Czym jest chemia budowlana?

Większości z nas określenie chemia budowlana niewiele mówi. Wbrew pozorom korzystamy z niej częściej, niż mogłoby się wydawać. Chemia budowlana oczywiście związana jest bezpośrednio z budową, ale nie tylko. Wbrew pozorom korzystamy z niej również na co dzień, zawsze wtedy, kiedy dokonujemy jakichkolwiek czynności eksploatacyjnej, serwisowej lub naprawczej w naszym domu.

Chemia budowlana – krótki i ogólny rys historyczny

Chemia budowlana świadczy usługi ludziom od czasu, kiedy jeszcze samo pojęcie chemii nie istniało jeszcze w powszechnej świadomości. Niemniej jednak powstawały różnego rodzaju wynalazki, które obecnie zaliczamy do grona osiągnięć chemii budowlanej.

Do dużego grona chemii budowlanej możemy zaliczyć w zasadzie wszystkie mniejsze oraz większe progresy, jakie dokonywały się na przestrzeni dziejów i związane były z budową naszych schronień, a następnie z budową obiektów, które się pojawiały i nosiły miano obiektów użyteczności publicznej, ale po kolei. Biorąc pod uwagę na przykład progres, możemy wziąć na tapet kwestię cegły glinianej. Zanim się pojawiła, oczywiście budowano domy z użyciem gliny, ale w gliny tej używano różnie oraz w różnym stopniu. Dopiero pomysł, aby glinę formować w równe bloki, a następnie z nich ustawiać ściany był faktyczny progresem, który spowodował, że budynki stawały się bardziej solidne, ich powstawanie było dużo szybsze. Jeszcze większym osiągnięciem było wynalezienie zaprawy murarskiej, betonu oraz cementu.

Powstanie zaprawy murarskiej, betonu oraz cementu, umożliwiło w pierwszej kolejności łączenie kamienia oraz cegieł za pomocą zaprawy. Budynki, które powstały w ten sposób, mogły powstawać z mniejszych elementów, były bardziej solidne, a ich konstrukcja zachowywała się w dużo bardziej przewidywalny sposób. Cement i beton to była istna rewolucja, która spowodowała, że mogliśmy zacząć budować konstrukcje o niespotykanych dotąd rozmiarach oraz kształtach.

Modyfikatory oraz środki ochronne

Niezależnie od tego, z jakiego materiału były zbudowane budynki, musiały się one zmierzyć z wieloma czynnikami, które ingerowały w ich konstrukcję. Ostatecznie powodowały, że konstrukcja ulegała różnego rodzaju uszkodzeniu, a czasami wręcz budynki trzeba było wyburzać. Drewno było atakowane przez grzyby, pleśń i szkodniki. Beton niszczał pod wpływem działania różnego rodzaju grzybów oraz szybkich i cyklicznych zmian temperatur. Metal był bardzo szybko atakowany przez korozję. Chemia budowlana zajmuje się również środkami ochrony materiałów budowlanych. Na tym polu ma bardzo wiele sukcesów. Obecnie niemal każdy z nas może w bardzo łatwy i prosty sposób, zabezpieczyć drewno, metal czy beton, ale jeszcze lepszym efektem jest dodawanie do materiału konstrukcyjnego różnego rodzaju domieszek, po to, aby był on trwały, odporny całkowicie, lub odporny przez bardzo długi czas. Idąc za tym pomysłem, do betonu obecnie dodaje się bardzo dużo różnego rodzaju środków zabezpieczających go przed działaniem pleśni oraz grzybów, drewno jest w odpowiedni sposób chemicznie impregnowane, natomiast metal jest zabezpieczony powłokami galwanicznymi, które również możemy traktować jako swego rodzaju domieszki. Dzięki tym domieszkom nasze współczesne materiały konstrukcyjne są trwalsze, zachowują swoje właściwości przez bardzo długi czas i w sposób dużo bardziej przewidywalny.

 

Inne materiały budowlane

Trzeba również zdać sobie sprawę z tego, że oczywiście człowiek nie mieszka tylko i wyłącznie w gołych ścianach. Dom wymaga urządzenia oraz wykończenia. Chemia budowlana ma na tym polu również bardzo wiele sukcesów. Wystarczy wspomnieć piankę montażową do okien, aby zdać sobie sprawę, jak bardzo poprawił a ona komfort cieplny w naszych domach, a z drugiej strony jak usprawniła kwestię wymiany bądź montażu okna. Podobne zalety mają różnego rodzaju inne masy chemiczne takie jak silikony, kleje, zaprawy, podkłady pod panele czy płytki. Wystarczy wyobrazić sobie, o ile trudniejsze byłoby wykończenie łazienki. Gdyby nie wspomniane silikony, które dodatkowo są wzbogacane dodatkami przeciwgrzybiczymi.

Ekologia, a chemia budowlana

Ekologia jest to również temat dość mocno związany z chemią budowlaną, ponieważ chemia budowlana skupia się również na tym, aby kolejne generacje materiałów budowlanych, był jak najbardziej ekologiczne w porównaniu do poprzedników. Wystarczy tutaj wspomnieć kwestie rozpuszczalników do farb, które możemy oczywiście stosować syntetyczne (najczęściej z produktów ropopochodnych), jak i możemy wykorzystać w 100% biodegradowalne powstające z cytrusów. Te ostatnie są dużo bardziej bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Wdychanie ich oparów nie powoduje większych skutków ubocznych. Chemia budowlana musiała wziąć na warsztat to zagadnienie i je rozpracować, do tego stopnia, że któryś z inżynierów, wpadł na pomysł, aby zamiast rozcieńczalnika stosować estry oraz inne związki chemiczne, zawarte w skórkach cytrusów. Dzięki temu możemy mieszkać bezpieczniej, jednocześnie będąc mniej agresywnymi wobec środowiska naturalnego, w którym ostatecznie wszyscy się znajdujemy.