Co daje ozonowanie powietrza?

Co daje ozonowanie powietrza?

Co daje ozonowanie powietrza? Dezynfekcja za pomocą ozonu to stosunkowo nowa technologia, która zaczęła być stosowana niedawno, ale mimo to staje się coraz bardziej poszukiwana.

Jej znaczenie polega na uzdatnianiu powietrza ozonem – odbywa się to dla eliminacji nieprzyjemnych zapachów, alergenów i innych tego typu czynników, które mogą stać się źródłem dyskomfortu lub negatywnie wpływać na zdrowie.

Naturalna dezynfekcja domów prywatnych i obiektów firmowych

Warto zapoznać się bardziej szczegółowo z zagadnieniem – co daje ozonowanie powietrza, jakie są cechy i specyfika tego procesu, a także na ile jest ono użyteczne dla ludzi. Zanim zostanie omówione, co daje ozonowanie pomieszczeń, warto porozmawiać o naturze i właściwościach ozonu. en gaz, odkryty ponad 200 lat temu i mający całkowicie naturalne pochodzenie.

Powstaje podczas burzy w momentach, gdy wyładowania elektryczne przechodzą przez powietrze i rozkładają jego cząsteczki na atomy. Atomy te tworzą związki z całymi cząsteczkami tlenu, w wyniku, czego powstaje nowa substancja, ozon.

Jest to niebieskawy gaz o charakterystycznym świeżym zapachu, który okazał się mieć niewiarygodnie silne właściwości dezynfekujące. Dzięki temu może być stosowany do niszczenia chorobotwórczych bakterii, alergenów i szkodliwych owadów.

Aby uzyskać ten gaz w ilości wystarczającej do oczyszczenia przestrzeni życiowej, stosuje się specjalne urządzenia – ozonatory.Te urządzenia doskonale sprawdzają się do ozonowanie mieszkania a także ozonowania biura, chroniąc domowników i pracowników przed częstymi infekcjami.

Zalety dezynfekcji ozonatorem

Jeśli weźmie się pod uwagę główne różnice między ozonowanie pomieszczeń a wentylacją konwencjonalną, to przede wszystkim należy skupić się na wydajności. Po prostu otwierając okno wpuszczane jest do pomieszczenia świeże powietrze, co z pewnością jest przydatne, ale wcale nie rozwiązuje problemu dezynfekcji.

Po wywietrzeniu nie znikają:

 • Zarodniki pleśni
 • Bakterie chorobotwórcze
 • Wirusy
 • Mikroorganizmy chorobotwórcze
 • Nieprzyjemne zapachy
 • Dym tytoniowy

Korzyści płynące z ozonowania powietrza są znacznie bardziej znaczące, stosując ten zabieg uzyskuje się szereg korzyści:

 • Skuteczność jest dwukrotnie wyższa niż przy dezynfekcji chlorem
 • Ozonator pomaga niszczyć nieprzyjemne zapachy, szkodliwe owady, alergeny, bakterie chorobotwórcze i inne tego typu czynniki
 • Stosując ozon można pozbyć się zawieszonych w powietrzu cząsteczek kurzu oraz roztoczy
 • Ludzie, zwierzęta i rośliny doniczkowe nie cierpią w wyniku prawidłowo wykonanej procedury.

Szczególnie ważne jest zastosowanie ozonowania mieszkania czy biura, w których działają klimatyzatory i grzejniki. Przechodząc przez klimatyzatory i grzejniki, powietrze traci tlen, jest więcej toksycznych składników, ponieważ powietrze nie jest odnawiane.

Klimatyzatory same w sobie są źródłem zanieczyszczeń i skażeń ze względu na wilgoć bardzo szybko rozmnażają się w nich zarazki i bakterie. Wiele osób zna syndrom zamkniętych pomieszczeń, kiedy pojawiają się bóle głowy, zmęczenie, częste przeziębienia.

Czy dezynfekcja ozonem może być szkodliwa?

Wiele osób rozważających możliwość zainstalowania ozonatora w domu ma wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa tego zabiegu. Na przykład jak ozonowanie mieszkania wpływa na organizmy ludzi i zwierząt oraz czy podczas dezynfekcji biura ozonem można przebywać w pomieszczeniach. Firmy profesjonalnie zajmujące się ozonowaniem powietrza używają profesjonalnych ozonatorów i stosują bezpieczne stężenie ozonu.

Ważne! Regularne oddychanie stężonym ozonem jest naprawdę niebezpieczne, wśród możliwych konsekwencji są takie nieprzyjemne choroby, jak miażdżyca i niepłodność. Aby jednak ich uniknąć, wystarczy przeprowadzić uzdatnianie powietrza bez obecności ludzi i zwierząt, a po jego zakończeniu nie należy zapominać o wentylacji.

Przestrzegając podstawowych zasad ozonowania pomieszczenia, całkowicie eliminowane są wszelkie możliwe zagrożenia, jednocześnie osiągając wysoką wydajność.

Jakie są etapy procedury dezynfekcji ozonem?

Istnieje standardowy schemat zalecany każdemu, kto używa ozonizatora do dezynfekcji – składa się z następujących kroków:

 • Przygotowanie – przed przystąpieniem do ozonowania pomieszczenia konieczne jest dokładne oczyszczenie pomieszczenia na mokro, po czym należy je przewietrzyć, wysuszyć i zadbać o obniżenie temperatury.
 • Izolacja – przed włączeniem urządzenia wszystkie rośliny domowe należy wynieść na zewnątrz, ludzi i zwierzęta muszą opuścić pomieszczenie a wszystkie drzwi i okna zamknąć.
 • Ostatni etap – po wyłączeniu urządzenia należy otworzyć wszystkie okna i drzwi na 10-30 minut (w zależności od wielkości pomieszczenia) w celu wentylacji.

Aby procedura ozonowania biur i domów przyniosła oczekiwany rezultat i nie zaszkodziła zdrowiu, warto korzystać z usług sprawdzonych na rynku firm. Są one wyposażone w generatory ozonu, które chronią środowisko, ponieważ nie uwalniają toksycznych pozostałości do powietrza.

Ozonator oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych zapachów, roztoczy, pyłków, pleśni. Dezynfekuje i dezodoryzuje. Bakteriobójczy efekt ozonowania przez 10 minut jest identyczny z efektem godziny pracy lampy kwarcowej. Przy ozonowaniu pomieszczenia gaz działa bakteriobójczo na gronkowca złocistego, patogeny cholery, dur brzuszny, czerwonkę, dżumę itp.

angielski francuski niemiecki hiszpański