Warsztat samochodowy - w jaki sposób wybrać ten właściwy?

Warsztat samochodowy – w jaki sposób wybrać ten właściwy?

Posiadając samochód musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli dokonywać jego regularnych przeglądów pod kątem technicznym. Z uwagi na fakt, że raczej nie chcielibyśmy, by to się psuło, zazwyczaj będziemy chcieli powierzyć to profesjonaliście. Inną kwestią jest również radzenie sobie z ewentualnymi jego usterkami, które w przypadku tego pojazdu zdarzają się nader często.

W obu tych sytuacjach powinniśmy znaleźć taki warsztat samochodowy, który spełni nasze oczekiwania, a który pozwoli nam mieć pewność, że nasze auto oddamy w dobre ręce. Jak dokonać jego wyboru i na co zwrócić przy tym uwagę?

Jaki powinien być dobry warsztat samochodowy? – najważniejsze aspekty

Myśląc o porządnym warsztacie samochodowym zazwyczaj na myśl przychodzi nam miejsce czyste, schludne i działające “jak w zegarku”. Choć uporządkowane działanie jest rzeczywiście czym pożądanym, czystości i schludności nie mamy co oczekiwać. Warsztat samochodowy czy stacja kontroli pojazdów jest w końcu miejscem, w którym pracuje się w trudnych warunkach, generujących mnóstwo brudu. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze warsztatu? Przede wszystkim na:

  • jego uczciwość – warsztat powinien być transparentny odnośnie współpracy z nami; tego typu miejsca słyną z naciągania niczego nieświadomych osób na pieniądze, głównie poprzez znajdywanie usterek, z którymi wcale się ich nie odwiedziło. Uczciwość jest zatem numerem jeden wśród cech idealnego warsztatu;
  • profesjonalna kadra – oddając nasz samochód do warsztatu nie bez podstawy chcemy, aby zajęli się nim specjaliści. Właśnie dlatego ważne jest określenie, czy w danym miejscu pracują pracownicy z odpowiednim poziomem wiedzy – można to ocenić już poprzez spojrzenie na to, co robią w obrębie warsztatu (krzątanie się w poszukiwaniu pomysłu jest czymś niewskazanym), albo też przez rozmowę wstępną, która określi nasze warunki współpracy;
  • porządek na miejscu pracy – choć nie można mówić o czystości w warsztacie, ani też o schludnym wystroju wnętrz w stylu skandynawskim, można zdecydowanie liczyć na uporządkowanie. Niedopuszczalne jest, by mechanicy szukali narzędzi czy części – wszystko powinno być na swoim miejscu;
  • dbanie o auta – auto często jest jedną z najcenniejszych rzeczy, które posiadamy. Nie bez powodu więc oczekujemy, że z warsztatu wróci do nas w lepszym stanie, nie tylko technicznym, ale też wizualnym. Mechanicy nie tylko muszą zajmować się problemem, ale też po prostu dbać o to, by auta nie zarysować ani nie pobrudzić;
  • terminowość – dobre warsztaty samochodowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że ciężko jest liczyć w nich na szybką naprawę. Ważne jest jednak, by ta była terminowa – auto powinniśmy otrzymać w terminie z góry ustalonym przy jego oddawaniu.

Jak ustalić, czy warsztat samochodowy jest dobry?

Choć jasne wydaje się być to, jakimi cechami powinien odznaczać się dobry warsztat samochodowy, dla wielu zagadką może być to, w jaki sposób ustalić, czy konkretny wybrany przez nas warsztat rzeczywiście spełnia nasze wymogi. Jak bowiem potwierdzić profesjonalizm pracowników nie tylko na papierze, ale i w praktyce? W jaki sposób ocenić uporządkowanie warsztatu i jak zdefiniować fakt, czy warsztat samochodowy naprawy i przeglądy wykonuje na czas? Okazuje się, że jest na to co najmniej kilka sposobów.

Zobacz także:

Jednym z tych podstawowych jest “zasięgnięcie języka”, a zatem spytanie swoich znajomych. Warsztaty, które odnajdujemy za sprawą polecenia są zwykle porządniejsze, lepsze i po prostu sprawdzone. Nie zawsze jednak mamy okazję znać kogoś, kto byłby w stanie polecić konkretny warsztat samochodowy. Wtedy warto, abyśmy sięgnęli po pomoc Internetu. Jest on potężnym narzędziem, które pozwoli nam sprawdzić opinie na temat danego warsztatu oraz renomę, jaką jest w stanie się poszczycić. Internet bywa jednak niewymierny – zwłaszcza gdy zdamy sobie sprawę, że publikować w jego obrębie mogą również… właściciele warsztatów, niekoniecznie podający się za samych siebie.

Najlepszym sposobem na ustalenie, czy warsztat samochodowy rzeczywiście zasługuje na naszą uwagę jest osobiste udanie się do niego i bycie uważnym obserwatorem. To, czy warsztat cieszy się zainteresowaniem zauważymy już na parkingu, a porządek w jego obrębie – w drodze do biura. O fachowości danego warsztatu świadczyć z kolei może nasza rozmowa wstępna, mająca na celu zdefiniowanie problemu oraz uzyskanie informacji na temat proponowanego przez warsztat rozwiązania. Rozmowa wstępna nigdy nie jest zobowiązująca – jeżeli więc w jej trakcie dowiemy się czegoś niepokojącego, w każdym momencie możemy się wycofać.

Podsumowanie

Wybierając warsztat samochodowy nie powinniśmy ulegać reklamie oraz kuszącym propozycjom cenowym, ani też decydować się na “pierwszy z brzegu”. Jako że najczęściej stajemy się wiernymi klientami jednego warsztatu, powinniśmy zadbać o to, by ten był jak najbardziej profesjonalny i posiadał kadrę potrafiącą poradzić sobie nawet z najcięższymi i najbardziej wymagającymi problemami. Wybierając auto serwis dla siebie powinniśmy być wybredni i bezkompromisowi. Zwłaszcza, że wybór pod tym względem mamy ogromny, a warsztaty znajdują się niemal na każdym rogu.