Bielizna termoaktywna – nie tylko dla sportowców
Bielizna termoaktywna – nie tylko dla sportowców. Od wielu lat na rynku odzieżowym stała się modna bielizna termoaktywna. Często jest mylona z bielizną termiczną (lub używa się obu nazw wymiennie) i w potocznym rozumieniu oznacza odzież, której zadaniem jest zapewnienie organizmowi ciepła.
Zanim dokona się zakupu, trzeba rozróżnić oba te pojęcia, żeby nie wydać niepotrzebnie pieniędzy i nie ulec rozczarowaniu.
Bielizna termiczna ma za zadanie podnoszenie ciepła organizmu, tzn. chronić go przed wychłodzeniem. Dobrym przykładem są tu koce termiczne używane w ratownictwie, czyli specjalna folia, która zapobiega utracie ciepła poprzez parowanie i chroni od wiatru.
Podobną funkcję pełni bielizna termiczna, przy czym oczywiście nie jest ona szyta ze srebrnej folii ratowniczej. Splot i użyte materiały nie pozwalają na odprowadzanie pary i są nieprzewiewne, więc organizm nie traci wytwarzanego ciepła i je kumuluje.
Funkcjonalność bielizny termoaktywnej
Podstawowym zadaniem bielizny termoaktywnej jest zapewnienie równowagi cieplnej organizmu, który znajduje się w ruchu. Specjalna kompozycja materiałów, z których szyje się bieliznę termoaktywną sprawia, że organizm z jednej strony jest chroniony przed wiatrem i zimnem, z drugiej nie przegrzewa się, umożliwiając odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.
W trakcie intensywnej aktywności człowiek się mocno rozgrzewa. Obroną organizmu przed przegrzaniem jest wydzielanie potu, czyli naturalnego regulatora temperatury ciała w ruchu. Jeżeli pot nie ma możliwości odpowiedniego odparowania, przegrzewa się. Jeżeli natomiast wydzielany pot na zewnątrz jest wchłaniany przez materiał mocno higroskopijny, wówczas on z kolei ulega mocnemu wyziębieniu i przylegając do ciała, tworzy zimną warstwę.
Dobrym przykładem są szaliki dziecięce zakrywające buzie, które zimą pokrywane są warstwą zimnego szronu i zamiast chronić, chłodzą układ oddechowy dziecka, powodując przeziębienia.
Tkaniny, z których szyje się bieliznę termoaktywną zostały opracowane zgodnie ze wszystkimi potrzebami osób aktywnie uprawiających sport, włącznie z ujęciem poziomu aktywności oraz pory roku.
Dodatkowo, ten rodzaj bielizny przeciwdziała powstawaniu brzydkiemu zapachowi potu. Jest to możliwe dzięki wzbogaceniu związkami srebra i miedzi, które mają również właściwości antybakteryjne.
Do produkcji tkanin termoaktywnych używa się włókien bambusowych, bawełny, nylonu, poliestru i elastanu. Specjalny splot, z tzw. kanalikami 3D umożliwia odprowadzanie wilgoci i tym samym właściwe oddychanie skórze. Niektórzy kanaliki 3D nazywają żartobliwie kanalikami potowymi bielizny sportowej. Bez względu na poziom aktywności, skóra sportowca powinna pozostawać sucha.
Na pogodę i niepogodę
Wbrew potocznym opiniom, bielizna termoaktywna nie jest przeznaczona tylko na chłodne dni roku. Latem również jest wytwarzamy pot, a w ruchu szczególnie. Nikt nie widział zawodowego biegacza i rowerzysty , który do zawodów startował by półnago lub przyodziany w luźne, zwiewne koszulki. Letnia bielizna jest cieńsza i nieco luźniejsza, ponieważ nie ma potrzeby dodatkowego ogrzewania skóry i ochrony przed wiatrem, lecz nadal ma za zadanie zapewnić skórze suchość i odprowadzać pot.
W umiarkowanie chłodnej temperaturze bielizna powinna być nieco grubsza, by zapewnić lepszą ochronę przed wiatrem i lepiej regulować temperaturę ciała.
Szerokim gronem nabywców bielizny termoaktywnej są osoby uprawiające sporty zimowe i aktywne ruchowo nawet w mroźne dni.
Na tę porę roku należy zaopatrzyć się w grubą bieliznę termoaktywną, szytą z tkanin o ciasnym splocie.
Jest to ulubiona bielizna narciarzy, ponieważ nie tylko chroni przed utratą ciepła i przeciwdziała poceniu, lecz również jest relatywnie cienka, więc nie ma potrzeby zakładania pod narciarski kombinezon wielu warstw ciepłej odzieży.
Nie tylko dla sportowców
Wiele osób, umiarkowanie uprawiających sport korzysta ze wszystkich walorów bielizny termoaktywnej. Są to wszystkie osoby pracujące na wolnym powietrzu lub te, które obawiają się o szybkie przeziębienia a sporo przebywają na wolnym powietrzu w zimne dni.
Ogromną zaletą bielizny jest jej cienkość i szybkie schnięcie oraz elastyczność, czyli odporność na trwałe rozciąganie. Stąd szerokie zainteresowanie innych, niż sportowców takim ubraniem.
Jak druga skóra
Niesłychanie ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru bielizny termoaktywnej. Powinna ona przylegać do ciała jak druga skóra. Nie może być zbyt luźna, ponieważ wówczas traci wiele z jej walorów. Nie wszyscy jednak dobrze się czują w ciasnej odzieży, więc dobranie rozmiaru jest cechą dosyć indywidualną.
Właściwości bielizny – m.in. wysoka elastyczność powodują, że na ogół “druga skóra” nie sprawia nikomu dyskomfortu użytkowania.
Wiele firm szyje odzież termoaktywną systemem bezszwowym lub też używa szwów płaskich. Ten sposób szycia nie pozostawia charakterystycznych śladów odciśnięcia szwów na skórze i nie powoduje ucisków innych elementów odzieży.
Przed zakupem należy dobrze się zastanowić, gdzie i kiedy będziemy używać bielizny termoaktywnej. Z pewnością najbardziej pomocny będzie sprzedawca, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj bielizny do pory roku, rodzaju uprawianej aktywności i sylwetki.
Jeżeli zakupu dokonujemy przez internet, koniecznie przeczytajmy informacje o składzie, grubości i zaleceniach.