Co ile wiązary dachowe?

Co ile wiązary dachowe?

Co ile wiązary dachowe?Naprawy i konserwacja dachów są koniecznością, a dobrze zadbany dach zapewni Państwu ciepło i suchość przez dziesiątki lat. Czasami jednak mogą Państwo przejąć nieruchomość, w której dach zbliża się do końca swojej żywotności lub wymaga bardziej rozległych napraw; może to być spowodowane przenikaniem wody i wilgoci lub uszkodzeniami spowodowanymi przez burzę.

Więźba dachowa może wymagać wymiany, aby nieruchomość stała się znowu bezpieczna. Koszty wymiany wiązarów dachowych nie przekraczają 2000 złotych za pojedynczą więźbę, jednak najlepiej jest porozmawiać z lokalnym dekarzem, aby uzyskać dokładniejszy koszt. Wiązary kratowe cena zostanie wtedy dokładnie ustalona i właściciel nie będzie obawiał się ukrytych kosztów.

Co to jest więźba dachowa?

Wiązary dachowe są częścią lub całością drewnianej konstrukcji, która podtrzymuje dach, inne terminy, które są używane zamiennie w odniesieniu do tego to belki dachowe i krokwie. Wspólnie tworzą one trójkątną konstrukcję drewnianą, która podtrzymuje pokrycie dachowe.

Wiązary kratowe dachowe to pionowe sekcje drewna, które zwykle występują w regularnych odstępach, a ich wielkość i rozstaw są w pewnym stopniu podyktowane ciężarem dachu nad nimi. Połączone są one ze sobą za pomocą podłużnych elementów drewnianych zwanych płatwiami. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi wiązarami drewnianymi nazywana jest przęsłem.

Dlaczego konieczna jest wymiana więźby dachowej? Czasami może dojść do uszkodzeń, zwykle związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak burze lub silne wiatry. Upadające drzewo może nieodwracalnie uszkodzić więźbę dachową, co oznacza konieczność jej wymiany. Inną najczęstszą przyczyną uszkodzeń więźby dachowej jest wnikanie wody, które zwykle ma miejsce przez pewien okres czasu i czasami pozostaje ukryte dla właściciela domu. Jest to bardziej typowe w starszych lub historycznych nieruchomościach, w których końce wiązarów znajdują się na lub w ścianach nośnych i dlatego są bardziej narażone na wilgoć.

Czasami więźby dachowe zaczynają się niszczyć, ponieważ po prostu dźwigają zbyt duży ciężar, a więc materiał pokrycia dachowego jest zbyt ciężki dla rozmiaru, gatunku i specyfikacji drewna.

Zawsze ważne jest, aby przy wymianie pokrycia dachowego wybrać dachówkę lub łupek, który więźba może utrzymać. Problem ten jest czasami widoczny, gdy dach zaczyna się uginać, chociaż może to być również spowodowane gniciem spowodowanym przeciekami i penetracją wody

Jaki jest koszt wymiany?

Cena zależy od rodzaju drewna oraz rozmiaru i specyfikacji drewna, ale pojedyncza kratownica nie kosztowałaby więcej niż 2 tysiące złotych.

Kosztem jest jednak umieszczenie kratownicy na miejscu, więc trzeba będzie wynająć rusztowanie, aby uzyskać dostęp i zdjąć pokrycia dachowe oraz zazwyczaj potrzebny jest dźwig, aby opuścić belkę na miejsce. Tak więc jej zamontowanie będzie kosztować co najmniej dwukrotnie więcej.

W przypadku wymiany więcej niż jednej kratownicy, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem byłoby rozważenie całkowicie nowego dachu, gdzie wszystkie kratownice zostałyby wyprodukowane poza zakładem i opuszczone na miejsce jako kompletna jednostka.

Czy można naprawić więźbę dachową? Można naprawić więźbę dachową lub legar, a wykonalność naprawy będzie zależeć od stopnia zgnilizny i liczby uszkodzonych wiązarów. Kratownica jest naprawiana poprzez wycięcie spróchniałego drewna, a następnie połączenie go z nowym, świeżym fragmentem drewna, który jest mocowany do oryginalnego legara za pomocą stalowych prętów o wysokiej wytrzymałości lub metalowych płyt. Jeśli używane są pręty, wówczas nowe drewno jest skutecznie wydrążone, aby pomieścić pręty, a następnie ubytek wypełnia się żywicą drzewną.

Kratownica będzie musiała być podparta podczas wykonywania prac i może to wymagać usunięcia desek podłogowych lub desek strychowych.

Co jest lepsze, naprawa czy wymiana?

Ta decyzja jest zwykle regulowana zakresem potrzebnych prac naprawczych i tym, jak może wyglądać rachunek końcowy. Czasami nowy dach jest lepszą opcją ekonomiczną, szczególnie jeśli oprócz więźby dachowej występują inne problemy z dachem, które wymagają naprawy.

Nie zapominajmy, że nie będziemy płacić tylko za naprawę uszkodzonych wiązarów, trzeba będzie również znaleźć źródło problemu i je również naprawić. Nie ma sensu naprawiać lub wymieniać belek dachowych, jeśli woda nadal wnika do środka. Nowy dach kosztuje w regionie 40 tysięcy złotych i jeśli rachunek za naprawę zbliża się do dolnej granicy tego zakresu, to może być czas, aby rozważyć nowy dach w całości.

Cena wiązarów dachowych różni się w zależności od producenta. Najczęściej właściciele domów decydują się na wiązary drewniane, gdyż są one wytrzymałe i tanie. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę, aby zmienić więźbę dachową?

Pozwolenie na budowę będzie potrzebne tylko wtedy, gdy nieruchomość jest wpisana na listę zabytków lub znajduje się w obszarze objętym ochroną konserwatorską. Wtedy na pozwolenie oczekuje się co najmniej kilka miesięcy. Przez ten czas warto skupić na zaprojektowaniu najlepszych wiązarów dachowych.

angielski francuski niemiecki hiszpański