Stomatolog Wrocław
Stomatolog Wrocław to najlepszy wybór do leczenia kanałowego. Endodoncja, nazywana inaczej leczeniem kanałowym, to metoda na ratowanie zębów, kiedy rozwija się w nich stan zapalny w obrębie miazgi. Miazga zębowa, stanowi szczególnie wrażliwą część zęba – zlokalizowaną w jego środku – która w sytuacji jego zakażenia, daje bardzo mocne dolegliwości bólowe.
Leczenie kanałowe – lepsze aniżeli wyrwanie zęba
Spora część osób, nie dba o higienę w jamie ustnej oraz pielęgnowanie zębów (przykładowo nie stosuje właściwej szczoteczki do zębów, co prowadzi do konieczności udania się na wizytę do dentysty). Leczenie kanałowe jest zabiegiem, z którym absolutnie nie powinno się zwlekać. Wiele osób zdecydowana jest na usunięcie zęba, celem uniknięcia strachu i dolegliwości bólowych powiązanych z całym procesem leczniczym. Nie jest to jednakże odpowiednie podejście. Uzębienie spełnia istotną funkcję w ludzkim organizmie i warto będzie za wszelką cenę ratować.
Braki w zakresie uzębienia:
- prowadzą do powstawania wad zgryzu,
- deformują twarz,
- zmniejszają wizualną atrakcyjność i powodują u pacjentów kompleksy,
- mogą doprowadzić do schorzeń w układzie pokarmowym, z uwagi na brak opcji dokładnego pogryzienia pokarmu,
- utrudniają spożycie wybranych dań.
Efekty uboczne usunięcia chorego zęba, są dużo trudniejsze do ukrywania, zniwelowania czy wyleczenia, aniżeli samo kanałowe leczenie. Zatem warto będzie się poddać mu od razu, kiedy taka konieczność się pojawi. Na szczęście obecnie leczenie kanałowe zębów, nie stanowi już tak żmudnego procesu, aniżeli kiedyś.
Leczenie kanałowe – kiedy jest niezbędne?
Leczenie kanałowe, będzie niezbędne, kiedy dojdzie do infekcji zębowej miazgi. Jej najczęstszą przyczynę, stanowi rozwijająca się próchnica. To właśnie na skutek ubytków w zębach wywoływanych próchnicą, bakterie mogą się przedostawać do środka zębów. Jeżeli ubytku będą nazbyt głębokie (zostaną odkryte zbyt późno przez lekarza) prawdopodobnie, trzeba będzie wdrożyć leczenie kanałowe.
Zapalenie zęba, może także występować w wypadku wielorazowego leczenia (ponownego poszerzania i rozwiercania powstałych wcześniej ubytków), jak również uszkodzenia o charakterze mechanicznym – złamania czy też pęknięcia zęba. Nieleczone stany zapalne w obrębie miazgi zębowej, mogą się przyczyniać do powstania odzębowego ropnia, zgorzela, martwicy, zapalenia okostnej, czy też innego typu powikłań.
Zapalenie zębów, rozpoznać można po odznaczających się objawach, jakimi będzie choćby pulsujący ból. Wywoływany jest on przez nie mogącą się zmieścić w komorze zęba tkankę, która uciskać będzie na jej ścianki.
Polecamy zobaczyć – implantologia zębów https://doboszimplanty.pl/
Jak wygląda dokładnie leczenie kanałowe?
Zanim zostanie przeprowadzone leczenie kanałowe zęba, konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki niemu, lekarz będzie mógł dokładnie ocenić stan chorego uzębienia. Dzisiaj leczenie kanałowe, może być wykonane od razu i często podczas jednorazowej wizyty. A co najważniejsze, bez odczuwania bólu. W czasie leczenia kanałowego, podawane jest miejscowe znieczulenie. Dzięki czemu pacjenci, nie odczuwają choćby minimalnego dyskomfortu, ani bólu zębów po wykonaniu leczenia kanałowego.
Ten rodzaj leczenia, często wykonuje się z zastosowaniem mikroskopu. Pozwala to na dokładne oczyszczenie chorego zęba z reszty tkanki, która została zajęta przez bakterie. Po dokładnym oczyszczeniu kanałów, są one osuszane i zamykane. W takim celu dentyści używają gutaperki. Gutaperka to surowiec o pochodzeniu naturalnym. Jest ona także biozgodna, czyli zupełnie tolerowana przez organizm ludzki. Podgrzewaną substancję, można łatwo uformować w taki sposób, aby wypełniała wyznaczone dla niej miejsce.
Samo przeprowadzenie zabiegu, jest bezpieczne. Leczenie kanałowe, może być przeprowadzone praktycznie u każdej osoby, z wyjątkiem tych chorujących na hemofilię, czy też zapalenie wsierdzia. Także kobiety będące w ciąży, winny się poradzić prowadzącego lekarza. Dla większości z nas, leczenie kanałowe to w pełni bezpieczny proces i – co istotne – daje spore szanse na odratowanie chorych zębów.
Jakie mogą być koszty leczenia kanałowego?
Koszty leczenia kanałowego, mogą być naprawdę bardzo różne. NFZ opłaca endodontyczne leczenie zębów od trójki do trójki (czyli wyłącznie przednich) z wypełnieniem jednego spośród zakażonych kanałów. W wypadku osób nieletnich do 18 roku życia, jak i pań w ciąży i będących w połogu, proces leczenia kanałowego, będzie obejmował również zęby z trzema albo dwoma kanałami.
Leczenie endodontyczne przeprowadzane w gabinetach prywatnych, może być sporym wydatkiem. Ceny za taki zabieg w przypadku pojedynczego zęba, zaczynają się od kwoty 400 złotych.
Jakie zalety mają nowoczesne metody leczenia kanałowego?
Obecnie, bardzo nowoczesne i bezbolesne zabiegi kanałowego leczenia, odznaczają się:
- dokładniejszym oczyszczaniem z bakterii,
- zmniejszeniem dyskomfortu odczuwanego w czasie zabiegu,
- ograniczonym czasem całego leczenia,
- dobrze wyłączonymi zębami, które mogą służyć pacjentom przez szereg lat,
- szczelnym wypełnieniem, które zapobiega powracaniu infekcji,
- możliwością opracowania oraz wyplenienia nawet najbardziej wąskich i krętych kanałów.
Dobosz Implanty Zębów |
aleja Piastów 3 |
70-325 Szczecin |
+48 91 485 02 74 |
www.doboszimplanty.pl |