Co powinniśmy wiedzieć o budowie dachów?
Co powinniśmy wiedzieć o budowie dachów? W tym artykule rozważymy budowę dachu z nieco innej perspektywy. Dodatkowo zastanówmy się już na samym początku co tak właściwie mamy na myśli, gdy używamy słowa dach.
Co powinno stać za budową dachu? Dach to tak naprawdę pochyła pokrywa, która ma za zadanie odpowiednio osłaniać dom, blok lub każdy inny budynek. Pamiętajmy o tym, że dach może być wykonany z różnorodnych materiałów.
Niemal każda pochyła pokrywa umieszczona na budynku wpisuje się w definicję dachu. Dlatego też do budowy dachu możemy użyć praktycznie wszystkiego, co tylko spełni swoje zadanie. Jak powinniśmy rozumieć dach i budowę dachu, aby podejść do zagadnienia w bardziej profesjonalny sposób?
Zacznijmy od wytłumaczenia, które pozwoli każdemu dobrze zobrazować sobie ten temat. Nachylenie dachu wskazuje na to, jak bardzo zaawansowany technicznie jest dany dach. Dlatego też możemy sięgnąć pamięcią do starodawnych budowli i zobaczyć, że o wiele większą część budynków przypominała dzisiejsze stare wieżowce, aniżeli nowoczesne domki jednorodzinne lub ogromne biurowce.
Na ogół możemy powiedzieć, że dach jest o wiele bardziej zaawansowany od strony technicznie, jeżeli jego powierzchnia jest bardzo niska. Analogicznie do tego stwierdzenia uznajmy, że dachy o wysokich nachyleniach są niskim pod względem technologicznym tworem. Jednak jeżeli chcemy lepiej zrozumieć tę zasadę, omówmy to na pewnym przykładzie.
Za przykład może nam posłużyć jeden z dzisiejszych systemów dachowych. Jest nim strzecha. Większość dachów budowanych za pośrednictwem tej metody ma 45 stopni nachylenia bez względu na lokalizację, w której został zbudowany.
Dachy te muszą jednak posiadać pewien rodzaj nachylenia z uwagi na to, że nie są dobrym przykładem wodoszczelnego materiału. Brak odpowiedniej wodoszczelności został jednak zastąpiony techniką wykorzystaną podczas budowy dachu. Strzecha odprowadza wodę, korzystając z naturalnego prawa grawitacji.
Warto również wspomnieć o tym, że strzecha jest całkiem grubym dachem. Zazwyczaj budowa dachu https://ocieplanie-dachow.com.pl/ typu strzecha przewiduje zaopatrzenie grubości dachu w co najmniej 40 centymetrów.
Duże nachylenie wypiera stojącą na dachu wodę do odpływu i zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom budynku. Dzięki temu, że strzecha jest gruba, budowa tego dachu sprawia, że nie musi on być wykonany z wodoodpornych materiałów. System odprowadza wodę w niezwykle trywialny sposób, ponieważ dach jest tak gruby, że woda nie zdąży przeniknąć przez strzechę, zanim nachylone kąty dachu odprowadzą całą wilgoć do przygotowanych w tym celu odpływów.
Zobacz także:
- wiązary dachowe Białystok http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-bialystok/
- wiązary kratowe Katowice http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-katowice/
- wiązary kratowe cennik śląskie http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-slaskie/
- wiązary lubelskie http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-lubelskie/
Jakie najnowocześniejsze metody na budowę dachów wykorzystujemy w dzisiejszych czasach?
Strzecha to metoda na budowę dachów, która przewiduje niższe inwestycje i jest wykorzystywana raczej jako sposób na oszczędzanie w budownictwie. Z drugiej strony mamy jednak jedną z najnowocześniejszych metod na budowę dachu. Nowoczesny system budowy dachów, o którym mówimy to blacha falista.
System ten przewiduje oczywiście tworzenie dachów za pośrednictwem blachy o bardzo niskim nachyleniu, co jest nowinką technologiczną w dzisiejszym budownictwie. Niektóre z tych systemów są instalowane w stopniu nachylenia równym jeden lub nawet mniej, co jest imponującym wynikiem w porównaniu do ponad czterdziestu stopni, których wymaga odpływ wykorzystywany w strzechach.
Dlaczego zatem blacha może zostać wykonana pod tak niskim kątem nachylenia? Dzieje się tak, ponieważ materiały niezbędne do tej konstrukcji są całkowicie wodoodporne, dlatego też system staje się w pełni wodoszczelny po prawidłowym zbudowaniu dachu. Jednakże system jest zaawansowaną metodą budownictwa nie bez powodu. Oprócz samej wodoodporności blacha falista musi spełniać wiele innych wymogów.
Przede wszystkim bardzo ważne jest to, aby bez problemu utrzymywała śnieg, gdy pogoda w trakcie zimy przestanie nas rozpieszczać. Ważne są również walory estetyczne. Jako że projekty blachy faliste są zwykle kosztownym wydatkiem, musi ona prezentować się w niezwykle atrakcyjny sposób. Wykończenie blachy musi być niezwykle odporne na ścieranie i uderzenia, aby konstrukcja mogła służyć przez wiele długich lat.
Dodatkowo blacha wykonana w gorącym klimacie nie może pochłaniać ciepła, aby zapewnić komfort osobom mieszkającym w danym budynku.
Najwcześniejsze systemy dachowe, które poznała ludzkość
Początkowe dachy jeszcze przed tym, zanim nauczyliśmy się obrabiać drewno najprawdopodobniej, były tworzone za pośrednictwem mieszanki słomy, patyków i innych drobnych elementów. Pomimo tego, że ten sposób na budowę dachu jest jednym z najwcześniejszych, nadal w niektórych stronach świata możemy zaobserwować jego wykorzystanie.
Gruba, niemal półmetrowa strzecha ze słomy, łodyg, roślin i wszystkiego, co może się nadawać do odizolowania wody od warstw dachu, nadal jest aktualną metodą w prymitywnym budownictwie. Na tę grubość składa się kilka warstw pojedynczych włókien roślinnych. Kiedy woda spada na dach ze strzechy, będzie spływać z warstwy na warstwę, gdy grawitacja ciągnie ją w dół.
Tak więc grubość faktycznie tworzy wystarczającą liczbę warstw, aby krople wody mogły przemieszczać się poziomo z konstrukcji, zanim wpadną do pomieszczenia. Pomimo braku technologicznej inwencji, metoda zdaje się niezwykle tanią i skuteczną, co czyni ją atrakcyjną.