Udane imprezy firmowe: lokalizacja, catering, atrakcje
Udane imprezy firmowe: lokalizacja, catering, atrakcje: sposób organizacji imprezy firmowej uzależniony jest od liczby pracowników, atmosfery panującej w firmie oraz od charakteru planowanego spotkania. Inne wymagania stawia się przed spotkaniami i wyjazdami integracyjnymi dla pracowników, inne przed imprezami o bardziej formalnym charakterze, np. towarzyszącym konferencjom.
W każdym przypadku kluczowe znaczenie ma właściwy wybór lokalizacji, interesujące atrakcje oraz dobrze dobrany catering. Imprezy firmowe służą oderwaniu się od codziennej rzeczywistości zawodowej i budowaniu relacji interpersonalnych – warto jednak wprowadzać do nich także niezobowiązujące szkolenia i warsztaty.
Lokalizacja imprezy
Siedziba firmy to nie najlepszy pomysł na wybór miejsca firmowej imprezy – chyba, że chodzi o skromne spotkanie pracowników firmy o codziennym charakterze. Nadmiernie kojarzy się ona z pracą, nie pozwala ani na budowanie swobodnej atmosfery, ani na nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Impreza firmowa w dużym mieście jest jednak kosztowna – ciekawszym i tańszym pomysłem są plenerowe imprezy firmowe. Izolacja od codzienności sprzyja tak integracji pracowników, jak i relacjom biznesowym. Poza sezonem ośrodki specjalizujące się w organizacji imprez firmowych i konferencji są bardzo tanie: warto więc zorganizować imprezę firmową na Mazurach czy w jednym ze śląskich zamków także zimą. Sama lokalizacja stanowi dodatkową atrakcję: piękno natury i swobodna atmosfera plenerowych imprez firmowych sprawiają, że są one zazwyczaj o wiele bardziej udane, niż te organizowane w mieście.
Catering na imprezie firmowej
Dobry catering to podstawa udanej imprezy firmowej. Nawet jeśli impreza odbywa się w hotelu oferującym także wyżywienie, mamy zazwyczaj możliwość samodzielnego zamówienia posiłków z zewnętrznej firmy cateringowej. Menu nie powinno zawierać potraw nielubianych przez wiele osób: należą do nich np. ryby i owoce morza, a także ostra kuchnia azjatycka. Z drugiej strony, warto pokusić się o oryginalność – tradycyjna kuchnia polska smakuje wszystkim, fakt ten jest jednak nadmiernie eksploatowany w organizacji imprez. Lepiej sprawdzi się kuchnia śródziemnomorska, bliskowschodnia lub węgierska. W tym ostatnim przypadku dużą atrakcją jest wspólne przyrządzanie gulaszu i leczo w tradycyjnym kociołku. Pamiętajmy, że ważniejsze niż dania główne i zupy są przystawki, które powinny być dostępne stale dla wszystkich gości. Jeśli chcemy ograniczyć się do przystawek, najwięcej do zaoferowania ma kuchnia hiszpańska, słynna z tapas. Catering łatwo może stać się atrakcją, jeśli połączymy go z warsztatami kulinarnymi lub z degustacją. Degustacja markowych rodzajów whisky sprawdzi się także na bardziej oficjalnych imprezach firmowych o charakterze biznesowym. Pamiętajmy, by zadbać także o potrzeby vegetarian: wegetariańskie muszą być chociaż jedno danie główne i chociaż jedna przystawka.
Imprezy firmowe: pomysły na dodatkowe atrakcje

Pomysłów na ciekawe atrakcje jest wiele, nie powinniśmy dobierać ich jednak w sposób chaotyczny. Ważne jest, by wszystkie planowane w czasie imprezy firmowe eventy łączył jakiś wspólny element, nuta przewodnia. W ten sposób impreza firmowa zapadnie w pamięć wszystkich uczestników. Szczególnie dobrze sprawdzają się tematyczne imprezy firmowe (zwłaszcza takie, których temat wiąże się w jakiś sposób z cateringiem), np. utrzymane w konwencji średniowiecznej. Jeśli zależy nam na integracji pracowników, dobrym pomysłem będzie też karaoke. Ta bezpretensjonalna rozrywka zawsze jest gwarancją doskonałej zabawy. Dobrze sprawdzą się pokazy i kursy tańca oraz warsztaty kulinarne i baristyczne. Szczególnie dobrze integrują pracowników sporty zespołowe, a także paintball i strzelanie – nie wszyscy jednak lubią w nich uczestniczyć. Jeśli planujemy imprezę firmową z tańcami, zadbajmy o dobrego DJ-a i z góry ustalamy rodzaj muzyki – najbardziej uniwersalny jest lekki jazz i muzyka latynoamerykańska, Ważnym elementem imprezy firmowej są konkursy i zabawy, nie powinny być one jednak niegustowne. Modną i ciekawą atrakcją są dziś także pokazy rzeczywistości wirtualnej.
Szkolenia i warsztaty
W organizacji imprezy integracyjnej dla pracowników nie warto rezygnować całkowicie z elementów związanych z codzienną pracą. Pozwoli to na rozszerzenie nawiązanych więzi osobistych na relacje zawodowe – a przecież właśnie to jest głównym celem integracji. Wszystkie wyjazdy i imprezy firmowe trwające dłużej, niż jeden wieczór powinny obejmować także szkolenia i warsztaty. Należy jednak zadbać, by nie były one męczące dla uczestników – ich treść powinna być lekka i łatwa do przyswojenia. Nie powinny one też trwać zbyt długo ani zaczynać się zbyt wcześnie. Szczególnie dobrze sprawdzą się szkolenia i warsztaty, których tematem jest team building, rozwój pracowników, praca zespołowa, relacje interpersonalne, sprzedaż i obsługa klienta, oraz zarządzanie kadrami.. Warto stosować w nich elementy tzw. „grywalizacji”, czyli wprowadzania mechanizmów zaczerpniętych z gier i zabaw do innych dziedzin życia, w tym do życia zawodowego.