Studia podyplomowe jako sprawdzony sposób podwyższania kwalifikacji
Studia podyplomowe jako sprawdzony sposób podwyższania kwalifikacji. Studia podyplomowe od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa. Dawniej ich słuchaczami byli zazwyczaj ludzie pomiędzy 35 a 40 rokiem życia. Wynikało to z faktu, że osoby w tym wieku najczęściej stawały w obliczu chęci zmiany stanowiska pracy na lepsze.
Awans w niezwykle wielu przypadkach wiąże z koniecznością podwyższenia swoich kwalifikacji. Pracodawcy wymagają, aby osoby zatrudnione w ich firmach reprezentowały jak najlepsze wartości, szczególnie jeśli ich ambicje sięgają znacznie wyżej, jeśli chodzi o piastowane stanowisko.
Co ciekawe, obecnie studia podyplomowe wzbudzają zainteresowanie również wśród świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych. Zazwyczaj są oni powodowani nieustającą chęcią uczenia się i poszerzania swoich horyzontów, a także umożliwieniem sobie szybkiego sukcesu w karierze zawodowej. Również nauczyciele decydują się na kontynuowanie edukacji w taki sposób.
W związku z reformą szkolnictwa w Polsce dyrektorzy szkół zwiększyli wymagania wobec personelu. Pedagodzy pragnący nadal wykonywać swój zawód są niejako zmuszeni do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.
Kto może iść na studia podyplomowe?
Studia podyplomowe to rozwiązanie dla wszystkich, którzy mogą poszczycić się dyplomem ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich. Taka forma kontynuowania edukacji stanowi doskonałą alternatywę dla studiów doktoranckich. „Podyplomówka” może okazać się też dobrą opcją dla osób pragnących się przebranżowić, ponieważ stanowi ona stabilny fundament pod zdobywanie nowej specjalizacji, a tym samym zawodu.
Należy jednak pamiętać, że ukończenie studiów podyplomowych jest równoznaczne z otrzymaniem świadectwa potwierdzającego ten fakt. Niektórzy są przekonani, że ich wysiłek zostanie nagrodzony dyplomem, zupełnie jak w przypadku studiów magisterskich czy licencjackich.
Niestety – każda z tych osób jest w błędzie i warto zdać sobie z tego sprawę. Taki sposób kontynuowania edukacji trwa co najmniej dwa semestry. Okazuje się, że rok lub dwa to wystarczająca ilość czasu, aby nauczyć się wielu interesujących rzeczy i zdobyć przydatne umiejętności.
Wykształcony personel o wysokich kwalifikacjach jest w dzisiejszych czasach bardzo doceniany przez pracodawców. To kolejny z wielu powodów przemawiający za tym, że studia podyplomowe to dobra i niezwykle opłacalna inwestycja w swój samorozwój. W dużej liczbie przypadków stanowią one przepustkę do awansu, co czyni je doskonałym środkiem do osiągania sukcesów na ścieżce kariery zawodowej.
Gdzie mogą być prowadzone studia podyplomowe?
Zgodnie z obecnie panującymi przepisami, zajęcia organizowane w ramach studiów podyplomowych, mogą być prowadzone przez uczelnię wyższą, Instytut Naukowy Polskiej Akademii Nauk, Instytut Badawczy oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
Warto również wiedzieć, że każda uczelnia może podejmować się jedynie prowadzenia takich kierunków, które mają związek z tematyką przynajmniej jednych studiów licencjackich lub magisterskich. Każdorazowo, gdy uczelnia chce wprowadzić nowy kierunek, konieczne jest uzyskanie zgody ministra edukacji. Co więcej, w takich przypadkach wymagane jest również skonsultowanie się z opinią RGNiSzW i otrzymanie pozytywnej odpowiedzi.
Każda jednostka prowadząca studia powinna również umieć określić to, na jakie efekty mogą liczyć słuchacze studiów podyplomowych. Istotne jest także to, czy uczelnia udostępnia metodę weryfikowania wiedzy studentów, a także czy prowadzi stosowną dokumentację ich poczynań.
Finansowanie studiów podyplomowych – informacje praktyczne
Uczelnie publiczne zazwyczaj mogą liczyć na dotacje ze strony budżetu państwowego. Zwykle takie wsparcie jest bezpośrednio związane z podyplomowym kształceniem absolwentów studiów medycznych, w tym również dentystów, weterynarzy, pielęgniarek i farmaceutów oraz osób trudniących się diagnostyką laboratoryjną.
Istnieje również wiele projektów unijnych, których celem jest poszerzenie horyzontów ludzi, którzy ukończyli szkoły wyższe. Opłaty często mogą być zatem refundowane ze środków państwowych lub międzynarodowych. Wystarczy dokładnie zapoznać się ze szczegółami tego tematu i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.
Nieco inaczej prezentuje się sprawa kontynuowania nauki na uczelniach publicznych. Ceny studiów podyplomowych oraz kursów dokształcających w takich miejscach zazwyczaj są dość wysokie. Zazwyczaj opłaty za usługi edukacyjne świadczone prywatnie należy ponieść we własnym zakresie. W niektórych przypadkach mogą być one finansowane ze środków firmowych. Jest tak wówczas, gdy pracodawca wymaga od zatrudnianego personelu, aby ten zdobył dodatkowe kwalifikacje.
Takie działania w konsekwencji zwykły prowadzić do otrzymania awansu, a więc nie trudno dojść do wniosku, że są one dość opłacalnym przedsięwzięciem. Właściwie każda forma czynienia inwestycji w rozwijanie swojej wiedzy i umiejętności można uznać za bardzo dobrą decyzję. Wcześniej jednak należy poznać szczegóły wszystkich dostępnych możliwości.