Rekuperacja i pompy ciepła jako podstawowe elementy domu energooszczędnego.

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce przeżywa od kilku lat swoistą małą rewolucję. Następuje zauważalny odwrót od kopalnych źródeł ciepła na rzecz źródeł odnawialnych. Jednocześnie coraz większa liczba inwestorów decyduje się na budowę domu energooszczędnego lub wręcz pasywnego. Dwie technologie szczególnie dobrze wpisują się w taki charakter zachodzących zmian. Mowa o rekuperacji i pompach ciepła. Dzieje się tak, ponieważ są wobec siebie komplementarne. Oznacza to, że ich łączne zastosowanie daje lepsze efekty, niż proste sumowanie efektów uzyskanych przez oba te systemy zastosowane oddzielnie.

Czym jest pompa ciepła i jakie ma zastosowanie?

Pompa ciepła jest urządzeniem odzyskującym energię cieplną ze źródeł odnawialnych. W zależności od rodzaju pompy ciepła może to być energia cieplna znajdująca się w ziemi, powietrzu lub wodzie. W dużym uproszczeniu np. gruntowa pompa ciepła pobiera energię cieplną z gruntu, a następnie przekazuje ją do instalacji grzewczej, czyli grzejników lub instalacji ogrzewania podłogowego. Warto nadmienić, że pompa ciepła jako niskotemperaturowe źródło ciepła najlepiej sprawdzi się właśnie w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Można by rzec, że systemy są dla siebie stworzone. Najlepsze efekty daje połączenie systemów ogrzewania podłogowego, rekuperacji i pompy ciepła w Krakowie.

Aby działać, pompa ciepła http://rekuperatory-ask.pl/wycena,zapytanie_o_wspolprace_techniczne_i_inne potrzebuje energii elektrycznej. Zużywa jej jednak stosunkowo niewiele w stosunku do energii cieplnej, którą z jej wykorzystaniem wytwarza. Ilość pobieranej energii elektrycznej do wytwarzanej energii cieplnej określa sprawność pompy ciepła. Dobre pompy ciepła osiągają sprawność w granicach 400%. Oznacza to, że każdą pobraną 1 kWh energii elektrycznej zamieniają na 4 kWh energii cieplnej.

W budownictwie mieszkaniowym pompa ciepła znajduje zastosowanie jako źródło ciepła w systemie centralnego ogrzewania. Niektóre typy pomp ciepła posiadają również funkcję schładzania, a więc znajdują również zastosowanie w trakcie upałów. Każda pompa ciepła umożliwia również podgrzewanie wody użytkowej. Rozwiązanie takie jest znacznie tańsze niż jej podgrzewanie za pomocą standardowych grzałek elektrycznych.

Czym jest rekuperacja i jakie ma zastosowanie?

Rekuperacja to umowne określenie na system wentylacji mechanicznej, czyli wymuszonej mechanicznie, wzbogaconej o odzysk ciepła. W dużym uproszczeniu polega ona na tym, że powietrze jest mechanicznie zasysane z pomieszczeń “brudnych” takich jak łazienki, kuchnia, kotłownia, pralnia, a następnie wyrzucane na zewnątrz. W tym samym czasie drugi obieg systemu zasysa świeże powietrze z zewnątrz i wdmuchuje je z określonym natężeniem do pomieszczeń “czystych”, takich jak salon czy sypialnie. Świeże powietrze pobierane z zewnątrz jest na wstępie filtrowane ze wszelkich zanieczyszczeń. Oba obiegi są niezależne i szczelne, to znaczy, że nie następuje mieszanie powietrza między nimi. Punkt poboru świeżego powietrza jest umiejscowiony możliwie daleko od punktu wyrzutu powietrza zużytego. Mechanizm odzysku ciepła działa w ten sposób, że oba obiegi (czyli systemy rur) stykają się w centrali rekuperacyjnej, w miejscu zwanym wymiennikiem ciepła. Ciepło z ogrzanego powietrza “zasysanego” z pomieszczeń brudnych służy do ogrzania zimnego powietrza pobieranego z zewnątrz.

Rekuperacja znajduje oczywiście zastosowanie jako wysokowydajny i w pełni sterowalny system wentylacji budynku, maksymalnie ograniczający straty ciepła. Jest stosowana zamiast wentylacji grawitacyjnej. Nie ma możliwości łącznego stosowania obu systemów. Stosowana jest w domach energooszczędnych oraz pasywnych. W tych drugich jej stosowanie jest po prostu koniecznością.

Dlaczego rekuperację i pompy ciepła warto stosować łącznie?

Rekuperacja i pompy ciepła są na siebie skazane. Dzieje się tak, ponieważ pompa ciepła jest systemem dostarczającym stosunkowo taniej energii cieplnej, jednak wymagającym często sporych nakładów początkowych. Istnieją systemy zdecydowanie tańsze, generujące podobne koszty eksploatacyjne (np. kocioł zgazowujący drewno). Jeśli budynek generuje duże straty ciepła (a dzieje się tak w przypadku zwyczajnej wentylacji grawitacyjnej) to pod znakiem zapytania staje sensowność ekonomiczna stosowania pompy ciepła. Po prostu duża część ciepła wytworzonego przez pompę i tak ucieka kominem. Zastosowanie rekuperacji i pompy ciepła rozwiązuje ten problem.

Ponadto pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ciepła. Maksymalna temperatura, do jakiej jest w stanie nagrzać wodę w systemie grzewczym to nieco ponad 40 stopni Celsjusza. Z naddatkiem wystarczy to na ogrzewanie podłogowe, które jest niskotemperaturowym układem grzewczym. Nie wystarczy na grzejniki, które wymagają temperatury wody wyższej o min. 20 stopni Celsjusza. W przypadku ogrzewania podłogowego budynek musi być dobrze ocieplony. W przeciwnym razie, w trakcie ostrych mrozów, ogrzewanie podłogowe może zwyczajnie “nie podołać”. Na nic zda się najlepsze ocieplenie budynku, jeśli posiada on wentylację grawitacyjną, przez którą ucieka z niego 30-40% ciepła. Ten problem również pozwoli rozwiązać łączne zastosowanie rekuperacji i pompy ciepła.