Jeździectwo - co to jest?

Jeździectwo – co to jest?

Jeździectwo – co to jest? Jazda konna staje się coraz popularniejszym sportem. Dzięki staraniom Polskiego Związku Jeździeckiego i możliwości światowej wymiany coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z istnienia tej dyscypliny. Poza tym wielu z nich po prostu się zakochało! Warto więc uczyć się jazdy konnej, aby zrozumieć prawdziwą naturę tego sportu.

Krótka historia jeździectwa

Początki dyscypliny szacuje się na około 3500 lat p.n.e. To był czas, kiedy ludzie zaczęli oswajać pierwsze konie i wykorzystywać je do różnych celów. W długiej rzece dziejów o zawodzie jeźdźca wspomina literatura starożytnego Rzymu. Co więcej, nastąpił przełom w rozwoju sportu jeździeckiego, gdyż w Cesarstwie Rzymskim zorganizowano pierwsze wyścigi powozów, które odbywały się na hipodromie (prostokątny plac).

Znacznie później, bo w 1134 roku, w Neapolu otwarto Akademię Jeździecką i rozpoczęto szkolenie jeździeckie. Niestety, metody te są często okrutne, ponieważ karzą przede wszystkim zwierzęta. Ciekawostką może być fakt, że polskie jeździectwo uznano za najlepsze dopiero w XVIII wieku. W wyniku zaborów i wojny polskie jeździectwo zahamowało swój rozwój i rok 1989 uważa się za jego powrót. W ten sposób dotarliśmy do miejsca, w którym jesteśmy teraz, kiedy jeździectwo wraca do łask i podbija serca kolejnych osób.

Czym są zawody jeździeckie?

Warto wspomnieć, że wyróżniamy dwa najważniejsze style: angielski (klasyczny) i zachodni. Skupmy się na razie na tym pierwszym, bo jak sama nazwa wskazuje, to na nim opiera się większość dopasowań. Styl angielski odróżniamy od reszty na podstawie sprzętu jeździeckiego. Aby wykonywać tę pracę profesjonalnie, potrzebujesz lekkiego płaskiego siodła z wyściełanym spodem i odpowiedniego sprzętu, który obejmuje:

  • kask,
  • smoking,
  • koszula,
  • bryczesy,
  • wysokie buty – oficerki.

Przecież sprzęt jeździecki nie jest tutaj najważniejszy. Esencją stylu klasycznego jest dosiad jeźdźca, który pozwala zatrzymać konia i przyspieszyć. Same zwierzęta są znane ze swoich długich nóg, które pomagają im pokonywać różne przeszkody. Imprezy wywodzące się z brytyjskiego jeździectwa to: ujeżdżenie, pokazy pokazowe i jazda konna. Każdy z nich jest również uznawany za dyscyplinę olimpijską. Oto szczegółowe informacje na ich temat:

  • Ujeżdżenie – Polega na wykonywaniu określonych figur z końmi na arenie. Ujeżdżenie jest podstawą innych dyscyplin jeździeckich, takich jak showrooming. Polska odniosła wielkie sukcesy w tym sporcie, a wielu mistrzów wydało pokolenia jeźdźców.
  • Skakanie – Prawdopodobnie najbardziej odpowiedni i popularny sport jeździecki. Polega na pokonywaniu przez konia i jeźdźca określonych przeszkód na torze z jak najmniejszą liczbą błędów. Najważniejszym aspektem skoków przez przeszkody jest zdobycie niewielkiej liczby punktów karnych, które mają kluczowe znaczenie dla końcowego wyniku. Dyscyplina jest niebezpieczna, dlatego należy używać odpowiedniego sprzętu do jazdy konnej (np. kasku).
  • Generalne Zawody Jeździeckie – To najbardziej wymagające ze wszystkich zawodów jeździeckich. Obejmuje ujeżdżenie, skoki przez przeszkody i testy przełajowe. Wykonanie tego wszystkiego wymaga od jeźdźca i konia ogromnych umiejętności, co sprawia, że ​​cały projekt jest dość widowiskowy.

Westernowa jazda

Przejdźmy teraz do drugiego stylu, stylu zachodniego. Narodziła się w Stanach Zjednoczonych i znana jest głównie ze sprzętu jeździeckiego. Obejmuje głębokie siodło dla wygody jeźdźca, czapkę, dżinsy i koszulę. Konie używane w tej dyscyplinie są zwykle małe, ale bardzo wytrzymałe. Jedynym sportem pochodzenia zachodniego uznanym przez Międzynarodową Federację Jeździecką jest jeździectwo. Polega na jak najdokładniejszym najechaniu wyznaczoną wcześniej trasą. Wyposażenie jeździeckie do tej dyscypliny ogranicza się zazwyczaj do siodeł i ubioru odpowiedniego do stylu.

Czy warto spróbować jazdy konnej?

Jeździectwo - co to jest?
Jeździectwo – co to jest?

Jazda konna to sport, który wymaga dużo cierpliwości, dokładności i wyczucia czasu. Praca ze zwierzętami jest wymagająca i nie ma tu nic do ukrycia. Jeśli jednak włożymy w to setki, jeśli nie tysiące godzin ćwiczeń, czekają nas wspaniałe chwile w grze. Warto pamiętać, że jest to drogi sport, który wymaga odpowiedniego sprzętu jeździeckiego. Koszt nauki, hodowli koni, startów w wyścigach – to może trwać bardzo długo. Ale jeśli mamy środki do przeznaczenia na ten cel – droga jest otwarta. Warto dowiedzieć się więcej o wymaganiach związanych z jazdą konną, aby później nie dać się zaskoczyć. Warto spróbować, aby zobaczyć, czy jesteś kolejnym mistrzem świata.