Tapeta do kuchni

Tapeta do kuchni

Czy tapeta w kuchni to dobre rozwiązanie? Niekiedy jesteśmy zainteresowani wprowadzeniem innowacji do kuchni. Warto zastanowić się nad tapetami, które cieszą się coraz większą popularnością, ze względu na korzystne właściwości. W ten sposób wprowadzimy odrobinę świeżości do tego pomieszczenia.

Czy możliwe jest użycie tapety zamiast płytek? Co powinniśmy wiedzieć na temat tapet do kuchni? Czy tapety winylowe sprawdzą się do kuchni? Czy malowanie tapet jest możliwe? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czy możliwe jest użycie tapety zamiast płytek?

Tapeta do kuchni jest przede wszystkim atrakcyjna pod względem wizualnym – w praktyce oznacza to, że dzięki niej możemy w ciekawy sposób zaaranżować to pomieszczenie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pełni ona również praktyczne funkcje i coraz częściej staje się zamiennikiem dla płytek ceramicznych. Kuchnia to miejsce dość newralgiczne, w konsekwencji powinniśmy zdecydować się na taki materiał, który jest odporny na wilgoć, ścieranie, a także na wysoką temperaturę. Godna uwagi jest tapeta do kuchni wykonana z włókna szklanego lub winylu. Na jaką tapetę warto się jednak zdecydować? Otóż jest to zależne od stylu aranżacji pomieszczenia. Przykładowo wzór kafelków, kratka lub motywy ceglane doskonale nadają się do kuchni wykonanej w stylu rustykalnym. Jeśli preferujemy wnętrza nowoczesne lub w stylu vintage, wówczas godna uwagi jest modna tapeta roślinna. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że naklejanie tapety to proces mniej czasochłonny, niż położenie płytek. Instrukcję montażu znaleźć możemy chociażby na opakowaniu lub w sieci. Tapeta do kuchni powinna być nacięta w narożnikach- dzięki temu zachowamy kąty proste po przyklejeniu materiału.

Co powinniśmy wiedzieć na temat tapet do kuchni?

Tapeta do kuchniCoraz większą popularnością cieszy się zmywalna tapeta do kuchni. Jest ona zalecana dla osób, które dużo gotują – wówczas ściany w sposób szczególny narażone są na liczne zabrudzenia tłuszczem lub innymi produktami spożywczymi. Niezależnie od tego czy wybierzemy tapety zmywalne, winylowe, z włókna szklanego lub 3D, usuwanie z nich zabrudzeń nie powinno sprawiać najmniejszych problemów. Trwałym materiałem jest oczywiście winyl- specjaliści twierdzą, że może być czyszczony nawet środkami chemicznymi. Warto przecierać tapety do kuchni ściereczką, ewentualnie gąbką, która jest zanurzona w delikatnym płynie. Niektórzy przyklejają w kuchni tradycyjną tapetę papierową. Nie jest ona jednak odpowiednia, chyba że zabezpieczymy ją dodatkowym szkłem hartowanym. Jest to rozwiązanie, które z pewnością umożliwia utrzymanie ściany w czystości. Nie zmienia to jednak faktu, że sprawdzi się jedynie w przypadku niewielkich fragmentów. Tapeta do kuchni powinna być odpowiednio zadbana – używajmy bezpiecznych detergentów, które nie wpływają negatywnie na powierzchnię. 

Czy tapety winylowe sprawdzą się do kuchni?

W dzisiejszych czasach dość powszechnym zjawiskiem jest tworzenie w domach i mieszkaniach przestrzeni otwartych. Aby oddzielić od siebie część kuchenną i jadalnianą, warto zastanowić się nad wykorzystaniem tapety wzorzystej. Jest to nie tylko świetne tło, ale dodatkowo w ten sposób podkreślimy design krzeseł, stołu i innych elementów kuchennych. Na jaką tapetę powinniśmy zdecydować się w przypadku otwartej kuchni? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli preferujemy włoską kuchnię, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby na ścianę umieścić pejzaż dowolnej lokalizacji z tamtego kraju. Jeśli preferujemy eleganckie pomieszczenia, które są wykonane w stylu glamour, wówczas warto zastanowić się nad czarnym lub szarym materiałem. Tapeta do kuchni powinna jednak nie tylko atrakcyjnie wyglądać, ale również być praktyczna. Dlatego też wybierzmy taką, która będzie posiadała korzystne właściwości, jak chociażby odporność na wilgoć, zmianę temperatur, zabrudzenia i wiele innych. 

Czy malowanie tapet jest możliwe?

Specjaliści z zakresu aranżacji wnętrz mają pewność co do tego, że tapeta do kuchni winylowa z powodzeniem może być malowana – nie musimy obawiać się jej zniszczenia. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybrać najbardziej optymalne farby. W pierwszej kolejności warto zdecydować się na akrylowe produkty gruntujące, dopiero później nałóżmy tą nawierzchniową. W jaki sposób przygotować powierzchnię i o czym powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim dokładnie zbadajmy tapetę. Sprawdźmy miejsca, w których potencjalnie może się odklejać i jeśli zajdzie taka potrzeba, to ponownie ją podklejmy – w ten sposób ułatwimy sobie późniejszą pracę, która niekiedy może być wysoce problematyczna. W dalszej kolejności usuńmy kurz, ewentualne plamy i zabrudzenia- w tym celu wykorzystajmy wilgotną szmatkę nasączoną specjalnym środkiem lub czystą wodą. Trzecim krokiem jest zagruntowanie tapety. Dopiero po kilkunastu godzinach od ostatniej czynności możemy pomalować tapetę farbą nawierzchniową.