomowe – górny poziom przeznaczony jest dla dziecka leżącego, mniej więcej do 7 miesiąca życia. Dla maluszka siedzącego przeznaczony jest poziom środkowy. Dla rocznika, który staje na nóżkach i zaczyna chodzić, najlepiej obniżyć łóżeczko do najniższego poziomu. Wyposażenie łóżeczka to materacyk i pościel.

Pościel dla noworodka

Noworodek przesypia praktycznie cały dzień. Ma bardzo delikatną skórę, która wymaga specjalnej pielęgnacji. Nowonarodzony maluszek jest delikatny i kruchy. Przystosowuje się do życia poza organizmem matki. Wszystkie przedmioty mające kontakt ze wrażliwą skórą maleństwa muszą mieć certyfikaty bezpieczeństwa, świadczące o uszyciu jej z materiałów przyjaznych dla maleństwa. Dziecko w pierwszym półroczu życia nie potrzebuje kolorowej, bajkowej pościeli dziecięcej. Najlepiej śpi w rożku, beciku lub śpiworku, przykryte cienkim kocykiem. Rożek otula i zapewnia ciepło. Najchętniej zasypia w ramionach rodzica. Dla niemowląt w pierwszym roku życia poduszka jest zakazana. Każdy miesiąc przynosi nowe umiejętności ruchowe. 

Sprawdź także:

Pościel dla niemowlęcia od 6 do 12 miesiąca życia

Dziecko 6-7- miesięczne uczy się siadać, przekręca się z plecków na brzuszek. Rożek robi się za mały. Nie wszystkie niemowlaki lubią śpiworki. Jest to dobry czas na wprowadzenie kołderki o rozmiarze 90x120cm. Najważniejsze, aby pościel była antyalergiczna, przeciwdziała rozwojowi roztoczy, grzybów i pleśni. Pościel dziecięca powinna być uszyta z wysokiej jakości bawełny, ponieważ nie powoduje podrażnień skóry i odprowadza wilgoć. Warto wybierać pościel, którą można prać w jak najwyższej temperaturze. Pościel należy prać na lewej stronie – ułatwia to pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Chociaż na rynku jest dostępna satynowa pościel dziecięca, to nie jest dobry wybór dla maluszka. Satyna jest chłodna w dotyku i ma gorszą przepuszczalność powietrza niż bawełna. Z kolei pościel dziecięca  z kory to jeden z tańszych produktów i po kilku praniach nie wygląda zachwycająco. Niemowlę bardzo szybko brudzi pościel, więc warto dokupić dodatkowy komplet na zmianę.

Pościel dla dziecka 1-3 -latka

Dzieci rosną i w pewnym momencie trzeba przeprowadzić dziecko do większego łóżka. Kołdra w rozmiarze 100 x 130 cm i jasiek będą zestawem zapewniającym komfortowy sen dla malucha. Zarówno kołdra, jak i pościel powinny być wykonane z materiałów przeciwdziałających rozwojowi grzybów, roztoczy i pleśni. Kołdra nie powinna być za ciężka.  Pościel i kołdrę trzeba prać stosunkowo często. Małym dzieciom zdarza się moczenie nocne i wtedy całe posłanie należy wyprać. Kolorystyka i wzornictwo są dowolne. Sprawdza się pościel dziecięca z motywem z ulubionych kreskówek oraz tradycyjne wzornictwo dziecięce. Nie poleca się jedynie bardzo ciemnej kolorystyki i wzorów typu: „Gwiezdne wojny”, „Batman”, „Superman”, których maleńkie dziecko może przestraszyć się i obudzić się z płaczem w środku nocy. 

Pościel dla przedszkolaka i ucznia

Pod względem walorów jakościowych, należy wybierać  produkty, które zapewnią pełny komfort dziecku – dobrze odprowadzające wilgoć, antyalergiczne, miękkie w dotyku, które przyjemnie otulą do snu. Przedszkolak zazwyczaj określa, jaki wzór pościeli dziecięcej, jest jego marzeniem.  Można dać małemu człowiekowi wybrać motyw pościeli, pokazując zdjęcia kilku kompletów. Warto pamiętać, że dziecko raz jest fanem Toma i Jerrego, a za miesiąc lubi Kubusia Puchatka. Wybierając pościel o wzorze uniwersalnym, rodzice mają pewność, że pościel będzie dłużej podobała się dziecku.  Do wyboru jest cała paleta barw pościeli dziecięcej.  W wystroju pokoju dziecięcego panuje dużo większa swoboda niż w przypadku urządzania innych pomieszczeń w domu. Niebieska pościel w „Psim patrolem” w pokoju o beżowych ścian  nie zakłóca estetyki wnętrza. Świat dziecka powinien być kolorowy i wesoły, zapewnić maluchowi atmosferę do zabawy i odpoczynku. Dla rodzica ważniejsze od motywu na pościeli, powinno być to, aby pościel dziecięca uszyta była z naturalnych materiałów i zapewniałam spokojny, zdrowy sen. Z kolei, dla najmłodszego członka rodziny, wygląd pościeli ma bardzo duże znaczenie – w pościeli w ulubione wzory, sen przychodzi szybciej i trwa całą noc. Dzieci są wrażliwe na piękno, choć ich pojmowanie tego ładne, może być bardzo odmienne od zdania rodziców.

Standardowa pościel zaczyna się od rozmiaru 140×200 cm.  Kołdrę i pościel o tym rozmiarze można kupić już dla 7-8- latka.  Najważniejsze w pościeli dziecięcej jest to, aby była wykonana z materiałów przyjemnych dla skóry, które nie powodują potliwości i podrażnień. Pościel dziecięca powinna być przede wszystkim komfortowa i wygodna. Rano dziecko powinno obudzić się wypoczęte, chętne do poznawania świata, zabawy i nauki. Ładna pościel i bajeczka na dobranoc to najlepszy przepis na przespaną noc.