Czy warto zatrudnić pracowników z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy coraz częściej wyruszają do naszego kraju w celu znalezienia pracy. Uznawani są wśród polskich pracodawców za osoby bardzo lojalne i pracowite, które jak najlepiej spełniają wszelkie powierzone im obowiązki i zadania pracownicze. Osoby z obywatelstwem ukraińskim posługują się również zbliżonym do naszego językiem, dzięki czemu możemy w łatwy sposób się z nimi dogadać. Ukraińcy coraz częściej uczą się także naszego języka, a dzięki podobnej kulturze możemy z łatwością się z nimi porozumieć. Nie widać więc wielu różnić pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Jeżeli zastanawiamy się nad zatrudnieniem obcokrajowych pracowników na przykład z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-z-ukrainy-stargard/, musimy dowiedzieć się przede wszystkim gdzie ich szukać oraz jakie formalności będziemy musieli załatwić

Czym charakteryzują się pracownicy z Ukrainy?

Pracownicy pochodzący z Ukrainy zatrudniani są w większości przypadków w dyskontach spożywczych oraz pozostałych sklepach, magazynach, zakładach produkcyjnych. Wiele z nich są to także pracownicy sezonowi, na przykład przy zbiorach truskawek. W Polsce z roku na rok spada ilość chętnych rąk do pracy, z tego względu wielu pracodawców decyduje się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy. To doskonałe rozwiązanie w wielu branżach. Firmy doceniają pracowników z Ukrainy https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/ przede wszystkim za ich punktualność, ogromną chęć do pracy oraz naukę języka polskiego. Właśnie z tych powodów wiele firm poszukuje pracowników właśnie z tego kraju. Jedną z takich firm jest między innymi Biedronka.

Pracownicy z Ukrainy – czy warto ich zatrudniać?

Każdy pracodawca, który ma spore braki wśród swojego personelu, zastanawia się, czy warto zatrudnić pracowników z Ukrainy. Z taką decyzją wiąże się wiele plusów, jak i pewne minusy. Oczywiście polscy pracodawcy nie myśleliby o poszukiwaniu obcokrajowych pracowników, jeśli w naszym kraju byłaby dostateczna ilość osób chętnych do pracy w danej branży, mających odpowiednie doświadczenie czy kwalifikacje. Szczególnie w ostatnich latach ilość wykwalifikowanych osób, szukających pracy drastycznie spadła. Z tego względu pracodawcy w naszym kraju rozglądają się za ukraińskimi pracownikami. W latach 2004-2012 w naszym kraju pracowało jedynie około 300 tysięcy obywateli Ukrainy, a w 2017 roku liczba ta wzrosła aż do 2 milionów. Liczba ta stale rośnie i nie zapowiada się na to, iż miałaby nagle zmaleć. Ukraińców w naszym kraju jest z roku na rok coraz więcej, to tutaj podejmują pracę oraz naukę, gdyż Polska jest dla nich o wiele lepszym rozwiązaniem niż własny kraj.

Pracownicy z Ukrainy – jakie formalności będziemy musieli załatwić, aby ich legalnie zatrudnić?

Obywatele Ukrainy mogą być w sposób legalny zatrudnieni w Polsce, w przypadku takich osób obowiązuje tak zwana procedura uproszczona. Dzięki temu będziemy musieli załatwić niezbyt dużą ilość formalności, co zajmie nam mało czasu. Jednakże są one konieczne do załatwienia przez pracodawcę, jeśli chcemy zatrudnić ukraińskiego pracownika. Na samym początku pracodawca musi znaleźć odpowiednią osobę na dane stanowisko, która sprosta wszelkim wymaganiom, będzie mieć właściwe kwalifikacje czy predyspozycje do danej pracy w naszej firmie. Po czym pracodawca musi złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w PUP albo wysłać je za pomocą internetu. W oświadczeniu należy uwzględnić takie dane jak okres zatrudnienia, wysokość wynagrodzenia brutto, zawód, miejsce pracy, dane firmy, dane cudzoziemca. Należy także dołączyć do oświadczenia, potwierdzenie wniesienia opłaty i oświadczenie o niekaralności. PUP oświadczenie wpisuje do rejestru w przeciągu 7 dni albo przeprowadzi postępowanie wyjaśniające, jeżeli oświadczenie nie będzie mogło zostać wpisane do rejestru z jakieś przyczyny.

Pracownicy z Ukrainy – gdzie ich tak właściwie znaleźć?

Coraz więcej przedsiębiorstw zastanawia się nad zatrudnieniem ukraińskich obywateli w swojej firmie. Ukraińcy mają w naszym kraju dobrą opinię, są uznawani przez Polaków za godnych zaufania i pracowitych. Cudzoziemcy z tego kraju często przyjmują niechciane przez Polaków stanowiska. Przeważnie ich oczekiwania finansowe są również niższe niż mieszkańców naszego kraju, z tego względu przedsiębiorcom bardziej opłaca się zatrudniać właśnie takich pracowników. Znalezienie odpowiednich pracowników z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-z-ukrainy-katowice/, nie jest wcale takie łatwe, jakby się to mogło zdawać. Zwłaszcza jeśli poszukujemy odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Firmy raczej nie dysponują wystarczającą ilością wolnego czasu na poszukiwania swojego idealnego kandydata na dane stanowisko, pochodzącego z Ukrainy. Sam proces zatrudnienia do pracy takiej osoby wymaga dopełnienia wielu formalności.

Pracownicy z Ukrainy zatrudnieni przez pośrednika

W zatrudnieniu Ukraińskich pracowników pomagają agencje pracy. Dobierają one odpowiednie osoby do danego stanowiska po sprawdzeniu posiadanych kwalifikacji czy doświadczenia. Zajmują się także wszelkimi obowiązkowymi formalnościami, więc nie będziemy musieli tracić swojego czasu przez cały proces zatrudniania pracownika spoza naszego kraju. Agencje pracy pomagają również w organizacji przewozu czy zakwaterowania pracowników pochodzących z Ukrainy.