Wybieramy się na wczasy po Polsce!

Wybieramy się na wczasy po Polsce!

Wybieramy się na wczasy po Polsce! Kto jako dziecko nie czekał do czerwca i do ostatniego dzwonka? Kiedy tylko wypuszczono nas ze szkolnych murów, biegliśmy jak opętani do domów, ściskając w rękach świadectwa. Wiedzieliśmy, że mamy prawie trzy miesiące spokoju oraz fantastycznej zabawy.

Nasze głowy po tak długim czasie potrzebowały nieco odpoczynku, musiały się trochę opróżnić z nabytej już wiedzy. Dlaczego tak samo nie mogłoby być teraz, skoro codziennie chodzimy do pracy i spędzamy w niej po osiem godzin?

Kiedy już doczekamy urlopu, wielu z nas marzy o tym, żeby zamknąć się we własnym pokoju i nie wychodzić aż do powrotu. Są jednak osoby, które pakują plecaki – przecież jadą na wczasy i to nie byle gdzie – cudze chwalicie, swego nie znacie – po Polsce!

Wakacje nad polskim morzem

O tym, co warto zobaczyć w naszym kraju, dużo mówić nie trzeba, ale powiemy sobie o tym koniecznie. Wyobraźmy sobie najpierw taki scenariusz: pod plecami czujemy miękkość i aksamit żółtego piasku. Na skórze delikatny ślad pozostawia po sobie słona, morska bryza.

Tak, wczasy nad Bałtykiem brzmią po prostu fenomenalnie. Co prawda niektórzy są zdania, że to bardzo droga przyjemność, ale jest to indywidualna ocena sytuacji. Bałtyk wcale nie jest droższy od innych europejskich mórz. Ma swoje zalety i wady, ale przede wszystkim ma ten niesamowity, turystyczny klimat. Ile razy nie przyjeżdżamy nad morze, musimy po prostu spróbować smażonej ryby (nawet, jeśli jest to ryba atlantycka, bo przezorny kucharz uzna, że Polakom inna nie smakuje), zjeść kukurydzę i loda na plaży, przejść się do lunaparku i spędzić wczasy na statku.

To są rzeczy, które pamiętamy z dzieciństwa i które wracają do nas, kiedy wyruszamy na dorosłą przygodę. Tym razem  wczasy oznaczają bowiem wolność od tego, czego kiedyś nam nie było wolno.

Noclegi nad morzem:

A może Dolny Śląsk?

Kolejnym wspaniałym miejscem do obejrzenia jest Dolny Śląsk. Ileż dobrego można opowiedzieć o tamtych poniemieckich zamkach. Na przykład piastowski Grodziec, na którym często organizuje się turnieje i różnego rodzaju imprezy tematyczne.

Ten piastowski zamek cieszy się wielką popularnością, bo jest stosunkowo dziewiczy – pomijając to, że z jednej baszty sterczą anteny, to całość wygląda, jakby zatrzymała się w czasie te tysiąc lat temu. Jest w tym pewna magia, jak w całej Krainie Wygasłych Wulkanów zresztą. W pobliżu znajduje się Złotoryja, gdzie jak głoszą pogłoski, kiedyś wykopywano złoto. Co roku odbywają się tam zresztą płuczki tego kruszcu.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Nie możemy oczywiście zapominać o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To miejsce cieszy się wyjątkową popularnością wśród traperów i wspinaczy. Dzieje się tak dlatego, że mnogość występujących tam skałek zawsze fascynowała osoby, które lubiły geologię. Wczasy w Jurze oznaczają również możliwość zwiedzenia kolejnych zamków, skosztowania wybornej kuchni i odetchnięcia pełną piersią na długich spacerach po lokalnych lasach.


Nasze miasta oczywiście również są godne uwagi. Wiele osób zachwala Kraków i nic w tym dziwnego. To właśnie tam znajduje się Wawel, smok wawelski, rzeka Wisła… wczasy na południu Polski to doskonała okazja do tego, żeby zobaczyć rzeczy, których wcześniej nie widzieliśmy.

Możemy być całkiem miło zaskoczeni, kiedy okaże się, że coś miłego jest do zobaczenia również w Tarnowie czy Nowym Sączu. Możemy przejechać się również w nie mniej atrakcyjnej Gorce.

Polskie góry

Wybieramy się na wczasy po Polsce!
Wybieramy się na wczasy po Polsce!

Skoro już na południu Polski jesteśmy, nie zapominajmy o naszych górach. Wczasy w Zakopanem to rewelacyjny pomysł, zwłaszcza, jeśli postanowimy je aktywnie przeżyć. Oczywiście jest różnica między spędzaniem ich zimą i latem.

Wczasy zimowe oznaczają narty, dużo zabawy oraz śnieżnych figli. Zjemy również przysmaki lokalnej kuchni – kwaśnicę, oscypki i inne pyszności.
A w lato? Wczasy w Zakopanem, kiedy jest ciepło, oznaczają długie spacery po górach. Niezależnie od pory roku musimy pamiętać jednak o naszym bezpieczeństwie – nawet górale wiedzą, że Tatry bywają zdradzieckie.

Dla niedoświadczonego podróżnika nie będzie dobrym pomysłem wybierać nieznanych szlaków, no chyba, że chce mieć niezapomniane wczasy z TOPR-em w tle.

Mazurskie jeziora

Oczywiście Polska wieloma innymi pięknymi miejscami stoi. Fani żeglowania wybierają się na przykład na Mazury, gdzie mogą fantastycznie spędzić czas na żaglówkach. Wczasy nad jeziorem to prawdziwa przyjemność, ale znajdują się one przecież nie tylko na północnym wschodzie. 

Poznań

Również w okolicach Poznania mamy ich całkiem sporo, a to miejsce warto odwiedzić choćby ze względu na przepiękne Stare Miasto czy możliwość zobaczenia Międzynarodowych Targów.

Na co się zdecydować?

Jak więc zdecydować się na wczasy we własnym kraju? Ha, to nie jest proste zadanie. Najpierw zweryfikujmy, czego naprawdę oczekujemy od odpoczynku. Jeśli chcemy się głównie wylegiwać, to oczywiste, że wybieramy morze lub jeziora. Gdy chcemy spędzić czas bardziej aktywnie, wędrujemy w góry i wspinamy się na jurajskie skałki.

Jeśli zapragniemy wycieczki historycznej, robimy sobie wczasy na zamkach. Nie tylko zresztą dolnośląskich – każdy Polak chyba powinien odwiedzić legendarny Malbork. Stamtąd już wcale nie tak daleko do przepięknego, starego Torunia, który oczaruje każdego, kto tam wejdzie. 

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl
Willa Ataman noclegi Trzęsacz
ul. Krańcowa 7
72-344 Trzęsacz
913862929
www.willaataman.com

angielski francuski niemiecki hiszpański