Kosiarka – niezbędny sprzęt w ogrodzie

Trawa powszechnie występuje na kuli ziemskiej. Przyrodnicy szacują, że jedna czwarta powierzchni lądu na świecie pokryta jest trawą. Wydawałoby się, że to tylko trawa – coś, co ładnie wygląda, po czym uwielbiają biegać dzieci i pieski.  Nie należy lekceważyć trawy, ponieważ spełnia ona ważną funkcję w ekosystemie.
Po pierwsze zapobiega erozji gleby. Po drugie produkuje tlen i tłumi hałas. Po trzecie reguluje temperaturę, oczyszcza powietrze i zatrzymuje kurz, czyli sprawia, że lepiej czujemy się w swoim otoczeniu. Przydomowe trawniki mają spore znaczenie dla  estetyki otoczenia i dlatego ich właściciele dokonują wielu starań, aby trawa na posesji lub w ogrodzie wyglądała ładnie. W dbaniu o trawę bardzo ważne jest koszenie trawnika. Dobór odpowiedniej kosiarki ma kluczowe znaczenie.

Przydomowy trawnik lub ogród

Domek z ogrodem lub przynajmniej niewielka posesja to spełnienie marzeń wielu osób. W końcu rodzina ma swój kawałek świata i wolną przestrzeń na posesji lub w ogrodzie, którą można urządzić w dowolny sposób. Najprostszym rozwiązaniem jest posadzenie trawnika i dbanie o niego w taki sposób, aby stanowił wizytówkę domostwa. Porad dotyczących siania trawników, zabiegów pielęgnacyjnych, dodatkowych roślin jest w internecie setki. W stacjonarnych punktach sprzedaży oferowana jest prasa ogrodnicza.  Aby uzyskać i utrzymać piękny trawnik należy go kosić przynajmniej dwa razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Nie należy przesadzać z długością koszenia, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia trawnika i erozji gleby. Osoba posiadająca ogród lub trawnik musi mieć kosiarkę.

Jak wybrać kosiarkę?

O przydomowy trawnik trzeba dbać. Jeżeli zarośnie  chwastami będzie wyglądał nieestetycznie. Kosiarka to sprzęt kupowany na lata.  Wybierając kosiarkę, należy zwrócić uwagę na wielkość ogrodu. Jeżeli ogród mamy mniejszy do 800 m2, to wystarczy lekka, poręczna kosiarka. W przypadku większych trawników warto zakupić większy model, który posiada napęd kołowy i większą szerokość koszenia, co przekłada się na krótszy czas pracy. Takimi kosiarkami bez problemu skosimy trawnik o powierzchni nawet 3000m2. Jeżeli obiektem pielęgnacji jest bardzo duża posesja, np.: 10000 m2 , to najwygodniejszym rodzajem kosiarki będzie  kosiarka samojezdna, charakteryzująca się bardzo dużą wydajnością koszenia i spełniająca oczekiwania klienta, co do czasu pracy.

Kosiarka spalinowa, czy elektryczna?

O wyborze rodzaju kosiarki decyduje obszar do koszenia i ukształtowanie powierzchni. Do mniejszych ogrodów wystarczy kosiarka elektryczna, która jest lekka – kosić może nawet 10- letnie dziecko lub osoba w wieku senioralnym. Kosiarka elektryczna nie emituje spalin, co szczególnie cenią osoby mające nastawienie proekologiczne. Nie wymaga dolewania benzyny, czyli jest ekonomiczna w użytkowaniu. Pracuje cicho, co doceniają osoby odpoczywające w ogrodzie. Kosiarka elektryczna ma przewód, który może być pewną niedogodnością w użytkowaniu, ponieważ plącze się między roślinami. Przy dużej powierzchni trawnika  idealnie sprawdzi się kosiarka spalinowa, która sprawnie pokonuje wszystkie przeszkody, typu: pagórki i dołki. Kosiarki spalinowe są bardzo wydajne. Ich dodatkową zaletą jest duży zakres szerokość cięcia, od 41cm do 61cm. Jest to istotny parametr, bo czas koszenia trawnika jest wprost proporcjonalny do szerokości cięcia noża. Natomiast kosiarka spalinowa sprawdzi się na trawniku mocniej zarośniętym – bez trudu skosi twarde i stare rośliny, gęste chwasty, krzaczki.

Kosiarka uniwersalna?

Eksperci uważają, że raczej nie ma idealnego modelu kosiarki, która zadowoli każdego użytkownika. Wszystkie dostępne rodzaje kosiarek mają jakieś ograniczenia.  Praca kosiarek elektrycznych ograniczona jest zasięgiem kabla i dostępem do gniazdka elektrycznego. Działanie wersji akumulatorowej jest ograniczone czasem czuwania baterii i kilkugodzinnym ładowaniem. Kosiarka spalinowa jest głośna, co może przeszkadzać sąsiadom, którzy wiosną i latem mają otwarte okna. Utrudnieniem w jej użytkowaniu jest waga – jest to sprzęt ciężki, wymaga sprawności w manipulowaniu. Kosiarką spalinową trudniej jest kosić nierówny teren.  Szeroki asortyment kosiarek sprawia, że każdy nabywca może wybrać model, który zapewni komfort pracy i będzie dopasowany do wielkości i ukształtowania terenu. Wszystkie kosiarki mają jedną zaletę – pomagają w pielęgnacji trawnika, a co się z tym wiąże, poprawiają wizualnie wygląd obejścia domu lub ogrodu. Praca w ogrodzie dotlenia, pozwala odpocząć i integruje rodzinę.

Trawnik to wizytówka posesji/ogrodu. Zadbany trawnik podoba się dzieciom, które mają bezpieczne miejsce do biegania i zabawy oraz świadczy o ilości pracy włożonej w jego pielęgnację. Aby trawa pięknie rosła potrzebuje odpowiedniego nawozu i koszenia. Nowoczesne kosiarki zapewniają komfort pracy, ponadto mają funkcję regulacji długości cięcia. Zaleca się ścinanie trawy nie więcej niż o 2 cm, co zapewnia jej prawidłowy wzrost i zagęszczenie. Poręczny uchwyt ułatwia manewrowanie.