Jak budują domy drewniane

Jak budują domy drewniane

Jak budują domy drewniane – budowa domów z drewna HBE, budowa domów drewnianych lub domy z dużym udziałem drewna (na przykład domy szkieletowe drewniane) są, nazwijmy to ostatnim hitem na rynku budowlanym, a w szczególności w segmencie budownictwa domów jednorodzinnych.

Osoby, które są zainteresowane inwestycją w tego typu konstrukcje, często jednak nie wiedzą, w jaki sposób buduje się takie domy. Czasami też taka niewiedza może powodować, że możemy wyciągać błędne wnioski, które ostatecznie mogą nas do zakupu takiego projektu zniechęcić. Omówimy sobie zatem, w jaki sposób wygląda od samego początku, budowa domów drewnianych.

Pierwsze czynności związane z budową domów drewnianych

Kiedy chcemy wybudować dom z drewna klejonego BSH lub dom w technologii HBE, to musimy mieć świadomość tego, że na przykład domy z drewna HBE, czyli domy z drewna klejonego warstwowo, są to ogólnie rzecz biorąc domy, wykonywane całkowicie niemal z drewna lub o drewnianym szkielecie. Domy te buduje się z grubsza w bardzo podobny sposób, ponieważ są to konstrukcje prefabrykowane. Zanim jednak w ogóle zaczniemy je budować, musimy ogarnąć temat zakupu działki budowlanej. Kiedy budujemy dom z drewna bądź dom szkieletowy, to już na tym etapie inwestycji mamy pewnego rodzaju ułatwienie, ponieważ domy drewniane są konstrukcjami lżejszymi, niż klasyczne domy murowane i dzięki temu, wiele działek budowlanych, które są dostępne na rynku, są po prostu tańsze. Wynika to przede wszystkim z tego faktu, że działki takie mają najczęściej obniżoną nośność albo warunki hydrogeologiczne, które uniemożliwiają budowanie na takiej działce domu murowanego, bądź sprawiają, że tego typu budowla, musiałaby zostać poprzedzona na przykład dodatkowym odwodnieniem terenu, co oczywiście pociąga za sobą koszty. Tego typu działki pod tradycyjną inwestycje sprzedają się dużo gorzej i są dodatkowo sporo tańsze. Kiedy jednak budujemy dom o konstrukcji drewnianej, wówczas nie musimy na przykład budować fundamentu, tylko wystarczy, że wylejemy płytę fundamentową i na takim terenie, możemy już spokojnie budować nasz dom.

Zobacz koniecznie:

W jaki sposób buduje się dom z drewna klejonego warstwowo?

Jak budują domy drewniane
Jak budują domy drewniane

Kiedy mamy już kupioną działkę, wówczas możemy przejść do etapu budowy. Na samym początku jest etap, który jest najdłuższym etapem całej budowy, czyli musimy wylać płytę fundamentową. Oczywiście, jeżeli chcielibyśmy mieć dom podpiwniczony, no to wówczas musimy zbudować fundament. Wtedy ten pierwszy etap budowy wydłuża się jeszcze bardziej, ale najczęściej zaleca się branie po prostu płyty fundamentowej. Taka płyta musi oczywiście zastygnąć, a beton musi mieć odpowiedni stopień wilgotności, aby można było następnie na nim postawić naszą konstrukcję. Warto podkreślić, że w momencie, kiedy wylewamy płytę fundamentową, możemy, a w zasadzie powinniśmy zrobić już różnego rodzaju przyłącza instalacji, na przykład gazowej bądź kanalizacyjnej, które to będą przechodziły właśnie przez płytę fundamentową. Kiedy mamy już gotową płytę fundamentową, to wówczas możemy przejść do kolejnego etapu, czyli w zasadzie od razu przechodzimy do budowania naszego domu.

Sam etap budowania domu drewnianego z drewna klejonego bądź domu szkieletowego na działce budowlanej może potrwać naprawdę ekstremalnie krótki okres, ponieważ zdarzają się przypadki takie, że dom taki powstaje na przykład w ciągu tygodnia. Wynika to przede wszystkim z tego faktu, że te konstrukcje jak wspomniano, są to konstrukcje prefabrykowane, czyli lwią część pracy wykonuje się w fabryce, a na miejsce budowy dowozi się tylko gotowe elementy, takie jak ściany, czy na przykład duże fragmenty dachu. Warto wziąć pod uwagę to, że kiedy przywozimy na teren budowy ściany, to mogą być one na przykład wyposażone już w okna, mogą posiadać futryny w miejscu, gdzie będą drzwi, możemy je pokryć izolację zewnętrzną i wewnętrzną jeszcze w fabryce, czyli tak naprawdę cała masa dodatkowych prac, które normalnie na przykład w przypadku budynku murowanego, pozostają jeszcze do wykonania po tym, jak budynek jest postawiony w stanie surowym zamkniętym, całkowicie nam odpada.

Wykończenie wnętrza domu

Bardzo często można usłyszeć tego typu komentarze, że chociaż domy drewniane bądź domy szkieletowe bardzo szybko i tanio się buduje, to wykończenie wewnątrz jest dużo droższe niż wykończenie domu murowanego i finalnie, cena za obydwa domy jest bardzo do siebie zbliżona. Nie jest to oczywiście prawdą. Tak naprawdę wykończenie domu drewnianego w środku nie dość, że może być szybsze, to może być również tańsze niż wykończenie domu murowanego. Wystarczy pomyśleć o tym, że po prostu samo drewno, samo w sobie jest materiałem dość przyjaznym człowiekowi w porównaniu do betonu i nie trzeba go w zawsze pokrywać dodatkową warstwą tynku czy izolacji. Takie przeświadczenie o tym, że wykończenie domu drewnianego może być droższe, wynika również, chociażby z tego faktu, że nie mamy doświadczenia, jeżeli chodzi o przeprowadzenie remontów, czy wykończenie wnętrz w pomieszczeniach domów drewnianych oraz domów murowanych. Jest ono jednak dość proste i tanie.