Wybór trampoliny
Wybór trampoliny – coraz więcej odskoczni można zobaczyć w przydomowym ogródku, siłowni czy w domu. Sprzęt ten cieszy się coraz większą popularnością i coraz więcej rodzin czy sportowców chętnie go kupuje.
To kreatywny sposób na spędzenie czasu, zabawa dla dzieci oraz urządzenie do treningu i ćwiczeń. Zapewniają rozrywkę i wzmacniają organizm. Jednak przed zakupem idealnej trampoliny warto zapoznać się z rodzajami trampolin, które istnieją na rynku oraz dowiedzieć się więcej o konstrukcji, metodach budowy i wyposażeniu.
Rodzaje trampolin
Producenci na rynku oferują różnorodne trampoliny o różnym przeznaczeniu i lokalizacji. Główne różnice to trampoliny ogrodowe – duże, do zabawy dla całej rodziny, trampoliny rodzinne – charakteryzujące się mniejszymi rozmiarami oraz trampoliny typu fit and jump – do aktywności fizycznej. Druga grupa to trampoliny z siatkami i bez. Pierwszy model jest odpowiedni dla dzieci lub osób dopiero zaczynających przygodę z trampolinami, ponieważ zapewnia dodatkową ochronę przed upadkami. Drugi natomiast przeznaczony jest dla bardziej doświadczonych użytkowników, ułatwiając wykonywanie różnego rodzaju akrobacji. Trampoliny są również podzielone ze względu na ich kształt. Najpopularniejsze modele są okrągłe i pozwalają na skoki 2-3 metry. Z kolei prostokątna trampolina przeznaczona jest dla zawodowców – wysokość skoczni rozciąga się do 9 metrów. Podobnie jak kształt, rozmiar modelu może się różnić. Wystarczająca trampolina ma średnicę 200-300 cm dla jednej osoby. Większa trampolina dla całej rodziny powinna mieć co najmniej 400 cm długości. Trampoliny typu fit and jump są mniejsze bez siatki – mają około 100 cm średnicy.
Wybór odpowiedniej trampoliny
Przy wyborze odpowiedniej trampoliny powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Pierwszym z nich jest maksymalne obciążenie, czyli łączny ciężar wszystkich osób na trampolinie w tym samym czasie. Przekroczenie maksymalnego obciążenia może spowodować uszkodzenia – zerwanie ramy lub zerwanie sprężyny, co może zagrażać zdrowiu uczestników. Następnie rozważaliśmy zakup tylko tych trampolin, które mają solidną ramę i są wystarczająco grube – dzięki temu plac zabaw będzie bezpieczny. Na szczególną uwagę zasługują ramy pokryte dodatkową pianką – zapobiegają uszkodzeniom karoserii przez wystające lub sztywne elementy. Nie bez znaczenia są też materace trampolinowe – czyli siatki do skakania. Powinna być wystarczająco elastyczna i wykonana z wytrzymałego materiału, podobnie jak sama sprężyna, powinna być dodatkowo wyposażona w pokrowiec zapobiegający zaczepieniu stopy o sprężynę i chroniący sprężynę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Trampoliny z dodatkowymi siatkami powinny mieć odpowiednią wysokość – zapobiegnie to ich wypadaniu ze sprzętu.
Trening na trampolinie — skacz i ćwicz!
Skakanie na trampolinie to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu na zabawie z dzieckiem, ale także urządzenie wspierające aktywność fizyczną i codzienny trening. Trening na trampolinie ma wiele zalet: działa na wiele mięśni ciała jednocześnie, takich jak: brzuch, nogi, plecy i ramiona, wzmacnia rozciąganie i tonizuje, pozwala szybko spalić kalorie i zrzucić zbędne kilogramy, poprawia koordynację ruchową czy redukuje nacisk wagi. Ponadto trening na trampolinie polecany jest osobom po różnego rodzaju zabiegach chirurgicznych lub kontuzjach, wspomaga pracę układu oddechowego i krążenia oraz poprawia zdrowie psychiczne.
Zobacz także:
Nie dla wszystkich
Pamiętaj, że o ile skakanie na trampolinie ma niezliczone zalety, o tyle korzystanie z niej może mieć negatywne skutki w pewnych sytuacjach. Trampoliny nie są zalecane dla osób z pewnymi schorzeniami lub schorzeniami, zwłaszcza z problemami kręgosłupa i kości. Dla własnego bezpieczeństwa skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem przygody ze skokami na trampolinie. Ponadto urządzenie to zajmuje dużo miejsca, więc przed zakupem upewnij się, że masz wolną przestrzeń, która pozwoli na łatwe odnalezienie i przechowywanie trampoliny. Kolejną kwestią jest cena – solidna, bezpieczna i wysokiej jakości trampolina to spore zaskoczenie. Należy również pamiętać, że podczas używania może wystąpić ryzyko obrażeń i upadków.
Trampoliny ogrodowe a warunki pogodowe
Trampoliny ogrodowe muszą być odpowiednio przechowywane. Wykonane są z różnych materiałów, więc gdy temperatura spadnie, uderzy deszcz, śnieg czy wiatr, niektóre elementy mogą ulec uszkodzeniu – części metalowe mogą rdzewieć, a gumowe pękać. Aby tego uniknąć, zimą możesz całkowicie schować trampolinę. Jeśli w domu nie ma wystarczająco dużo miejsca, można zdemontować siatkę i przykryć pozostałe elementy specjalną folią lub wodoodpornym materiałem.