Endodoncja – dlaczego stomatolog wybiera leczenie kanałowe zęba?
Endodoncja to dziedzina stomatologii specjalizująca się w diagnostyce terapeutycznej i odbudowie kanałów korzeniowych. Jej zadaniem nie jest poprawa wyglądu jamy ustnej, ale jest o wiele ważniejsza, ponieważ wyleczone zęby nie spowodują już problemów w przyszłości. Stomatolog procedury te wykonuje dla różnych wskazań. Z reguły leczenie kanałowe odbywa się w kilku etapach i wymaga dużo czasu i cierpliwości. Obecnie istnieje ogromna liczba najnowszych leków i sprzętu, które pozwalają wykonywać tę pracę z dużą dokładnością i wydajnością.
Czym jest endodoncja?
Endodoncja umożliwia stomatologowi manipulacje natury medycznej w jamie zęba, kanałach korzeniowych i sąsiednich tkankach w chorobach miazgi i zapaleniu przyzębia. Ogniska ostrego i przewlekłego zapalenia miazgi powodują fizyczne niedogodności dla pacjenta, mogą służyć, jako źródło rozwoju procesów zapalnych okolicy szczękowo-twarzowej i szyi, mogą komplikować przebieg chorób narządów wewnętrznych oraz wywoływać rozwój chorób ogniskowych. Dlatego te ogniska infekcji wymagają odpowiedniego i skutecznego leczenia endodontycznego. Metody leczenia mogą uratować nawet poważnie uszkodzone lub zainfekowane zęby, zapobiegają powikłaniom prowadzącym do utraty zębów, poważnym chorobom tkanek miękkich i kostnych. Miazga jest zawarta w części zęba wystającej ponad dziąsło oraz w kanałach korzeniowych zęba, otoczonych zębiną czyli tkanką kostną podtrzymującą szkliwo.
Główne przyczyny chorób i niszczenia miazgi:
- Przenikanie bakterii z głębokiej jamy
- Urazowe uszkodzenie zębów, zaburzenia krążenia, uszkodzenie nerwów
- Ekspozycja na bakterie przez pęknięcie w zębie
- Choroba dziąseł (choroba przyzębia).
Stan zapalny miazgi podrażnia nerw zębowy, co powoduje ból, czasem słaby, a czasem bardzo silny. Ropień okołowierzchołkowy może tworzyć się w pobliżu wierzchołka korzenia zęba.
Wskazania do endodoncji
Biorąc pod uwagę, że ten rodzaj leczenia wymaga współpracy z kanałami, stomatolog wykorzystują tę metodę leczenia w takich przypadkach:
- Ostre i przewlekłe zapalenie miazgi. Kiedy miazga lub otaczający ją obszar ulega stanowi zapalnemu, osoba cierpi na ostry i stały ból. Według opinii pacjentów endodoncja może ułatwić życie w ciągu zaledwie jednego zabiegu.
- Zapalenie przyzębia wszystkich typów i stopni
- Powtarzane leczenie kanałów w celu wykluczenia wystąpienia procesu zapalnego w obszarze wierzchołka.
- Uraz. Jeśli część korony lub sam ząb zostanie odłamany w wyniku uderzenia lub innego rodzaju urazu, stomatolodzy będą zmuszeni skorzystać z stomatologii endodontycznej.
- Oczyszczanie. Jeśli poprzedni stomatolog zalecił niewłaściwe leczenie lub nieprawidłowo umieścił wypełnienie, może rozpocząć się zapalenie. Endodoncja całkowicie wyeliminuje infekcję, a nowe wypełnienie pozwoli zapomnieć o bólu.
Leczenie endodontyczne stosuje się również, jeśli konieczne jest przygotowanie korzenia do zainstalowania korony. Nowoczesna endodoncja jest najważniejszym etapem w kompleksowym leczeniu zębów. To podstawa, na której opiera się większość odbudowujących struktur zębów, a tylko doskonale wykonane leczenie kanałowe może zagwarantować pacjentowi maksymalną możliwą żywotność. Dla stomatologa ochrona każdego zęba jest bardzo ważna, dlatego dysponują najnowocześniejszym sprzętem i materiałami oraz technologiami, aby uratować zęby. Ponadto endodoncja jest często stosowana podczas przygotowywania protetyki, szczególnie w przypadku konstrukcji ceramiczno-metalowych.
Wyróżnia się trzy etapy endodoncji w stomatologii:
- Etap 1 Wstrzykiwany jest środek znieczulający, a pacjenta pozostawia się na 5–10 minut. Następnie stomatolog usuwa z zęba wszystkie martwe tkanki i obszary podatne na infekcję.Te manipulacje zapewniają dostęp do kanałów korzeniowych. Podczas zabiegu należy stale dezynfekować jamę, aby szkodliwe bakterie nie przedostały się do tkanek miękkich.
- Etap 2. Ponadto endodoncja obejmuje pracę bezpośrednio w kanałach. Cała ich zawartość jest czyszczona, wnęki są myte, rozszerzane i wypełniania gutaperką. Podczas rozszerzania kanałów stomatolog stosuje środek antyseptyczny, który zapobiega ponownemu zakażeniu.
- Etap 3. Po oczyszczeniu infekcji i wszystkich zanieczyszczeń stomatolog wykonuje trwałe wypełnienie. Metodę określa stomatolog. Aby sprawdzić, jakość procedury endodoncji w stomatologii, wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie.
Dlaczego konieczne jest usunięcie miazgi?
Leczenie kanałowe pozwala uratować ząb, którego miazga jest zainfekowana lub zniszczona, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego do więzadła przyzębia łączącego ząb ze szczęką, a następnie z tkanką kostną szczęki.
Dlaczego nie usuwać zęba?
Usunięcie zęba bez późniejszej wymiany może prowadzić do przemieszczenia zębów po obu stronach powstałej pustej przestrzeni.To przemieszczenie prowadzi do stłoczenia, obracania się i innych wad sąsiednich zębów, co zmniejsza skuteczność żucia i gryzienia, utrudnia utrzymanie ich w czystości i czyni je bardziej podatnymi na próchnicę. W rezultacie zęby przylegające do usuniętych mogą również zostać utracone.