Sitodruk - jak przygotować projekt?

Sitodruk – jak przygotować projekt?

Coraz większa liczba osób zastanawia się, w jaki sposób wykonać projekt przeznaczony do sitodruku na własną rękę. Jest to jednak pytanie dość ogólne, ze względu na to, że grafika może zostać wykonana na kilka sposobów. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, które ułatwią nam tego typu czynności i zmniejszą prawdopodobieństwo czasochłonnych poprawek. Na czym polega proces sitodruku na ubraniach? Jakie zastosowanie posiada sitodruk? Jakie jego zalety możemy wyróżnić? W jaki sposób przygotować projekt druku sitowego? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule- serdecznie zapraszamy do jego lektury wszystkich zainteresowanych czytelników.

Na czym polega proces sitodruku na ubraniach?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym tak właściwie jest sitodruk. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na sprecyzowanie definicji, wówczas z całą pewnością moglibyśmy stwierdzić, że jest to pewna technika, która powstała ze względu na potrzebę drukowania grafik znajdujących się na dużych płaszczyznach. Zdecydowanie najbardziej istotnym elementem całej układanki jest sito. To właśnie dzięki niemu istnieje możliwość stworzenia niemalże dowolnego wzoru, który w późniejszym okresie czasu może zostać przeniesiony na tkaninę lub dowolny materiał drukarski. Siatki charakteryzują się oczkami o niewielkiej średnicy- jest to bardzo ważne, bowiem dzięki temu farba jest przepuszczana w sposób precyzyjny, natomiast odbitki wyróżniają się wysoką jakością. Co ciekawe, pełni ona funkcję szablonu. Musi on zostać wykonany w taki sposób, aby skutecznie zakryć niezadrukowane miejsce. Konsekwencją tego jest przenikanie farby jedynie przez części niezakryte, co powoduje stworzenie interesującej grafiki. W tym miejscu warto wspomnieć, że z praktycznego punktu widzenia istnieje kilka skutecznych sposobów na to, aby zablokować otwory. Jest to niemalże niezbędne, aby farba nie przenikała w niepożądane miejsca.

Jakie zastosowanie posiada sitodruk?

Sitodruk najczęściej wykorzystywany jest do stosunkowo dużych powierzchni. Nie zmienia to jednak faktu, że technikę coraz częściej stosuje się także do małych tkanin. Nanoszone są wzory na kartony, tkaniny, folię, plastik, drewno, metal i na inne podobne materiały. Jest to technika charakteryzująca się ponadprzeciętną trwałością. Najczęściej wykorzystuje się ją w przypadku ubrań, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby miejscem docelowym było inne tworzywo. Niestety sitodruk przez wielu mylony jest z prasowankami- te drugie nie cieszą się dużym uznaniem, ze względu na niską jakość rozwiązania. Zupełnie odmiennie wygląda to w przypadku druku sitowego, gdzie mamy do czynienia z najwyższej jakości barwami, a także z ponadprzeciętną odpornością na pranie, ścieranie czy też promienie słoneczne. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że sitodruk stosowany jest również w wyrobach włókienniczych i grafikach artystycznych.

Jakie zalety sitodruku możemy wyróżnić?

Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie – sitodruk ma bardzo szerokie zastosowanie. Nie jest to jednak żadną niespodzianką- technika ta ma wiele zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim wydrukowana grafika świetnie przylega do danej tkaniny. Mamy pewność, że nie spierze się, nie wyblaknie, nie złuszczy się i nie zacznie pękać po krótkim okresie użytkowania. Obraz jest w stanie wytrzymywać wielokrotne pranie i utrzymuje się przez lata w fantastycznej formie. Ciekawe jest to, że mamy możliwość drukowania dowolnych zdjęć z cudownymi efektami, takimi jak brokat, złoto, srebro.

Sitodruk wykorzystuje farby wysokiej jakości, dzięki czemu obrazek jest bardzo miękki w dotyku, jednocześnie świetnie prezentuje się pod względem wizualnym. W sitodruku doskonale sprawdzi się druk zastosowany na ciemnych produktach. Specjaliści są w stanie odpowiednio dopasować gęstość nanoszenia tuszu, co sprawia, że efekty wizualne są jeszcze ciekawsze. Sitodruk jest zdecydowanie lepszy od druku cyfrowego, tym bardziej, jeśli nakład jest stosunkowo duży.

W jaki sposób przygotować projekt druku sitowego?

Sitodruk to bardzo trwała metoda, o ile zastosuje się odpowiednie farby. Podczas przygotowania projektu warto pamiętać o kilku aspektach, które z praktycznego punktu widzenia mają duże znaczenie. Przede wszystkim ilość kolorów jest ograniczona- najczęściej nie możemy wykorzystać więcej niż 6-8 różnych odcieni. Jeśli chodzi o wymiar grafiki- z reguły są większe od A3. Warto jednak dowiedzieć się szczegółów w firmie, u której zlecenie będzie wykonywane.

Ważna jest zasada, że do każdego koloru należy stworzyć matrycę, dlatego też poszczególne barwy muszą być na nowej warstwie w programie graficznym. Jeśli tworzymy projekt dla siebie, warto wcześniej dowiedzieć się czy jest to opłacalne. Specjaliści twierdzą, że jest to rozwiązanie godne uwagi, o ile zabierzemy ze sobą 20-30 sztuk koszulek. Im większy jest nakład, tym niższy okaże się koszt jednostkowy. Nie zalecamy wykorzystywanie gradientu i przejść tonalnych- jest to nieopłacalne pod względem ekonomicznym, a efekt wizualny nie jest wcale tak satysfakcjonujący, jak mogłoby się wydawać.