Konstrukcje drewniane - domy

Konstrukcje drewniane – domy

Konstrukcje drewnianedomy: jeśli spojrzymy na historię architektury, to można odnieść wrażenie, że drewno jako materiał konstrukcyjny musiało ustąpić pola materiałom ceramicznym (beton, cegła), stali i niekiedy tworzywom sztucznym. Do pewnego stopnia tak, jest, ale jednocześnie nie do końca.  

Drewno obecnie jest szeroko stosowane, ale w wielu przypadkach środek ciężkości jego zastosowania został przesunięty. Jednocześnie nowe technologie pozwalają na budowanie z drewna konstrukcji, jakich wcześniej nie dałoby się zbudować.

Największe konstrukcje drewniane

Konstrukcje drewniane - domy
Konstrukcje drewniane – domy

Obecnie drewno, jakiego używamy do budowy, można na wiele sposobów modyfikować oraz zabezpieczać. Dzięki temu jego właściwości mechaniczne są zdecydowanie najlepsze w historii. Dzięki temu można budować konstrukcje drewniane, o niespotykanych wymiarach. Najwyższa drewniana konstrukcja na świecie znajduje się w Polsce. Jest to maszt radiostacji w Gliwicach. Konstrukcja ma prawie 111 metrów wysokości i powstała w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Czasy powstania są dość odległe, ale już wówczas drewno przed wykorzystaniem jako materiał konstrukcyjny było poddawane dodatkowym zabiegom technologicznym. Innym przykładem na wykorzystanie drewna jest najwyższy drewniany wieżowiec na świecie. Powstały w Norwegii i mający prawie 90 metrów wysokości budynek, wykorzystuje technologię laminowania drewna. Dzięki niej można wznosić zdecydowanie okazalsze konstrukcje drewniane niż dotychczas.

Domy mieszkalne

budowa domow z drewnaWarto jednak nieco zejść na ziemię i poruszyć temat wykorzystania konstrukcji drewnianych w naszym codziennym życiu. Domy jednorodzinne są coraz częściej wybieraną opcją, przez klasę średnią dużych i średnich miast. Im większy popyt, tym większa konkurencja. Im większa konkurencja, tym większy wybór. Kwestią czasu było, aby w kraju stojącym betonem i cegłą pojawiły się propozycje konstrukcji drewnianych. Obok nich wyrosło również wiele mitów, półprawd i jawnych kłamstw. Pytanie jednak jest ważne: ” czy opłaca się budować domy o konstrukcji drewnianej?”.

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie jest prosta: “tak. Warto budować domy oparte na drewnianej konstrukcji szkieletu”. Należy jednak wyjaśnić, dlaczego tak jest. Przede wszystkim dobrze jest spojrzeć na kwestię interesującą chyba wszystkich w stopniu największym, czyli koszty związane z budową. Te przemawiają zdecydowanie za domami o konstrukcji drewnianej. Aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, należy ten czynnik rozbić na kilka elementów.

1) Brak konieczności budowy fundamentów.

W przypadku domów szkieletowych nie musimy budować fundamentów. Mniejsza masa całej konstrukcji sprawia, że wystarczy nam wymurowanie płyty fundamentowej. Fundament jest wymagany tylko wtedy, gdy chcemy mieć podpiwniczenie. Wówczas i tak może być dużo mniej masywny. Dom murowany fundament musi mieć zawsze.

2) Szybki czas budowy.

Dom murowany budujemy około roku do nawet dwóch. Dom o konstrukcji drewnianej postawimy nawet w 3 miesiące do stanu surowego zamkniętego. Oznacza to mniej więcej tyle, że oszczędzamy na energii i czasie pracy ekipy budowlanej.

3) Koszt materiałów

Drewno jest tańsze niż beton czy cegły. Na terenie naszego kraju mamy go pod dostatkiem, więc jego cena jest atrakcyjna. Dlatego konstrukcje drewniane są w naszym kraju tak opłacalne.

Zobacz również:

Mity dotyczące konstrukcji drewnianych

Wiele osób nie może się zdecydować na konstrukcję drewnianą. Wynika to między innymi z tego, że na ich temat narosło wiele mitów. Konstrukcja drewniana ma być zimna, nie trwała, słaba jakościowo, podatna na wilgoć i szkodniki. W rzeczywistości wcale tak nie jest. Konstrukcja drewniana może być ocieplana podobnie jak klasyczne budynki murowane. Można w tej technologii budować domy pasywne, które charakteryzują się niemal zerowym zużyciem energii. Istnieje różnica pomiędzy domem murowanym i szkieletowym, jeśli idzie o bezwładność cieplną, ale dotyczy to głównie tego, jak w domu gospodarujemy ciepłem, a nie ma wpływu na to, czy dom jest zimny, czy ciepły.

CHARAKTERYSTYKA KONSTRUKCJI DREWNIANYCHKolejny mit dotyczy narażenia domów z drewna na wilgoć lub szkodniki żerujące na martwym drewnie. Niezależnie od tego, w jakiej technologii dom zbudujemy, będzie miał on problem z wilgocią, jeśli zostanie zbudowany niezgodnie ze specyfikacją, niechlujnie lub z użyciem tanich materiałów. Technologia nie ma tutaj żadnego wpływu. Jeśli idzie o szkodniki, jest to kolejna bzdura. Drewno wykorzystywane do budowy domu jest tak zabezpieczone, że żaden szkodnik nie ma szans na żerowanie na nim.

Ostatni poważny mit dotyczy trwałości domów szkieletowych. Domy drewniane szkieletowe mogą stać po wybudowaniu niemal tak samo długo, jak murowane. Wszystko zależy jednak od konkretnego projektu, częstotliwości napraw oraz tego, czy faktycznie jest dla nas potrzebne to, aby dom stał np. 200 lat. Z doświadczenia wynika, że dom, nawet jeśli jest stary i murowany, lepiej wyburzyć i zbudować od nowa, niż bawić się w kosztowne remonty, odtwarzanie izolacji fundamentów czy osuszanie. Pod tym kątem konstrukcja drewniana jest również lepsza, ponieważ generuje mniejsze koszty.